Astro Teller má ve společnosti na starosti futuristické technologie, jako jsou auta, která se řídí sama. V rozhovoru, který jsem s ním vedl, se ukázalo, jak malé pochopení má pro technologickou skepsi. Podle jeho názoru nezáleží na to, jak moc se technologický pokrok odráží či neodráží v oficiálních statistikách týkajících se například hrubého domácího produktu. Podle něho je situace jednoduchá. Pokud chceme odhadnout, jaký význam má pro ekonomiku například internet, stačí si představit, co by se s hospodářstvím stalo, kdyby zítra přestal fungovat.
Uvedená otázka nemusí být tím nejlepším měřítkem prospěšnosti technologií, ukazuje ale na jednu důležitou věc. Tedy na závislost přínosů technologií na hloubce jejich propojení s našimi aktivitami. Ekonomové z Harvard Business School a Toulouse School of Economics se v této souvislosti snažili zjistit, proč i přes širokou dostupnost technologií stále existují tak velké rozdíly v příjmech. Poukazují na to, že ekonomická prosperita je v konečném důsledku určována právě technologickým pokrokem. Je tedy s podivem, že při vysoké rychlosti, kterou se dnes technologie šíří, přetrvávají velké rozdíly v příjmech chudých a bohatých zemí.
Důvodem pro přetrvávající rozdíly je různá míra toho, jak hluboce technologie v jednotlivých zemích zakořenily. Rozdíly mezi mírou asimilace technologií začaly být podle ekonomů patrné asi před sto lety. Například využívání hřídelí je nyní stejně běžné v chudých i bohatých ekonomikách. Penetrace využívání počítačů v chudých zemích ve srovnání s těmi bohatými dosahuje asi jen 40 %. A u internetu se odhaduje, že toto číslo dosahuje pouze 4 %. Důvody pro podobné rozdíly jasné nejsou. Je možné, že společnosti, které byly nejlepšími inovátory před 100 lety, se naučily mnohem lepší asimilaci technologií. Jsou tak značně kreativnější i při nalézání způsobů jejich využití v ekonomice.
Podle ekonomů vysvětluje neschopnost implementovat nové technologie asi 80 % rozdílu mezi příjmy chudých a bohatých ekonomik. Ve vyspělých ekonomikách tak nemusí být přínosy technologie na první pohled jasně patrné. Země, kterým se nepodařila jejich implementace, jsou ale mnohem chudší.
(Zdroj: Economix, Eduardo Porter)