Pro polarizaci investičních diskusí neexistuje vhodnější téma než zlato. Debaty o něm staví proti sobě dvě skupiny. Na jedné straně jsou ti, kteří hovoří o jeho předraženosti a žádném příjmu, který by toto aktivum generovalo. Na straně druhé nalezneme víru v to, že zlato je prevencí proti všem možným rizikům, která se dotýkají investičních portfolií. Cenová volatilita na trhu zlata ale ukazuje na víc, než slyšíme v obvyklých výměnách názorů.
Příběh týkající se vývoje ceny zlata je obecně znám v následující formě: Ve světě s agresivně nafouknutými rozvahami centrálních bank se investoři obrátili ke zlatu ve snaze chránit se proti inflaci a nejistotě. Růst cen začal živit sám sebe, trh se oddělil od fundamentu daného fyzickou poptávkou a nabídkou komodity. Vše trvalo až do doby, kdy jinak nevýznamná zpráva tento trend zastavila. Jednalo se o spekulace nad tím, že Kypr bude muset prodat své zásoby. Šlo sice jen o zlato v hodnotě asi 1 miliardy dolarů, investoři však začali přemýšlet o tom, že by zlato prodávaly i jiné evropské země. To stačilo na 15% propad ceny během jednoho týdne. Od té doby má zlato problémy s nalezením pevné půdy pod nohama.
O ceně zlata můžeme uvažovat podobně jako o ceně akcií nějaké významné společnosti ve chvíli, kdy se úplně odtrhla od fundamentu. Pak je extrémně zranitelná na jakýkoliv posun v sentimentu. Cena akcií společnosti (441,45 USD, -0,33%) se vyšplhala na 700 dolarů, pak se propadla na 400 dolarů a nyní se pohybuje kolem 435 dolarů. Valuace se totiž dostala na úroveň, která úplně ignorovala snahu konkurence o uzavření mezery mezi ní a touto společností. Podobný nesoulad panoval mezi tržním oceněním a fundamentem akcií společnosti (25,93 USD, 0,66%) při jejich IPO.
Domnívám se, že vývoj na trhu zlata ukazuje na to, jak centrální banky svou politikou oddělily fundament od tržních cen donutily investory k posunu k většímu riziku, a to za stále vyšší ceny. K tomu utlumily tržní volatilitu, snížily korelace a vytvořily iluzi stability. Globální ekonomika nyní stojí v centru stabilní nerovnováhy. Trhy předběhly fundament a čekají, že centrální banky spolu s lépe fungujícím politickým systémem dosáhnou vyššího růstu. Jestliže se jim to nepodaří, investory bude trápit mnohem víc než jen propad ceny zlata.
Autorem je člen vedení společnosti Pimco Mohamed El-Erian.
(Zdroj: Financial Times)