Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České domácnosti a akcie... Patria vydala nový Třicetník

České domácnosti a akcie... Patria vydala nový Třicetník

7.5.2013 18:33
Autor: David Marek

Jak investují české domácnosti? Mění se jejich chování v čase? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými zeměmi? Konzervativní je asi nejvhodnější přívlastek pro rozhodování domácností o formě úspor. Téměř nic na tom nezměnila ani finanční krize. Její vliv se projevil jen snížením prostředků domácností v investičních fondech.

Struktura finančních aktiv domácností se dlouhodobě prakticky nemění a více než polovinu finančních aktiv stále tvoří vklady v bankách a hotovost. Jediné, co se v posledních letech změnilo je investování do dluhopisů. Podíl dluhopisů na finančních aktivech domácností se zvýšil téměř z nuly na 3,4 procenta, a to především kvůli nabídce spořících státních dluhopisů, s nimiž ministerstvo financí přišlo v roce 2011. Další oblastí, kam se přesouvají úspory domácností, jsou penzijní fondy, patrně díky stoupající intenzitě debaty o udržitelnosti důchodového systému. Podíl úspor v penzijních fondech na finančních aktivech domácností stoupl již na 6,1 procenta.

Zaměříme-li se detailněji na akcie obchodované na burzách, zjistíme, že se postupně zvyšuje jejich zastoupení v portfoliích domácností, stále je však velmi nízké. Do oficiální statistiky rozvahy domácností v rámci národních účtů se kótované akcie dostaly poprvé v roce 1999. Tehdy držely české domácnosti akcie za 17,6 miliardy korun. Na konci loňského roku měly v akciích české domácnosti investováno 64,5 miliardy korun. Podíl akcií na celkových finančních aktivech až do finanční krize zvolna stoupal, od té doby však kolísá kolem 1,5 procenta.

V evropském kontextu jsou investice českých domácností do akcií výrazně podprůměrné. V zemích eurozóny se v průměru akcie podílí na finančních investicích domácností 3,6 procenta. V sousedním Polsku dosahuje tento podíl 3,1 procenta. Rekordmany v tomto ohledu jsou v rámci Evropy Finové držící v akciích více než desetinu svých úspor. Z dalšího grafu je patrné, že nižší podíl akcií mají jen čtyři země EU.

Vývoj pražské burzy s klesajícím počtem likvidních emisí a rostoucím počtem neveselých příběhů příliš nenahrává tomu, aby se podíl akcií na financích domácností zvýšil. Investicím do akcií nenahrává ani konkurence v podobě spořících státních dluhopisů a chystané daňové změny.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE


Váš názor
 •  
  9.5.2013 10:00

  Jednotlivé zástupní problémy jsou vhodné pro předhození dávům k zábavě a diskusi. Systémovým problémem tohoto státu je, že je řízen mafiánským způsobem, zájmovými skupinami, které se někdy rvou o rozdělení ovčína, aby se nakonec dohodli a o zisk se podělili. Zrova teď jsme svědky nástupu jedné takové skupiny, nezbývá než doufat že nějaké drobky spadnou pod stůl, pro ovčany.
  Homo
 •  
  9.5.2013 9:32

  Autor opomněl produkt investiční životní pojištění. Velké množství obyvatel spoří prostřednictvím tohoto naprosto neprůhledného produktu, který je stejně jako penzijní připojištění daňově zvýhodněn. Vstupní poplatek dobře skryt v odborné formulaci smluv je až 200% ročního vkladu a další průběžné poplatky, které si pojišťovna strhává automaticky bez povinnosti řádného vyúčtování. Výpovědní lhůta 2 měsíce. Za to tučná odměna zprostředkovatelům, u nás, jak překvapivé, nejvyšší v Evropě.
  berta
 • proč pro Českou burzu NE
  9.5.2013 7:21

  Patria se diví, proč investoři utíkají od české burzy jinam. Odpověď je jednoduchá. Na českém trhu je pár mizerných titulů. Investor může spekulovat pouze na jejich růst, nikoli na pád. Bohužel to se nějak nevyplácí. Zatímco na Vídeňské burze si může kdokoli nacvakat spoustu indikátorů, na Patrii musíte musíte být investorem plus. I tak to stojí za prd. Vedle toho má investor hromadu nabídek na obchodování s deriváty. K tomu mu vystačí 1000USD. Zdarma dostane perfektní obchodní platformu a při leverage 1:100 a více nadělá slušný zisk. No a pak tady máme pitomé české zákony. Podle českých zákonů pokud koupíte nějaký titul na dobu kratší než 6měsíců, poté, co ho prodáte, měli byste zdanit vrácené peníze. Resumé: Na České burze spekulují jen hlupáci.
  MarcoPolo
  • Re: proč pro Českou burzu NE
   9.5.2013 12:43

   Je to tak. Nejsou tady vytvořeny dostatečné podmínky pro nalákání nových investorů, zatímco ti staří odcházejí do zajímavějších destinací, jako jsou USA, Německo, VB...už dobrých pár let obchoduji akcie jen v Americe. Jen bych k tomu dodal, že si za to tvůrci trhu v ČR spolu s oběma burzami mohou sami. Místo toho, aby vytvářeli konkurenční prostředí, snižovali poplatky, zkvalitňovali služby, tak tady je už dobrých několik let stagnace jako hrom. Oni si myslí, že jsou Češi blbý, a že si toho nevšimnou, ale omyl. Oni si toho všímají a přecházejí k zahraničním brokerům a obchodují zahraniční trhy. Měli byste s tím něco konečně začít dělat, jinak i tak velký brokeři jako Patria a další začnou krachovat.
   Nyk Lísn
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC