Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR hrozí daňový chaos, varuje Komora daňových poradců

ČR hrozí daňový chaos, varuje Komora daňových poradců

8.11.2013 12:03
Autor: ČTK

Komora daňových poradců varuje, že pokud nová Poslanecká sněmovna neschválí na svém prvním zasedání zákonná opatření Senátu, která obsahují významnou novelu daňových zákonů, dojde po Novém roce ke zmatku. Začne totiž platit nový občanský zákoník. Došlo by dokonce k takovým paradoxům, že některé daně by se musely platit dvakrát, jiné naopak vůbec, řekl dnes na tiskové konferenci v Brně prezident Komory daňových poradců Martin Tuček. 

"Občanský zákoník přináší řadu novinek. Novelizace daní některé daně ruší, některé zavádí nově. Není jiné cesty, než aby nová Sněmovna zákonná opatření schválila. Protože pak by stála některé ustanovení občanského zákoníku a daňové zákony proti sobě," upozornil Tuček. Problém může nastat například u nemovitostí, kdy se stane stavba součástí pozemku. "Nyní se odděleně zdaňuje pozemek i stavba. Kdyby se neschválila zákonná opatření, jaká daň se bude platit?" naznačil Tuček. 

V případě, že by se sešla Sněmovna až v příštím roce a neschválila zákonná opatření, došlo by dokonce k absurdnímu stavu, kdy by od 1. ledna platila novelizace, ale po odmítnutí opatření Sněmovnou by zase platily zákony před novelizací. "Daňový poplatník se tak nachází v nejistotě a nelze se pořádně připravit na nový stav. Mezi schválením a účinností nových norem by měly být minimálně tři měsíce, ještě lépe půl roku," zdůraznil Tuček. 

Problémy se změnami daní se Česku nevyhnuly ani loni, kdy se do poslední chvíle nevědělo, zda Sněmovnou projde balíček daňových zákonů, který mimo jiné obsahoval zvýšení daně z přidané hodnoty. Nakonec jej vláda prosadila až těsně před Vánoci.


Váš názor
  • V té naš vlasti
    8.11.2013 12:49

    to je ale mrdník, co? To by pak asi neplatil ani daňový test 3 roky, jak to navrhnul Kalous. Prý je již od "revoluce" cca 1000 změn daňových zákonů. To snadi není ani v Africe.
    karel777
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university