Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Afrika současnosti je jako středověká Evropa

Afrika současnosti je jako středověká Evropa

3.10.2013 7:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Z toho, že Afrika nebyla v posledních desetiletích schopna dosáhnout rychlého růstu, jsme zmatení. Po druhé světové válce nedocházelo k její konvergenci k úrovni produktu dosahované v západní Evropě. Tam se příjmy mezi lety 1950 a 2008 zvýšily téměř pětinásobně, v Africe ale vzrostly jen dvakrát. A v zemích, jako je Kongo, dokonce klesly. Hodně ekonomů považuje za hlavní důvod dědictví, které na kontinentu zanechala kolonizace. Stephen Broadberry a Leigh Gardnerová z London School of Economics se ale na problém podívají z jiného úhlu. Porovnávají trendy v současné Africe s vývojem v Evropě, který nastal během posledních 800 let.

Podle zmíněného srovnání není Afrika výjimkou. Její růstový trend po roce 1950, tedy celková stagnace s přechodnými obdobími růstu a poklesu, se neuvěřitelně podobá vývoji v Evropě. Té se podařilo Afriku v příjmech na hlavu předhonit až po roce 1800. A celé lidstvo prochází po většinu své historie obdobími růstu, která se střídají se stagnací. Afrika dosahovala růstu v 50., 60. a na konci 80. let, v 80. a 90. letech ale její příjmy na hlavu klesaly. Podobný vývoj panoval v Evropě, kde klesající produkt v 15. a 17. století vyvážil předchozí růsty.

Jak se Evropě nakonec podařilo uniknout z neustálého střídání růstu s poklesem? Broadberry a Gardnerová považují za hlavní faktory institucionální, a to zejména zavedení demokracie a státních institucí, které podpořily růst. Právě tyto podmínky dalšího růstu byly splněny v Evropě, v Africe ovšem chybí. Například zvýšená kontrola vlády parlamentem a „důvěryhodný závazek“ splácení veřejného dluhu podpořily růst Velké Británie v 18. století, protože zvýšily veřejné i soukromé investice.

Podobně můžeme vnímat „rozlet“, který nastal v Evropě v 19. století, tedy vytvoření stabilního a silného státu, které umožnilo například investice do železnic a vodních cest. Zvýšila se také rovnost příležitostí, protože jednotlivci měli stejný přístup ke státním službám. Broadberry a Gardnerová tvrdí, že Afrika je kvůli absenci podobných změn uvězněna v cyklu neustálého střídání období růstu a stagnace či poklesu. Nový pohled klade důraz i na sociologické faktory. Může například vysvětlovat i to, proč byl zpočátku vyšší růst v severní Evropě než v Evropě jižní. Došlo tam totiž dříve k destrukci feudálních struktur, které omezovaly sociální mobilitu. Celkově je pak jasné, že historie předmoderní Evropy toho říká hodně o současném vývoji v zemích třetího světa. 

 
(Zdroj: FreeExchange)


Čtěte více:

Největší asijský investor v Africe není Čína
26.3.2013 18:24
Čína je sice největším obchodním partnerem Afriky, avšak co do peněž n...
Americký břidlicový boom rozděluje OPEC: Afrika si zoufá, Arabové jsou v klidu
28.5.2013 11:21
Prudký rozvoj těžby ropy a plynu z břidlicových ložisek, díky němuž S...
Mobius: Nejlepší investicí je teď východ Evropy, i vyspělejší trhy CEE oživí (+video)
7.6.2013 10:32
Rumunsko, Slovinsko, Slovensko. Trhy na východní hranici Evropy jsou n...
Růst rozvíjejícího se světa klíčem pro ceny komodit
9.8.2013 18:16
Stále více se hovoří o tom, zda budou rozvíjející se trhy schopny růst...
Emerging markets zkouší zastavit útěk investorů zvyšováním sazeb, podle stratéga SocGen spustí globální recesi
30.8.2013 11:16
Centrální banky významných rozvíjejících se ekonomik hromadně zvyšují ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university