Japonská vláda podpoří ekonomiku dalšími výdaji, tentokrát za 880 miliard jenů (asi 10,7 miliardy USD; 208 miliard Kč). Kabinet rozhodl, že peníze použije hlavně na sociální programy, tvorbu nových pracovních míst a podporu malých a středních firem. Vláda očekává, že díky tomu zvýší růst hrubého domácího produktu o 0,2 procenta a vytvoří asi 80.000 pracovních příležitostí.
V Japonsku se budou v prosinci konat volby a pozorovatelé očekávají, že v nich současná vláda utrpí drtivou porážku. Velké šance na úspěch má naopak opoziční Liberálnědemokratická strana, kterou vede Šinzó Abe. O něm se také hovoří jako o pravděpodobném budoucím premiérovi. Před volbami se ale vedou horečná jednání o tom, jak zajistit, aby se stagnující ekonomika vrátila k růstu.
"Schválený objem nestačí na to, aby ekonomiku skutečně podpořil," myslí si ekonom Junko Nišioka z makléřské společnosti (299 GBp, 1,49%) Japan Securities. "Na změnu nálady v podnikatelské sféře to stačit nebude," dodal.
Japonská ekonomika ve třetím kalendářním čtvrtletí oslabovala ročním tempem 3,5 procenta a řada ekonomů je přesvědčena, že hospodářství vykáže propad i za toto čtvrtletí. To znamená, že za posledních 15 let bude Japonsko už popáté v recesi. Čerstvá statistika sice ukázala, že v říjnu se poprvé od letošního června zvýšila průmyslová výroba, kromě toho ale z tamní ekonomiky mnoho příznivých zpráv nepřichází.
Abe už dříve naznačil, že se zasadí o to, aby centrální banka začala do ekonomiky pumpovat neomezené objemy peněz, jak to dělá například centrální banka v USA. V Japonsku je cílem skoncovat s letitou deflací, která dusí podniky. Abe proto navrhuje, aby centrální banka tiskla peníze tak dlouho, dokud se inflace v Japonsku nedostane alespoň na dvě procenta.
Reakce trhů
Japonské akcie dnes pokračovaly v růstu, a jejich hlavní index tak vystoupil nejvýše za posledních sedm měsíců. Akciím k růstu zatím stále pomáhají předpoklady, že Japonsko favorit na nového premiéra Šinzó Abe dostojí svým slovům a zasadí se o to, aby centrální banka mnohem víc uvolnila měnovou politiku.
Hlavní index Nikkei 225 si připsal 45,13 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 0,48 procenta na hodnotě 9446,01 bodu. Za celý listopad má k dobru 5,8 procenta, což je nejvyšší měsíční nárůst od letošního února. Širší index Topix přidal 0,26 procenta na 781,46 bodu. Zájem byl především o akcie vývozních firem, kterým pomáhá slabší jen a které těží z plánů pravděpodobného budoucího premiéra. Další uvolnění měnové politiky by znamenalo, že centrální banka pustí do ekonomiky značné objemy peněz, které by kurz jenu ještě víc snížily.
Na devizových trzích se kurz japonského jenu k dolaru sice trochu posílil směrem k 82 JPY/USD, ale zůstal pobliž nejslabší hodnoty za sedm a půl měsíce z minulého týdne, kdy obchodoval na 82,84 JPY/USD. K oslabení kurzu ale podle analytiků přispěl i fakt, že některé japonské firmy mají ve zvyku na konci měsíce domácí měnu prodávat. Určitý vliv pak mohly mít i technické faktory, kdy měnoví obchodníci na prodávají, aby zamezili dalším ztrátám.
(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)