Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnová politika při téměř nulových sazbách... Patria vydala nový Třicetník

Měnová politika při téměř nulových sazbách... Patria vydala nový Třicetník

1.2.2013 18:06
Autor: David Marek

Na začátku listopadu loňského roku ČNB snížila svou klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 0,05 procenta. Zároveň se poprvé v historii ČNB stalo, že dvoutýdenní repo sazba a diskontní sazba dosahují stejné hodnoty. To nezůstalo bez odezvy v chování bank.

Český bankovní sektor disponuje přebytkem likvidity. Objem primárních vkladů aktuálně dosahuje 2,722 bilionu korun, objem úvěrů poskytnutých firmám a domácnostem činí 2,122 bilionu korun. ČNB provádí měnovou politiku tak, že podle potřeby více či méně této likvidity stahuje z bankovního sektoru přes dvoutýdenní (případně tříměsíční) repo operace. Doplňkovou možností je uložení peněz u centrální banky ve formě O/N (overnight) depozita, které je úročené diskontní sazbou. V okamžiku, kdy je na stejné úrovni sazba pro 14denní vklad u ČNB přes repo a O/N vklad, lze očekávat posun preference směrem k likviditě, tedy O/N vkladu (pozn. oba nástroje nejsou zcela srovnatelné, při repo operaci je k dispozici kolaterál, nicméně kreditní riziko u centrální banky je zanedbatelné).

A přesně to se stalo. Se snižujícím se rozdílem mezi repo sazbou a diskontní sazbou, který skončil jejich srovnáním, začaly banky skutečně méně využívat dvoutýdenní repo operace a naopak více ukládat v ČNB přes noc. V září měly banky v ČNB uloženo 348 mld. přes dvoutýdenní repo a 1 mld. ve formě O/N depozita. V prosinci klesla suma repo operací na 242 mld. , naopak O/N depozita stouply na 97 mld. .

Jde o historicky nejvyšší objem O/N depozit uložených v ČNB. Naposledy se jejich objem výrazně zvýšil na úkor dvoutýdenních repo operací v prosinci 2008 (tehdy dosáhl 79 mld. Kč), kdy za preferencí likvidity stála panika na trzích po pádu Lehman Brothers, AIG (38,95 USD, 2,96%) a spol. Tentokrát není ve hře panika, ale jde o jeden z efektů politiky „technicky“ nulových úrokových sazeb.

Z pohledu měnové politiky je nicméně jedno, kterým nástrojem je řízena likvidita v českém bankovním sektoru.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data