Výprodeje na komoditách se vracejí. Cena stříbra se sesunula na nejnižší úroveň od září 2010, zlato neudrželo metu 1400 USD a pokračuje v nejdelším poklesu za poslední čtyři roky. Jižním směrem míří i kotace platiny, paládia, olova, mědi či zinku.
Spotový kontrakt k okamžité dodávce stříbra během jedné chvíle propadl až o 7 % na 20,7 USD za unci, nyní se obchoduje nad 21 USD za unci. I když klesá i zlato, stříbro je teď vůči svému vzácnějšímu bratříčkovi nejlevnější od srpna 2010.
Od začátku roku cena stříbra propadla o 30 %, což je největší pokles mezi vzácnými kovy. Negativně se projevila klesající průmyslová poptávka, zejména ze strany výrobců solárních panelů, a také klesající poptávka po uchování hodnoty bohatství. Snižuje se objem pozic v indexových akciích (ETF) navázaných na vývoj stříbra, rostou sázky na další pokles cen ze strany hedgeových fondů a dalších velkých investorů.
Ceny stříbra poprvé výrazně vzrostly v roce 2010, jelikož investoři věřili, že stimulační opatření centrálních bank podnítí akceleraci inflace a zároveň posílí průmyslovou poptávku. Nyní se pro řadu obchodníků kov dostal do stejné situace jako zlato: ekonomika není dost silná na razantní zvýšení průmyslové výroby, ale ani ne dost slabá na další kolo měnové stimulace.
Největší ranou pro stříbro je zpomalení hospodářského růstu Číny, druhého největšího zpracovatele vzácného kovu po Spojených státech. Evropa dál trčí v recesi, omezuje dotace na obnovitelné zdroje a solárníci po celém světě, na něž v roce 2011 připadlo téměř 7 % celkové průmyslové poptávky po stříbru, jeden za druhým krachují. Čína se má na světové poptávce výrobců solárních panelů podílet v roce 2015 z 28 %, odhaduje společnost BNEF. Proto investory nijak nepotěšila neočekávaně slabá data z čínského průmyslu z minulého týdne. Komoditě by mohlo pomoci Pekingem ohlášené zvýšení cíle pro nově budované solární kapacity. Do roku 2015 plánuje Čína zvýšit výkon fotovoltaických elektráren o 35 GW, přičemž původně se počítalo s 21 GW. Stříbro se také používá v elektronice.
„Trh stříbra je volatilnější a méně likvidní, pohyby oběma směry jsou vždy prudší a přehnanější než u zlata,“ tvrdí Xiang Nan, analytik největšího veřejně obchodovatelného čínského brokera CITIC Securities Futures. Poukazuje také na varovné signály v podobě klesající držby ETF a ETP produktů na vázaných na obě komodity.
Zlato má na kahánku
Zlato, na rozdíl od stříbra, zatím nepropadlo pod dubnová intradenní minima (u 1320 USD za unci), ale nebezpečně se jim přiblížilo. Vzácný kov klesá už osmou seanci za sebou, což je nebývalá šňůra – nejdelší od apokalyptického března 2009. Od začátku roku stihlo odepsat o 20 %, spadnout do medvědího trhu a nakročit k první roční ztrátě po 12 letech nezastavitelného zdražování.
Jak jsme již napsali, regulatorní hlášení americké Komisi pro cenné papíry (SEC) ukázala, že fondy Soros Fund Management známého investora George Sorose v prvním čtvrtletí roku snížily své pozice v největším zlatém fondu SPDR Gold Trust o 12 % na 530,9 tisíce akcií proti konci roku 2012. Již v posledním čtvrtletí loni přitom ukrojily z investovaného podílu 55 %. Fondy spravované Northern Trust a vykázaly pokles pozic o více než polovinu. Odliv investic z ETF fondů se jeví nenahraditelný pro obrat ceny zlata na trhu. Nestačí na něj ani zvýšená fyzická poptávka ze strany Indie a Číny.
Ceny zlata dosáhly rekordních hodnot v roce 2011 a do medvědího trhu otočily letos v dubnu. 11. dubna zlato obchodovalo na úrovni 1561 USD/tr. unce, o čtyři dny později již pod 1350 dolary za unci. Výše uvedené fondy pozice redukovaly před poklesem trhu. Držba zlata skrze ETP fondy od počátku roku klesla o 16 %, po každoročním růstu od listingu prvního produktu v roce 2003.
A co ropa?
Mezitím si mnoho analytiků láme hlavu nad schopností americké ropy odolat všeobecnému výprodeji na komoditních trzích. Skeptici tvrdí, že diskrepance je náznakem nadcházejících potíží.
Referenční rámec cen americké ropy od začátku roku přidal 4,6 %, zatímco komoditní index Dow Jones má za sebou 6% pokles. Americká ropa sice není žádný přeborník, akcie na Wall Street oproti ní mají přes 10 % náskok, ale podle některých hlasů její zdražování odporuje logice tržních sil.
Růst americké ekonomiky není nijak oslnivý, ropné zásoby jsou na nejvyšší úrovni za třicet let, nezaměstnanost na vysokých 7,5 % a inflace osciluje pod 2% cílem Fedu. Navíc roste domácí produkce (díky břidlicovému boomu) a poptávka v USA po palivech rekordy rozhodně netrhá.
Podle deníku Wall Street Journal za odolností černého zlata může stát honička velkých investorů za vyššími výnosy v prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb. Nedávná studie Mezinárodního měnového fondu odhadla, že 70 % cenových pohybů na komoditních trzích mají na svědomí počítačové algoritmy velkých hedgeových a indexových fondů, které se snaží přechytračit jeden druhého.
Tradeři, analytici a ekonomové relativní sílu americké ropy přisuzují růstu popularity dolaru, zvyšující se globální spotřebě energie a stálému přílivu investičních dolarů na trhy obchodování s ropou či zajišťování jejích cen. Teorii o tahounu investiční (či spekulativní) poptávky podporují data americké Komise pro obchodování s komoditními futures. Hodnota všech pozic držených na ropném trhu bankami a hedgeovými fondy převyšuje pozice obchodníků a koncových uživatelů, tedy fyzickou část trhu.
Také je třeba podotknout, že ceny severomořské ropy Brent od začátku klesly o 5,8 %, tedy v souladu s celkovým vývojem komoditního sektoru.
(Zdroje: Bloomberg, CNBC, CFTC, WSJ)