Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další dějství arabského jara se hraje u Perského zálivu

Další dějství arabského jara se hraje u Perského zálivu

13.11.2012 14:17
Autor: ČTK

V arabských státech u Perského zálivu se šíří strach. Navzdory velkorysým peněžním úlitbám totiž mezi tamními poddanými sílí odpor vůči autoritě. A nepatrné reformy jejich buřičství moc nezmírní, napsala agentura DPA. Arabští vládci v Zálivu dlouho věřili, že se vítr arabského jara jejich regionu vyhne obloukem. Nejspíše se ale přepočítali. 

Protesty v Ománu v roce 2011 se sice podařilo ukončit pomocí státního programu zaměstnanosti a přestavbou vlády, v Kuvajtu ale v minulých týdnech vycházely desetitisíce lidí do ulic, aby pod heslem "důstojnost národa" protestovaly proti novému volebnímu zákonu. 

V Bahrajnu stále ještě není u konce konfrontace mezi táborem loajálním králi a opozicí, která začala na jaře 2011. V Saúdské Arábii se ve Východní provincii bohaté na ropu nadále bouří šíité, přestože král Abdalláh zavedl podpory v nezaměstnanosti a policie tvrdě zasahuje proti demonstrantům. 

Ve Sjednocených arabských emirátech a v Kataru bylo nedávno zatčeno několik hlasitých kritiků, aby se tak případné protesty zadusily v zárodku. Emirát Katar se svou zpravodajskou televizí Al-Džazíra, který se s oblibou prezentuje jako příkladná země názorové svobody, si nejnověji vysloužil pokárání od organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch kvůli návrhu nového tiskového zákona. Novela totiž zakotvuje tresty pro novináře, kteří se kriticky vyjádří o vládnoucí dynastii Sání, a před soudem může skončit i ten, kdo svými zprávami "ohrožuje dobré vztahy" mezi Katarem a dalšími arabskými státy. 

Demonstrace jsou v Kataru beztak zakázány. Zákaz demonstrací sice vydali už i vládci v Kuvajtu a Bahrajnu, tamní opozice je ale prostě ignoruje. 

Oficiálně sice dosud nebyly potvrzeny pověsti, že z Jordánska byli údajně nedávno vysláni do Kuvajtu vojáci, aby chránili rodinu emíra, šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha - celkově vzato ale dávají arabské monarchie najevo silnou solidaritu. 

Když v únoru 2011 zaplavila Bahrajn vlna protestů většinou vedených šíitskými opozičními skupinami, vyslal saúdskoarabský král Abdalláh do sousední země svou národní gardu na podporu tamní královské rodiny. Po druhém masovém protestu z prvního listopadového víkendu v Kuvajtu vyzval Kuvajťany ke klidu policejní šéf Dubaje, generál Zahí Chalfán Tamím. 

Tento názorově pevný dubajský policejní velitel mezitím už označil za největší nebezpečí pro státy v Zálivu spolu s Íránem také Muslimské bratrstvo. A není s tímto názorem sám. Některé státy v Zálivu sice v minulých měsících posílaly peníze do Egypta a Tuniska, kde se Muslimské bratrstvo už podílí na moci; ve vlastním domě ale nestojí ani o islamisty, ani o západně orientované reformátory. Když Evropská unie nedávno vyzvala vládu SAE k propuštění všech politických vězňů, reagovalo vedení emirátů pobouřeně. 

Co shledávají vládci v Abú Zabí, Rijádu a Kuvajtu na ideologii Muslimského bratrstva tolik nebezpečným, je teorie, že se islamistická vláda dobře snáší s institucemi demokratického systému. Pouze bahrajnský král Hamad bin Ísá Chalífa nevnímá sunnitské Muslimské bratrstvo jako hrozbu. Většina jeho nespokojených poddaných jsou totiž šíitští muslimové. 

Ani katarský emír, šajch Hamad bin Chalífa Sání, nemá ze zbožných bratří strach. Koneckonců patří už k nejvýznamnějším sponzorům jejich hnutí. Jako první arabský vládce navštívil v říjnu pásmo Gazy, které má pod kontrolou radikální islamistické hnutí Hamas - odnož Muslimského bratrstva. A v Kataru usazený egyptský duchovní šajch Júsuf Karadáví, který má na Al-Džazíře vlastní pořad, přináší ideologii islamistů do každého arabského obývacího pokoje. 

Ostatní vládci v Perském zálivu sice považují hru Katařanů za nebezpečnou, účinnou protistrategii ovšem proti ní nemají. Pokus Saúdské Arábie podpořit ještě radikálnější salafisty sice vyvolal nepokoje v některých oblastech, celkově ale dosud nebyl korunován úspěchem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent
13:29Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel  
12:40Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
11:34ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
11:08Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
11:04Po škaredé středě je tu zelený čtvrtek? Jednání USA - Japonsko vzbuzují naději  
10:49Obchodní válka a Powell rozdmýchávají zlatou horečku. Žlutý kov pokořil další rekord
9:21Rozbřesk: ECB čelí extrémní nejistotě, sazby ale přesto půjdou dolů
8:44ECB pravděpodobně sníží sazby, Čína volá po jednotě proti USA a futures jsou smíšené  
7:55Powell: Americká ekonomika zpomaluje, ale zůstává solidní. Fed vyčkává se změnou úroků na dopad cel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data