Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakouská energetika EVN chce hnát Bulharsko před arbitráž, už sčítá škody

Rakouská energetika EVN chce hnát Bulharsko před arbitráž, už sčítá škody

19.03.2013 13:56, aktualizováno: 19.3. 14:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Rakouská energetika EVN, která je jedním že tří distributorů elektřiny v Bulharsku po boku českých firem ČEZ a Energo-Pro, ale také jejím dodavatelem, chce vymáhat ochranu svých investic v zemi skrze mezinárodní arbitráž. Ohrazuje se proti řadě kroků Bulharska a jeho úřadů, které zatěžují podnikání EVN v zemi a snižují jeho ziskovost. Akcie EVN ve Vídni zahájily dnes na 10,86 eur/akcie, následně klesly až na 10,54 eur/akcie, tedy o 3 %.

EVN uvedla, že situace pro distributory v Bulharsku už nyní znamená, že je nucena odkupovat solární a další obnovitelnou energii za ceny, které jsou nad tržními. EVN napadá na jedné straně rozhodnutí soudu o zrušení zvláštního poplatku za přístup obnovitelných zdrojů energie do rozvodné sítě, na druhé straně změnu v tazvaných „feed-in“ kompenzacích u producentů obnovitelných zdrojů (jejich pokles).

K ofenzívě ji pak vybudil také krok energetického regulátora DKEVR, kterým rozhodl o snížení koncových cen elektřiny pro bulharské domácnosti řádově o sedm procent v březnu. „Tyto zásahy snižují naše výnosy z podnikání v zemi,“ uvedla EVN, která generuje třetinu svých tržeb v jihovýchodní Evropě, dominantně právě v Bulharsku. Kvůli vyšším nákladům v Bulharsku EVN již v únoru zhoršila celoroční výhled hospodaření.

Energetika EVN uvedla, že její drahé nákupy solární elektřiny ji od loňského července připravily o zhruba 100 milionů leva (cca 66 mil. USD) a v příštích třech měsících jí ukrojí dalších 40 milionů leva. Solární parky v zemi bují díky nastaveným vládním dotacím a cíli generovat 16 % energií ze slunce do roku 2020. Byly to vysoké účty za elektřinu, dominantně kvůli dotacím na obnovitelné zdroje elektřiny (ale například i způsobem vytápění v zemi dominantně elektřinou), které vyhnaly lidi do ulic, vyvolaly násilné masové protesty, vedly k pádu vlády a směřování k předčasným volbám.


Právě v reakci na tyto protesty regulátor DKEVR rozhodl snížit koncové ceny elektřiny pro maloodběratele (domácnosti), což kde opět zejména do nákladů distributorů EVN, ČEZ a Energo-Pro. Dosáhnout toho hodlá snížením položky technických ztrát u trojice distributorů z dosavadních 15 % na nově 12 %. Dalším zdrojem, který má zlevnění umožnit, je levnější plyn pro kogeneraci od 1. ledna tohoto roku, uvedla DKEVR. Toto se projeví zlevněním dodávek státní společnosti NEK o 1 %. „Předpokládáme, že by regulátor měl snížit ostatní složky, protože distribuce není to, co je drahé – je to spíše silová elektřina a hlavně podpora obnovitelných zdrojů," uvedl již dříve pro Patria.cz finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Energetika EVN hodlá vyvolat mezinárodní arbitráž, pokud „dohody nebude dosaženo během tří až šesti měsíců“. „Datum tohoto oznámení je počátkem periody pro konzultace a vyjednávání vedoucí k dosažení dohody,“ uvedla EVN. Firma je v zemi přítomna jako distributor elektřiny EVN Bulgaria Elektrorazpredelenie a dodavatel elektřiny EVN Bulgaria Elektronabdiavane. "Podle názoru EVN jsou výše uvedené skutečnosti porušením závazků Bulharsku a dohody mezi Rakouskem a Bulharskem o ochraně investic," dodala energetika.

ČEZ investuje do distribuční soustavy

Bulharský ČEZ dnes informoval, že přes spory kolem licence a vyšetřování prokuratorou hodlá v březnu investovat do distribuční sítě v zemi téměř 800.000 leva (10,5 milionu korun). Mezi zahajovanými projekty je nová transformační stanice v obci Vakarel jihovýchodně od Sofie či rekonstrukce transformační stanice na předměstí hlavního města. Investice mají být rovnoměrně rozděleny mezi severozápadní a jihozápadní sektory Bulharska a metropolitní oblast. 

Bulharský generální prokurátor v minulých dnech prohlásil v televizi, že bude požadovat odnětí licence ČEZ v zemi a uvalení pokut za porušení pravidel a to za každé zvlášť. Mluvčí prokuratury následně slova mírnil s tím, že oficiální stanovisko porkuratura vynese tento pátek 22. března. ČEZ opakovaně uvedl, že neporušuje ani pravidla v zemi ani pravidla unijní. Bulharský regulátor bude o licenci české energetické firmy rozhodovat 16. dubna. DKEVR je jedinou institucí, která o odnětí licence ČEZ může rozhodnout. Prokuratura žádnou takovou pravomoc nemá.

Premiér Nečas je přesvědčen, že problémy společnosti ČEZ v Bulharsku jsou politické. Obnovitelné zdroje energie mají mnohem větší podíl na rostoucích cenách elektrické energie než ČEZ jako distributor, uvedl Nečas. Dodal, že můžeme pouze spekulovat jak blízký si je státní zástupce (prokurátor, který vynesl slova o odnětí licence ČEZ) k bývalému premiérovi Boyko Borisovi, který de facto celý proces posuzování licence ČEZ s možným odnětím vyvolal.

(Zdroj: EVN, Reuters, Bloomberg)

Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz

CEZ07.jpg

 


Čtěte více:

Bulharský regulátor snížil ceny elektřiny, u ČEZ -7,28 %. Energetika má jen špatné volby?
04.03.2013 17:57
Bulharský energetický regulátor DKEVR rozhodl k úterý 5. března snížit...
ČEZ: Rozhodnutí bulharského regulátora o snížení cen elektřiny respektujeme (+komentář)
06.03.2013 8:27
Bulharský energetický regulátor DKEVR včera rozhodl o snížení cen elek...
Bulharský generální prokurátor prý požádá o odnětí licence ČEZ (+komentář)
18.03.2013 8:14
Bulharský generální prokurátor Sotir Tsatsarov pro televizi bTV prohlá...

Váš názor
 • Názor
  20.03.2013 7:48

  Podle těchto vyjádření je hlavním vyníkem současné situace v Bulharsku nezvládnutá penetrace fotovoltaiky. Tedy podobný problém jako u nás nebo ve Španělsku. Nechci být euroskeptik,ale striktní dodržování požadavků EU v oblasti OZE možná uvrhne miliony lidí do energetické chudoby.
 •  
  19.03.2013 14:09

  měli by zvolit stejný postu i představitelé čez jinak je budou žalovat akcionáři za špatnou z správu majetku.
  Deny:-)
  •  
   19.03.2013 16:16

   A není v současné době lepší počkat jak se to vyvine s EVN a podle toho se pak zařídit?
   Inky
  •  
   19.03.2013 15:30

   Možná to svědomí není tak čisté.
   Homo
Aktuální komentáře
27.09.2021
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m