Stále více se hovoří o tom, zda budou rozvíjející se trhy schopny růst stejným tempem jako v předchozích letech. Posledních deset let bylo z tohoto hlediska pozoruhodných, což je vidět i z následujícího grafu, který porovnává reálný růst vyspělých a rozvíjejících se ekonomik (zdrojem jsou data MMF):

Po několika desetiletích, kdy se rozvíjejícím se trhům v nejlepším případě dařilo dosahovat podobného růstu jako ve vyspělých ekonomikách, se v roce 2000 začala vytvářet mezera. Můžeme také hovořit o procesu konvergence, kdy rozdíl v tempu růstu po mnoho let dosahoval 4 – 5 procentních bodů. Potenciálních důvodů této změny je několik. Asie si vedla dobře už dříve a její růst nadále sílil. Některým zemím Latinské Ameriky se po desetiletích velmi nízkého růstu podařilo výkonnost své ekonomiky zlepšit, i Afrika dosáhla po mnoha letech vyššího růstu.
Během zmíněných let jsme mohli ve světové ekonomice zaznamenat ještě jeden trend. Bylo jím prudké posilování cen komodit. Jejich tahounem byl růst světové ekonomiky, který pramenil zejména z popsaného vývoje v rozvíjejících se zemích. U některých z nich ale platí i obrácená kauzalita, protože vyšší poptávka po komoditách a následně jejich vyšší ceny těmto zemím umožnily dosáhnout lepšího růstu. Data skutečně potvrzují, že fenomenální růst rozvíjejících se ekonomik dosažený po roce 2000 (v druhém grafu modře) jde ruku v ruce s vývojem cen komodit (červeně):

Na grafu není zajímavá jen silná korelace sama o sobě, ale hlavně to, jak tato korelace posílila po roce 2000. Jinak řečeno, silnější růst rozvíjejících se ekonomik přinesl i silnější korelaci mezi tímto růstem a cenami komodit. Nemůže to být tím, že tyto země začaly ve světové ekonomice hrát významnou roli. Předtím by totiž musely ceny komodit vykazovat vyšší korelaci s růstem vyspělých zemí. Vysvětlení pravděpodobně spočívá v tom, že došlo ke strukturálnímu posunu v růstu. K tomu se přidává zmíněný efekt, kdy vyšší ceny komodit prospívají jejich exportérům. Klíčovým poznatkem pak je to, že mezi cenami komodit a růstem rozvíjejících se ekonomik nyní panuje mnohem silnější vazba, než tomu bylo v minulosti.
(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)