v Bulharsku interním auditem nalezl chyby subdodavatelů při externím odpočtu elektroměrů a jejich výměně za nové. Šéf bulharského Petr Baran uvedl, že s jedním z nich bude smlouva ukončena. Zákazníci nebyli dle jeho slov poškozeni.
Interní přešetření všech smluv se subdodavateli dle odhalilo nesrovnalosti u subdodavatelů, uvedla firma na místní tiskové konferenci. Nesrovnalosti se týkají kvality práce subdodavatelů pro CEZ Distribution Bulgaria a vyústěním je ukončení jedné ze smluv během měsíce.
v Bulharsku uvedl, že způsobené škody bude po subdodavatelích vymáhat, zároveň ale zdůraznil, že nikdo ze zákazníků nebyl poškozen. Po ukončení smlouvy se subdodavatelem budou jemu dříve svěřené činnosti insourcovány, tedy si je firma bude znovu zajišťovat přímo a sama, uvedl Baran.
Provinění při vypisování tendrů na subdodavatele v letech 2011 a 2012 v celkem 10 případech a objemu 35 463 373 BGN odhalila dle svých dnešních slov bulharská finanční inspekce v případě dalšího českého distributora elektřiny v Bulharsku, Energo-Pro. Dle zprávy byly zakázky uděleny bez patřičných oznámení a veřejné soutěže. Nadto finanční inspekce dle svých závěrů nalezla pochybení také tam, kde tendry vypsány byly.
v Bulharsku čelí potížím s tamními úřady na několika otevřených frontách. Bulharská prokuratura, jak oznámila minulý týden, chce po provedeném auditu v energetickém sektoru v zemi zahájit pět trestních stíhání. Dvě z nich se týkají české distribuční společnosti Bulgaria. Prokuratura chce prověřit rozdělování dividend , při němž místní ministerstvo hospodářství jako zástupce státu údajně neplnilo své pravomoci. Druhé stíhání se má týkat právě smluvních vazeb na vnější dodavatele. Trestní šetření by dle prokuratury mělo u formulovat detaily provinění a porušení zákona. Dosavadní šetření bulharské prokuratury tyto podrobnosti neobsahuje.
V předcházejícím týdnu byla v kancelářích provedena další razie, tentokrát ze strany antimonopolního úřadu KZK. Distributory podezírá, že ve shodě bránily koncovým zákazníkům ve změně dodavatele energií. KZK předem o razii informoval antimonopolní autoritu Evropské unie.
v pátek 29. března podal stížnost Evropské komisi na Bulharsko kvůli nedodržování národního i evropského rámce regulace v energetice. Kritizuje způsob udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky v zemi a „administrativní postupy, které mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU“.
Výstup z vyšetřování prokuratury v se má stát podkladem pro regulátora DKEVR, který s zahájil řízení o odnětí licence v zemi. Stání k věci je naplánováno na 16. dubna. Pozice nezávislého regulátora v energetice a vodárenství DKEVR ale bude značně obtížná a do budoucna nejistá, protože jeho samého ve zprávě prokuratura označila za nefunkční instituci.
Podle čerstvých dat, dnes zveřejněných ministerstvem energetiky, aktuálně spotřeba elektřiny v zemi meziročně klesá o 7,7 % při „dramatickém propadu exportu“. Podle náměstka Bozhana Stoyanova nelze čekat v dohledné době zlepšení při potížích také okolních ekonomik, které bulharské energie využívaly, zejména Řecka. „Jako stát nyní musíme vykupovat více elektřiny, než spotřebujeme a za vyšší ceny, než bychom museli, pokud bychom měli svobodný a liberalizovaný trh,“ podotkl.
(Zdroj: Focus, Novinite, Bloomberg, ČEZ)
Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:
