Spotová cena zlata se dostala úrovní pod 1380 USD za unci nejníže od pádu z první poloviny dubna do medvědího trhu. Reportované prodeje ze strany velkých hráčů a přetrvávající nedůvěra dalších velkých investorů znovu budí otázky o dalším vývoji drahého kovu. Proti ústupu mezi investory hovoří na maxima rostoucí fyzická poptávka Číny i nákupy centrálních bank.
Regulatorní hlášení amerického komisi pro cenné papíry SEC ukázala, že fondy Soros Fund Management známého investora George Sorose v prvním čtvrtletí roku snížily své pozice v největším zlatém fondu SPDR Gold Trust o 12 % na 530,9 tisíce akcií proti konci roku 2012. Již v posledním čtvrtletí loni přitom ukrojily z investovaného podílu 55 %. Fondy spravované Northern Trust a vykázaly pokles pozic o více jak polovinu. Paulsonovy fondy, které své pozice v 1Q podržely na úrovni 21,8 milionu akcií a například Schroder Investment Management nakoupila 2,1 milionu akcií SPDR. Pauson ale na druhé straně prodal 915 tisíc akcií v největším světovém producentovi zlata Gold. Podíl měl na konci roku 2012 hodnotu 32 milionů dolarů. Prodal také akciové podíly v NovaGold Resources Inc., Iamgold Corp., Randgold Resources Ltd. či Agnico Eagle Mines Ltd.
Vývoj spotové ceny zlata (USD/akcie):

Ceny zlata dosáhly rekordních hodnot v roce 2011 a do medvědího trhu otočily v dubnu. 11. dubna zlato obchodovalo na úrovni 1561 USD/tr. unce, o čtyři dny později již pod 1350 dolary za unci. Výše uvedené fondy pozice redukovaly před poklesem trhu. Držba SPDR Gold Trust včera dosáhla 1047,13 tuny, minima od března roku 2009. Letos poklesla o 303,7 tuny. Zlato je od počátku letošního roku níže o 18 % při posílení amerického dolaru ke koši šestice nejobchodovanějších měn o 5,2 % za stejnou dobu. Držba zlata skrze ETP fondy od počátku roku klesla o 16 procent po každoročním růstu od listingu prvního produktu v roce 2003.
„Pro investory do zlata jde o mimořádně špatnou dobu. Ceny pokračují v propadu při vytrvalém růstu akcií,“ uvedl portfolio manažer ATAC Inflation Rotation Fund v New Yorku Michael Gayed, po boku Pension Partners s 270 miliony dolarů aktiv. „Prodeje akcelerovaly emoce,“ dodal. Investoři ztratili důvěru ve zlato jako uchovatele hodnoty. „Bezpečnostní poptávka po zlatu vymizela a tím klesla jeho atraktivita. Peníze odešly zejména z ETF fondů a nevracejí se na nižších cenových úrovních, ale míří do akcíí,“ uvedl Frances Hudson za Investments v Londýně.
SPDR Gold Shares (GLD US):

Květnová prognóza předpovídá fondu SPDR Gold Trust po letošním poklesu aktiv o 22 % po odečtení 9,7 milionů uncí zlata pokles o další dva až čtyři miliony. Zatímco u ETF byl výprodej prudší proti očekávání analytiků , ti předpovídají další akceleraci poklesu ceny zlata skrze prodeje ETP podílů, napsal tým analytiků včetně Jeffrrey Curieho. Objemy v ETP jsou zatím nejnižší od podzimu roku 2011. „V našem portfoliu jsme učinili jednu taktickou změnu v alokaci aktiv a to eliminaci pozic ve zlatě,“ uvedla po 1Q. Hlášení SEC za první čtvrtletí roku ukázalo pokles podílu v SPDR Gold Trust o polovinu na 4,1 milionu akcií u , o 57 % k 6,9 milionu akcií o Northern Trust. CEO Robert Capito nicméně na sklonku minulého týdne uvedl, že počítá s dalšími nákupy zlata.
Odliv investic z ETF fondů se jeví nenahraditelný pro obrat ceny zlata na trhu. Nestačí na něj ani rostoucí fyzická poptávka ze strany Indie a Číny, rostoucí na rekord. Podle Světové rady pro zlato (WGC) fyzická poptávka Číny v prvním čtvrtletí roku dosáhla meziročního růstu o 20 % na 294,3 tuny. Poptávku klenotnického průmyslu předčil zájem o cihličky a mince, který narostl nad dvojnásobek pětiletého kvartálního průměru. Také americká mincovna registrovala v dubnu nejvyšší prodeje zlatých mincí od prosince roku 2009, britská mincovna hovoří o navýšení produkce po ztrojnásobení poptávky. poznamenala, že její statistiky ukazují na zpětinásobení dovozů zlata proti průměru posledních 12 měsíců do Indie jako největšího celosvětového konzumenta zlata. Podle dat MMF nadále zlaté rezervy doplňují centrální banky, které jejich stav vytáhly v dubnu na osmiměsíční maximum.
Celková globální poptávka nicméně v 1Q klesla o 13 % na 963 tun, uvedla WGC v souhrnné zpětné statistice. „Poptávka ze strany Číny byla obnovena s obnovením důvěry v růst tamní ekonomiky a odpadnutím obav, souvisejících se změnou politické reprezentace Číny,“ uvedla ve zprávě WGC. Rada upozorňuje, že zatímco v západní části světa akcie vítězí nad zlatem, v Číně je to naopak. „Investoři jsou frustrování slabostí domácího akciového trhu a výrazněji se orientují na zlato, aby uspokojily své investiční potřeby,“ uvedla WGC s poukazem například na oznámené kontroly realitního trhu.
Statistika americké CTFC říká, že hedgeové fondy k 7. květnu držely 49.260 zlatých futures a opčních pozic, což je od počátku roku pokles o 52 %. Spekulativní short pozice dosahovaly 67.374 kontraktů, proti předchozímu týdnu +6,4 %.
(Zdroj: Bloomberg, SEC, SPRD Gold Trust, CTFC, EPFR, WGC)