Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počet přírodních pohrom roste, nejhůře je na tom Severní Amerika, Evropa mezi nejméně postiženými

Počet přírodních pohrom roste, nejhůře je na tom Severní Amerika, Evropa mezi nejméně postiženými

14.12.2012 12:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Na makroekonomické úrovni je vliv přírodních pohrom na finanční trhy většinou omezený. Důvodem je pravděpodobně jen krátkodobé ovlivnění růstu. Silně negativně na akcie v minulosti zapůsobilo jen několik největších globálních pohrom, příkladem je japonské zemětřesení Tohoku. Pozorovat vliv na měnové či dluhopisové trhy je pak téměř nemožné. Některé katastrofy nestojí v popředí zájmů médií, jejich ničivý vliv je ale o to silnější. Jde většinou o sucha, srážkové anomálie či vlny mrazů, píší Kamakshya Trivedi a Allison Nathan z Goldman Sachs. Například sucha a požáry v Rusku během léta 2010 přinesly ztráty v odhadované výši 0,3 % ročního HDP. Letošní sucha v USA zase snížily HDP ve třetím čtvrtletí o 0,4 %.

Peter Höppe, který stojí v čele oddělení Geo Risks v Munich Re, v rozhovoru s Nathanem uvádí, že ztráty spojené s přírodními katastrofami v některých oblastech postupně rostou. Jejich hlavním tahounem je však růst populace a jejího bohatství. Se zvětšujícím se počtem lidí a rostoucím majetkem totiž musíme očekávat i vyšší ztráty. Přestože ale data upravíme o tyto proměnné, vidíme, že ztráty rostou. Dalším významným faktorem je zvětšující se počet měst. Ten totiž zvyšuje pravděpodobnost toho, že i lokální přírodní pohroma zasáhne hustěji obydlenou oblast. Avšak ani tento faktor nemůže vysvětlit celkový růst ztrát spojených s katastrofami.

Höppe uvedl, že se zvyšuje počet katastrof spojených s počasím relativně ke geofyzikálním událostem. Jestliže předpokládáme, že tu svou roli hraje změna klimatu, výsledkem by bylo přesně to, co vidíme na datech – globální oteplování by totiž nemělo mít vliv na jevy typu zemětřesení. Podle některých názorů se nezvýšil počet katastrof, jen jsou častěji hlášeny. Pokud by tomu tak bylo, rostl by ale i počet geofyzikálních pohrom, protože malá zemětřesení dříve pravděpodobně nebyla hlášena. Pozorovaný vývoj je tak v souladu s jinými změnami, jako je například rychle slábnoucí ledová vrstva v Arktickém oceánu. Ta se letos dostala o 18 % pod minimum dosažené v roce 2007, a to bylo 50 % pod úrovní zaznamenanou před 30 lety, tvrdí Höppe.

Uvedený vývoj podle odborníka znamená „jasnou indikaci teplejšího klimatu“. Toto oteplování může být částečně součástí přírodního cyklu, který zahrnuje například změny v oceánských proudech. Skleníkový efekt je ale pravděpodobně jedním z tahounů oteplování, uvádí Höppe. Vývoj počtu přírodních katastrof spojených s počasím ukazuje graf. Největší růst je patrný v Severní Americe a Asii. Jižní Amerika a Evropa jsou naopak těmito pohromami postiženy nejméně a jejich růst je mnohem pomalejší.

pohroma

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data