Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České domácnosti a akcie... Patria vydala nový Třicetník

České domácnosti a akcie... Patria vydala nový Třicetník

7.5.2013 18:33
Autor: David Marek

Jak investují české domácnosti? Mění se jejich chování v čase? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými zeměmi? Konzervativní je asi nejvhodnější přívlastek pro rozhodování domácností o formě úspor. Téměř nic na tom nezměnila ani finanční krize. Její vliv se projevil jen snížením prostředků domácností v investičních fondech.

Struktura finančních aktiv domácností se dlouhodobě prakticky nemění a více než polovinu finančních aktiv stále tvoří vklady v bankách a hotovost. Jediné, co se v posledních letech změnilo je investování do dluhopisů. Podíl dluhopisů na finančních aktivech domácností se zvýšil téměř z nuly na 3,4 procenta, a to především kvůli nabídce spořících státních dluhopisů, s nimiž ministerstvo financí přišlo v roce 2011. Další oblastí, kam se přesouvají úspory domácností, jsou penzijní fondy, patrně díky stoupající intenzitě debaty o udržitelnosti důchodového systému. Podíl úspor v penzijních fondech na finančních aktivech domácností stoupl již na 6,1 procenta.

Zaměříme-li se detailněji na akcie obchodované na burzách, zjistíme, že se postupně zvyšuje jejich zastoupení v portfoliích domácností, stále je však velmi nízké. Do oficiální statistiky rozvahy domácností v rámci národních účtů se kótované akcie dostaly poprvé v roce 1999. Tehdy držely české domácnosti akcie za 17,6 miliardy korun. Na konci loňského roku měly v akciích české domácnosti investováno 64,5 miliardy korun. Podíl akcií na celkových finančních aktivech až do finanční krize zvolna stoupal, od té doby však kolísá kolem 1,5 procenta.

V evropském kontextu jsou investice českých domácností do akcií výrazně podprůměrné. V zemích eurozóny se v průměru akcie podílí na finančních investicích domácností 3,6 procenta. V sousedním Polsku dosahuje tento podíl 3,1 procenta. Rekordmany v tomto ohledu jsou v rámci Evropy Finové držící v akciích více než desetinu svých úspor. Z dalšího grafu je patrné, že nižší podíl akcií mají jen čtyři země EU.

Vývoj pražské burzy s klesajícím počtem likvidních emisí a rostoucím počtem neveselých příběhů příliš nenahrává tomu, aby se podíl akcií na financích domácností zvýšil. Investicím do akcií nenahrává ani konkurence v podobě spořících státních dluhopisů a chystané daňové změny.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE


Váš názor
 •  
  9.5.2013 10:00

  Jednotlivé zástupní problémy jsou vhodné pro předhození dávům k zábavě a diskusi. Systémovým problémem tohoto státu je, že je řízen mafiánským způsobem, zájmovými skupinami, které se někdy rvou o rozdělení ovčína, aby se nakonec dohodli a o zisk se podělili. Zrova teď jsme svědky nástupu jedné takové skupiny, nezbývá než doufat že nějaké drobky spadnou pod stůl, pro ovčany.
  Homo
 •  
  9.5.2013 9:32

  Autor opomněl produkt investiční životní pojištění. Velké množství obyvatel spoří prostřednictvím tohoto naprosto neprůhledného produktu, který je stejně jako penzijní připojištění daňově zvýhodněn. Vstupní poplatek dobře skryt v odborné formulaci smluv je až 200% ročního vkladu a další průběžné poplatky, které si pojišťovna strhává automaticky bez povinnosti řádného vyúčtování. Výpovědní lhůta 2 měsíce. Za to tučná odměna zprostředkovatelům, u nás, jak překvapivé, nejvyšší v Evropě.
  berta
 • proč pro Českou burzu NE
  9.5.2013 7:21

  Patria se diví, proč investoři utíkají od české burzy jinam. Odpověď je jednoduchá. Na českém trhu je pár mizerných titulů. Investor může spekulovat pouze na jejich růst, nikoli na pád. Bohužel to se nějak nevyplácí. Zatímco na Vídeňské burze si může kdokoli nacvakat spoustu indikátorů, na Patrii musíte musíte být investorem plus. I tak to stojí za prd. Vedle toho má investor hromadu nabídek na obchodování s deriváty. K tomu mu vystačí 1000USD. Zdarma dostane perfektní obchodní platformu a při leverage 1:100 a více nadělá slušný zisk. No a pak tady máme pitomé české zákony. Podle českých zákonů pokud koupíte nějaký titul na dobu kratší než 6měsíců, poté, co ho prodáte, měli byste zdanit vrácené peníze. Resumé: Na České burze spekulují jen hlupáci.
  MarcoPolo
  • Re: proč pro Českou burzu NE
   9.5.2013 12:43

   Je to tak. Nejsou tady vytvořeny dostatečné podmínky pro nalákání nových investorů, zatímco ti staří odcházejí do zajímavějších destinací, jako jsou USA, Německo, VB...už dobrých pár let obchoduji akcie jen v Americe. Jen bych k tomu dodal, že si za to tvůrci trhu v ČR spolu s oběma burzami mohou sami. Místo toho, aby vytvářeli konkurenční prostředí, snižovali poplatky, zkvalitňovali služby, tak tady je už dobrých několik let stagnace jako hrom. Oni si myslí, že jsou Češi blbý, a že si toho nevšimnou, ale omyl. Oni si toho všímají a přecházejí k zahraničním brokerům a obchodují zahraniční trhy. Měli byste s tím něco konečně začít dělat, jinak i tak velký brokeři jako Patria a další začnou krachovat.
   Nyk Lísn
Aktuální komentáře
14.12.2017
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)