si stěžuje Evropské komisi na Bulharsko kvůli nedodržování národního i evropského rámce regulace v energetice. Kritizuje způsob udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky v zemi a „administrativní postupy, které mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU“. připomíná, že kvůli postupu regulátora se již ohradila také rakouská společnost EVN, která informovala bulharskou stranu o záměru vést arbitráž z důvodů neochráněné investice.
„Byli jsme nuceni k tomuto kroku přistoupit vzhledem k tomu, že opakovaně čelíme negativním zásahům ze strany bulharských institucí. Požádali jsme Evropskou komisi o nezávislé posouzení celé situace s cílem zajistit našim bulharským společnostem objektivní a spravedlivé postupy,“ vysvětlil důvody pro podání stížnosti Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí.
Dle mu ve stížnosti jde zejména o způsob zahájení procedury odebrání licence, k níž dal popud premiér a nikoliv nezávislý energetický regulační úřad DKEVR, který jediný je k prověřování této záležitosti oprávněný. připomněl, že k odebrání licence (včetně veřejně v médiích) vyzýval rovněž generální prokurátor. „Takové jednání je v rozporu s evropským právem, jehož jednotlivá opatření dosud nebyla implementována do bulharské legislativy, což vytváří podmínky pro narušování nezávislosti této instituce,“ uvedl v prohlášení a připomněl, že Bulharská republika se stejně tak jako Česká republika dobrovolně zavázala plnit veškeré zákony, direktivy i principy vyplývající z členství v Evropské unii.
uvádí, že většina jeho údajných pochybení, které mají být důvodem pro odebrání licence, se týká nákupů v rámci veřejných zakázek. Ty ale dle nespadají dle bulharského práva mezi důvody pro odebrání licence. „Ty musejí být velmi závažné, patří mezi ně ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny, soustavné porušování licenčních podmínek, neplnění pokynů regulátora nebo poskytnutí nesprávné informace při žádosti o licenci. Ani prodejní, ani distribuční společnost neshledala žádné zásadní pochybení ve své dosavadní činnosti a výtky bulharského energetického regulačního úřadu (DKEVR) považuje za spíše formálního charakteru. Vzhledem k tomu, že bulharská distribuční společnost získává z celkové faktury pro domácnosti aktuálně méně než 3 %, příčinu těchto problémů je nutné hledat jinde, a sice především na straně výroby, která z toho celkového koláče ukrajuje největší část, a dále v oblasti podpory obnovitelných zdrojů,“ uvedl ve zprávě .
„Jsme stále naprosto přesvědčení o tom, že jsme dodržovali a stále dodržujeme veškeré bulharské i evropské zákony. Poskytujeme plnou součinnost jak prokurátorovi či daňové správě, tak antimonopolnímu i energetickému regulačnímu úřadu, a očekáváme, že všechny tyto instituce budou rozhodovat zcela nezávisle a dle zákona. Věříme, že se nakonec prokáže, že jednáme plně v souladu s bulharskou legislativou, což mimo jiné potvrzují i veškeré účetní závěrky každoročně auditované renomovanou společností, které jsme vždy obdrželi bez jakýchkoliv výhrad,“ dodal Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí.
Dále uvedl, že nad rámec plnění všech doporučení vydaných DKEVR podniká společnost další kroky, které mají vést k větší transparentnosti a zlepšení servisu pro zákazníky. „ČEZ například umožnil přístup ke kompletnímu znění všech servisních smluv uzavřených mezi svými bulharskými společnostmi. Kromě spuštěných kampaní „Buď informován“ a „Buď loajální“, jež je určena pro platící zákazníky, zavedl také institut ombudsmana, na kterého se zákazníci mohou obracet se svými stížnostmi i podněty pro zlepšení,“ dodala firma.
Dne 16. dubna by se mělo konat veřejné slyšení, na základě kterého by měl DKVER o případném odebrání licencí rozhodnout. „V případě, že budou všem společnostem licence ponechány, bude intenzivně usilovat o narovnání vztahů s bulharskými institucemi. Společnosti byly dosud bulharským institucím i občanům seriózním partnerem a významným investorem v zemi,“ uvedla firma.
Rakouská energetika EVN 19. března pohrozila, že bude vymáhat ochranu svých investic v zemi skrze mezinárodní arbitráž, pokud do tří až šesti měsíců nebude dojito ke smírnému řešení nynějších záležitostí v tamní energetice. EVN uvedla, že situace pro distributory v Bulharsku už nyní znamená, že je nucena odkupovat solární a další obnovitelnou energii za ceny, které jsou nad tržními. EVN napadá na jedné straně rozhodnutí soudu o zrušení zvláštního poplatku za přístup obnovitelných zdrojů energie do rozvodné sítě, na druhé straně změnu v takzvaných „feed-in“ kompenzacích u producentů obnovitelných zdrojů (jejich pokles). EVN dále uvedla, že její drahé nákupy solární elektřiny ji od loňského července připravily o zhruba 100 milionů leva (cca 66 mil. USD) a v příštích třech měsících jí ukrojí dalších 40 milionů leva. Solární parky v zemi bují díky nastaveným vládním dotacím a cíli generovat 16 % energií ze slunce do roku 2020. "Podle názoru EVN jsou uvedené skutečnosti porušením závazků Bulharsku a dohody mezi Rakouskem a Bulharskem o ochraně investic," uvedla energetika.
Včera kanceláře v Bulharsku zažily další razii, tentokrát ze strany antimonopolního úřadu KZK. Inspektoři si odnesli některé dokumenty, razie proběhla také v sídlech dalších dvou distributorů elektřiny v zemi, což jsou rakouská EVN a česká firma Energo-Pro. KZK uvedl, že distributory podezírá z toho, že firmy ve shodě bránily koncovým zákazníkům ve změně dodavatele energií. Úřad uvedl, že o razii předem informoval antimonopolní autoritu Evropské unie.
3. dubna po Velikonocích má bulharská prokuratura zveřejnit své závěry vyšetřování v a dalších distributorech včetně regulátora DKEVR. Ty mohou regulátorovi DKEVR sloužit jako podklad k případnému odnětí licence .
Evropská komise 24. ledna oznámila, že podnikne u Evropského soudního dvora právní kroky proti Bulharsku, Estonsku a Británii, protože do svých právních řádů plně nezačlenily unijní předpisy týkající se trhu s energiemi.
Ministryně rozvoje a veřejných prací Ekaterina Zaharieva uvedla, že Bulharsko čelí kvůli neimplementované legislativě EU v oblasti liberalizace energetického trhu oproti stavu v EU pokutě v rozsahu kolem 16 tisíc eur denně. Mezi ní a šéfkou regulátora DKEVR je mimo jiné veden slovní spor, zda liberalizace bulharského energetického trhu povede k dalšímu růstu cen za elektřinu či nikoli.
Včera úřadující bulharský premiér Raykov v přechodné vládě uvedl, že bezprostředně po Velikonocích do země přicestují experti z direktoriátů DG Energy a DG Competition Evropské komise a budou oprávněni ministerstvem hospodářství a energetiky i energetickým regulátorem (DKEVR) podrobit celý energetický sektor kontrole. Podle dočasného ministra energetiky Vasileva budou následovat schůzky s eurokomisaři pro Hahnem a pro energetiku Güntherem Oettingerem které vyústí v diskusi nad závěry revize a přijetí krátkodobých opatření ke stabilizaci situace v energetickém sektoru v Bulharsku.
(Zdroj: , Focus, Novinite)
Dění kolem v Bulharsku sledujte na Patria.cz:
