Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dostanete dar? Vůči dárci se musíte chovat slušně i jako jednatel společnosti

Dostanete dar? Vůči dárci se musíte chovat slušně i jako jednatel společnosti

4.9.2013 5:30
Autor: Richard Hamran, KSB

Zákon vyžaduje, aby se obdarovaný choval vůči dárci a jeho blízkým v souladu s dobrými mravy. Tato povinnost ovšem není vynálezem práva. Ba naopak, jde hlavně o obecně uznávané pravidlo slušného chování, tedy pravidla morální. Kdo se zachová v rozporu s touto povinností, může čekat ve smyslu těchto mimoprávních norem společenské odsouzení, ztrátu dobré pověsti či cti. Právo pak k tomu přidává ještě jednu sankci pro obdarovaného: povinnost vrátit dar. Ta je samozřejmě tím palčivější, čím hodnotnější je samotný dar.

Slovy zákona se dárce může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. Byť žádný zákon neobsahuje výčet možných jednání v rozporu s dobrými mravy, půjde typicky o chování mezi sousedy, v rámci rodiny, na pracovišti.

Soudní praxe však již v minulosti připomněla, že korektiv dobrých mravů se neomezuje na občanskoprávní vztahy. Naopak, nemravného chování se může dopustit i podnikatel vůči jinému podnikateli. Obchodní vztah tedy není z testu mravnosti vyloučen, ani pokud jde o otázku povinnosti vrátit dar. Soudy však před nedávnem řešily otázku, zda vrácení daru může požadovat i společník-dárce vůči jednateli-obdarovanému.

Případ ze soudní praxe

Před soudy se konkrétně dostal případ manželů, kteří spolu rovněž podnikali prostřednictvím společnosti, jejímiž byli jedinými společníky i jednateli. V rámci rozvratu manželství se manželka vůči manželovi domáhala vrácení nemovitostí, které mu za trvání manželství darovala. Žalobu odůvodnila tím, že manžel namísto toho, aby vyčkal vypořádání původní společnosti, založil konkurenční firmu. Na tu převedl veškerý majetek, zaměstnance i obchodní kontakty patřící původní společnosti. To vše přitom udělal ještě jako jednatel společnosti původní.

Žalovaný manžel se bránil tím, že jednal v rámci obchodněprávních vztahů (coby jednatel) a že navíc jeho kroky směřovaly nikoli vůči manželce, ale vůči jejich společné firmě, byť bývalá manželka byla jejím společníkem. Podle odvolacího soudu nemohlo být jednání žalovaného hodnoceno jako hrubě nemravné vůči žalobkyni, protože k němu došlo v rámci obchodněprávních vztahů.

Nejvyšší soud měl však na věc jiný názor. Zopakoval, že chovat se v rozporu s dobrými mravy lze i v rámci obchodněprávních vztahů. Přesně o to podle něj šlo i ve zmiňovaném případě. Nejvyšší soud navíc poukázal na to, že zneužití postavení manžela-jednatele sice šlo primárně na úkor společnosti, avšak motivem jeho jednání byl rozpad manželství a jeho snaha „vyprázdnit“ společnost, kterou měli oba manželé společnou.

Poučení pro podnikatele tedy může znít: Jestliže obdarovaný coby jednatel svým jednáním v rozporu s dobrými mravy zapříčiní snížení hodnoty podílu dárce ve společnosti s ručením omezeným, jde o důvod k vrácení daru. Závěrem připomeňme, že jednání obdarovaného v rozporu s dobrými mravy sankcionuje tímto způsobem i nový občanský zákoník. A to s tím rozdílem, že od roku 2014 se nebude dárce domáhat vrácení daru, nýbrž jej bude „odvolávat“, a to nikoli pro porušení dobrých mravů, ale pro „nevděk“.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data