Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Neviditelná“ pomoc technologií

„Neviditelná“ pomoc technologií

20.5.2013 16:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Astro Teller má ve společnosti Google na starosti futuristické technologie, jako jsou auta, která se řídí sama. V rozhovoru, který jsem s ním vedl, se ukázalo, jak malé pochopení má pro technologickou skepsi. Podle jeho názoru nezáleží na to, jak moc se technologický pokrok odráží či neodráží v oficiálních statistikách týkajících se například hrubého domácího produktu. Podle něho je situace jednoduchá. Pokud chceme odhadnout, jaký význam má pro ekonomiku například internet, stačí si představit, co by se s hospodářstvím stalo, kdyby zítra přestal fungovat.

Uvedená otázka nemusí být tím nejlepším měřítkem prospěšnosti technologií, ukazuje ale na jednu důležitou věc. Tedy na závislost přínosů technologií na hloubce jejich propojení s našimi aktivitami. Ekonomové z Harvard Business School a Toulouse School of Economics se v této souvislosti snažili zjistit, proč i přes širokou dostupnost technologií stále existují tak velké rozdíly v příjmech. Poukazují na to, že ekonomická prosperita je v konečném důsledku určována právě technologickým pokrokem. Je tedy s podivem, že při vysoké rychlosti, kterou se dnes technologie šíří, přetrvávají velké rozdíly v příjmech chudých a bohatých zemí.

Důvodem pro přetrvávající rozdíly je různá míra toho, jak hluboce technologie v jednotlivých zemích zakořenily. Rozdíly mezi mírou asimilace technologií začaly být podle ekonomů patrné asi před sto lety. Například využívání hřídelí je nyní stejně běžné v chudých i bohatých ekonomikách. Penetrace využívání počítačů v chudých zemích ve srovnání s těmi bohatými dosahuje asi jen 40 %. A u internetu se odhaduje, že toto číslo dosahuje pouze 4 %. Důvody pro podobné rozdíly jasné nejsou. Je možné, že společnosti, které byly nejlepšími inovátory před 100 lety, se naučily mnohem lepší asimilaci technologií. Jsou tak značně kreativnější i při nalézání způsobů jejich využití v ekonomice.

Podle ekonomů vysvětluje neschopnost implementovat nové technologie asi 80 % rozdílu mezi příjmy chudých a bohatých ekonomik. Ve vyspělých ekonomikách tak nemusí být přínosy technologie na první pohled jasně patrné. Země, kterým se nepodařila jejich implementace, jsou ale mnohem chudší.

(Zdroj: Economix, Eduardo Porter)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data