Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínští solární výrobci varují EU: Antidumpingová cla spustí obchodní válku

Čínští solární výrobci varují EU: Antidumpingová cla spustí obchodní válku

26.07.2012 14:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínské společnosti vyrábějící solární panely hrozí evropským konkurentům obchodí válkou. Včera vyzvali vládu v Pekingu, aby rázně odpověděla na stížnost, kterou kvůli jejich údajným dumpingovým praktikám podali evropští fotovoltaici u Evropské komise. Pokud by uspěli a EU zavedla antidumpingová cla, mohlo by to čínským výrobcům přinést velké ztráty.

Do čela evropského odboje proti čínské konkurenci se postavil německý výrobce SolarWorld, který včera u Komise podal návrh na zahájení vyšetřování. Podle evropských výrobců prodávají Číňané svou produkci pod cenou. Zavedení antidumpingových cel požadují i české firmy. Komise nyní do 45 dnů rozhodne, jestli proceduru o ochranářských clech formálně zahájí.

SolarWorld už se podobná opatření povedlo prosadit ve Spojených státech, které v květnu na většinu čínských panelů uvalily prohibitivní 31% celní sazbu. Americké ministerstvo obchodu dospělo k závěru, že čínští výrobci prodávali své produkty na americkém trhu příliš lacino. Kvůli státní podpoře uvalily Spojené státy cla na panely už v březnu, jejich sazba byla ale víceméně symbolická.

SolarWorld přitom s šesti dalšími americkými společnostmi lobbovala za minimálně 100% clo. Hodnota amerického importu solárních panelů z Číny loni podle odhadů odvětví vzrostla meziročně o 100 % na 2,8 mld. USD (56 mld. Kč). Čína podala proti clu stížnost u Světové obchodní organizace.

„Pokud by EU následovala precedent ze Spojených států a zahájila antidumpingové vyšetřování, čínský solární sektor by utrpěl smrtelnou ránu,“ prohlásil hlavní stratég čínské společnosti Yingli Solar Wang Yiyu. Vyšetřování by podle něj spustilo velkou obchodní válku mezi Čínou a EU, která by mohla způsobit „obří ztráty“ oběma stranám.

Spory mezi západními a čínskými výrobci trvají už několik let. Skupině kolem SolarWorld vadí hlavně to, že čínští konkurenti jako Yingli, SunTech, Trina nebo Canadian Solar získávají od státních bank levné úvěry, díky nimž pak mohou svoje panely nabízet za velmi výhodných podmínek. Na nejrůznějších dotacích prý v roce 2010 Peking svým firmám rozdal 30 mld. USD.

Předseda představenstva SolarWorld Frank Asbeck na adresu čínské fotovoltaické konkurence uvedl, že se nejedná o „čestnou soutěž“ a že Čína začala „průmyslovou válku“. Vláda v Pekingu prý fotovoltaickým firmám v uplynulém roce dala dotace za víc jak 20 mld. EUR. „S těmito penězi nabízejí firmy své produkty za dumpingové ceny – zčásti 30 % pod vlastními náklady. Cílem je vytlačit zbytek světa z trhu a vytvořit monopol na techniku využívání největšího energetického zdroje světa“, tvrdí Asbeck.

Akcie SolarWorld za poslední rok odepsaly 85 % hodnoty. V porovnání s historickým maximem na 66 EUR za akcii z června 2007 stojí nyní 1,25 EUR za akcii. Čínský Yingli za posledních 12 měsíců ztratil 71 % hodnoty, stejně jako Trina; kapitalizace Canadian Solar klesla o 64 %.

Evropský trh je pro čínské výrobce klíčový; loni na něj směřovalo 60 % exportu čínských panelů v hodnotě 35,8 mld. USD. V globálním měřítku se Evropa na nově instalovaných fotovoltaických kapacitách loni podílela ze 74 %.

Solární energetika je nyní vystavena masivnímu konsolidačnímu tlaku nejen v Německu, kde se plánuje snížení dříve štědrých dotací. „Globální konkurenční boj je vražedný – není to žádný německý fenomén,“ uvedl Frank Asbeck v rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung. Co se týče dalšího poklesu solární podpory v Německu, je přesvědčen, že následky budou katastrofální. „Chtějí nás zničit. Naši protihráči chtějí solární energetiku zastavit, dokud to jde“. Asbeck varuje, že by tím byly ohroženy dvě desetiletí průmyslové politiky v Německu, spojené s finanční podporou a mnoha pracovními místy v solární branži.

Šéf SolarWorld vytýká německé spolkové vládě, že příliš ustupuje energetické lobby firem RWE, E.on, EnBW a Vattenfall. „Tato lobby chce zpomalit novou nekontrolovatelnou konkurenci; podíl obnovitelných energetických zdrojů činí v Německu téměř 20 procent.“

(Reuters, Bloomberg, HN)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data