Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České domácnosti a akcie... Patria vydala nový Třicetník

České domácnosti a akcie... Patria vydala nový Třicetník

07.05.2013 18:33
Autor: David Marek

Jak investují české domácnosti? Mění se jejich chování v čase? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými zeměmi? Konzervativní je asi nejvhodnější přívlastek pro rozhodování domácností o formě úspor. Téměř nic na tom nezměnila ani finanční krize. Její vliv se projevil jen snížením prostředků domácností v investičních fondech.

Struktura finančních aktiv domácností se dlouhodobě prakticky nemění a více než polovinu finančních aktiv stále tvoří vklady v bankách a hotovost. Jediné, co se v posledních letech změnilo je investování do dluhopisů. Podíl dluhopisů na finančních aktivech domácností se zvýšil téměř z nuly na 3,4 procenta, a to především kvůli nabídce spořících státních dluhopisů, s nimiž ministerstvo financí přišlo v roce 2011. Další oblastí, kam se přesouvají úspory domácností, jsou penzijní fondy, patrně díky stoupající intenzitě debaty o udržitelnosti důchodového systému. Podíl úspor v penzijních fondech na finančních aktivech domácností stoupl již na 6,1 procenta.

Zaměříme-li se detailněji na akcie obchodované na burzách, zjistíme, že se postupně zvyšuje jejich zastoupení v portfoliích domácností, stále je však velmi nízké. Do oficiální statistiky rozvahy domácností v rámci národních účtů se kótované akcie dostaly poprvé v roce 1999. Tehdy držely české domácnosti akcie za 17,6 miliardy korun. Na konci loňského roku měly v akciích české domácnosti investováno 64,5 miliardy korun. Podíl akcií na celkových finančních aktivech až do finanční krize zvolna stoupal, od té doby však kolísá kolem 1,5 procenta.

V evropském kontextu jsou investice českých domácností do akcií výrazně podprůměrné. V zemích eurozóny se v průměru akcie podílí na finančních investicích domácností 3,6 procenta. V sousedním Polsku dosahuje tento podíl 3,1 procenta. Rekordmany v tomto ohledu jsou v rámci Evropy Finové držící v akciích více než desetinu svých úspor. Z dalšího grafu je patrné, že nižší podíl akcií mají jen čtyři země EU.

Vývoj pražské burzy s klesajícím počtem likvidních emisí a rostoucím počtem neveselých příběhů příliš nenahrává tomu, aby se podíl akcií na financích domácností zvýšil. Investicím do akcií nenahrává ani konkurence v podobě spořících státních dluhopisů a chystané daňové změny.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE


Váš názor
 •  
  09.05.2013 10:00

  Jednotlivé zástupní problémy jsou vhodné pro předhození dávům k zábavě a diskusi. Systémovým problémem tohoto státu je, že je řízen mafiánským způsobem, zájmovými skupinami, které se někdy rvou o rozdělení ovčína, aby se nakonec dohodli a o zisk se podělili. Zrova teď jsme svědky nástupu jedné takové skupiny, nezbývá než doufat že nějaké drobky spadnou pod stůl, pro ovčany.
  Homo
 •  
  09.05.2013 9:32

  Autor opomněl produkt investiční životní pojištění. Velké množství obyvatel spoří prostřednictvím tohoto naprosto neprůhledného produktu, který je stejně jako penzijní připojištění daňově zvýhodněn. Vstupní poplatek dobře skryt v odborné formulaci smluv je až 200% ročního vkladu a další průběžné poplatky, které si pojišťovna strhává automaticky bez povinnosti řádného vyúčtování. Výpovědní lhůta 2 měsíce. Za to tučná odměna zprostředkovatelům, u nás, jak překvapivé, nejvyšší v Evropě.
  berta
 • proč pro Českou burzu NE
  09.05.2013 7:21

  Patria se diví, proč investoři utíkají od české burzy jinam. Odpověď je jednoduchá. Na českém trhu je pár mizerných titulů. Investor může spekulovat pouze na jejich růst, nikoli na pád. Bohužel to se nějak nevyplácí. Zatímco na Vídeňské burze si může kdokoli nacvakat spoustu indikátorů, na Patrii musíte musíte být investorem plus. I tak to stojí za prd. Vedle toho má investor hromadu nabídek na obchodování s deriváty. K tomu mu vystačí 1000USD. Zdarma dostane perfektní obchodní platformu a při leverage 1:100 a více nadělá slušný zisk. No a pak tady máme pitomé české zákony. Podle českých zákonů pokud koupíte nějaký titul na dobu kratší než 6měsíců, poté, co ho prodáte, měli byste zdanit vrácené peníze. Resumé: Na České burze spekulují jen hlupáci.
  MarcoPolo
  • Re: proč pro Českou burzu NE
   09.05.2013 12:43

   Je to tak. Nejsou tady vytvořeny dostatečné podmínky pro nalákání nových investorů, zatímco ti staří odcházejí do zajímavějších destinací, jako jsou USA, Německo, VB...už dobrých pár let obchoduji akcie jen v Americe. Jen bych k tomu dodal, že si za to tvůrci trhu v ČR spolu s oběma burzami mohou sami. Místo toho, aby vytvářeli konkurenční prostředí, snižovali poplatky, zkvalitňovali služby, tak tady je už dobrých několik let stagnace jako hrom. Oni si myslí, že jsou Češi blbý, a že si toho nevšimnou, ale omyl. Oni si toho všímají a přecházejí k zahraničním brokerům a obchodují zahraniční trhy. Měli byste s tím něco konečně začít dělat, jinak i tak velký brokeři jako Patria a další začnou krachovat.
   Nyk Lísn
  • NEmyslím,
   09.05.2013 12:34

   že se tomu Patrie diví!
   lime
Aktuální komentáře
09.06.2023
22:06Tesla táhla Nasdaq 100 k lepšímu výsledku, TSLA US +4,06 %  
17:59Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
17:18Techy táhnou S&P 500 dál do býčího trhu  
16:20Technická analýza S&P 500: Jasno až skoro jasno, ale objevují se první signály oblačnosti  
15:20Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse až devíti miliardami franků
14:44Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni
13:27Turecko jmenovalo guvernérkou centrální banky bývalou manažerku zkrachovalé First Republic Bank
13:08USA chtějí prodloužit zmrazení digitální daně, do dohody přitom hodil vidle Kongres
11:58Evropským akciím se nahoru nechce, trhy už vyhlížejí Fed  
11:42Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:11Perly týdne: Apple směrem ke 4 bilionům dolarů kapitalizace a terapie kvůli Amazonu
11:10Výrobní ceny v Číně v květnu meziročně klesly o 4,6 %
10:46Výkony slovenského průmyslu v dubnu meziročně klesly o dvě procenta
10:35Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
9:07Rozbřesk: Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko? S&P500 se vrátil do býčího trhu
8:58Evropské trhy vstoupí do posledního obchodního týdne mírným nádechem  
8:45Energetika EDF se rozloučila na francouzské burze. Stát ji vykoupil od listopadu s vysokou prémií pro menšinové akcionáře
8:41Sněmovna dala šanci zpomalení valorizace penzí, debata trvala přes 13 hodin
8:35Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě výnosů z dluhopisů
6:23Komentář Invesco: Co by investoři měli vědět o recesi v USA a inflaci v eurozóně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y