Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF čeká letos růst ekonomiky o 1,4 %. Stejnou měrou loni klesla

MF čeká letos růst ekonomiky o 1,4 %. Stejnou měrou loni klesla

31.1.2014 14:11, aktualizováno: 31.1. 14:27
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Ministerstvo financí nepatrně zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, odhad za loňský rok naopak mírně zhoršilo. Loni měl hrubý domácí produkt klesnout o 1,4 procenta a tento rok o stejnou hodnotu stoupnout. Uvedlo to ministerstvo v nové prognóze. Na konci loňského října úřad odhadoval pro minulý rok pokles o procento a pro letošek růst o 1,3 procenta.

"Odhadujeme, že oživování ekonomické aktivity pokračovalo i v závěru loňského roku. Přesto se HDP za celý rok 2013 pravděpodobně snížil o 1,4 procenta, a to zejména kvůli propadu investic do fixního kapitálu. V letošním roce by však ekonomika při kladném příspěvku domácí poptávky i zahraničního obchodu mohla vzrůst o 1,4 procenta," uvedlo MF. VPříští rok by podle úřadu růst HDP mohl zrychlit na 2,0 procenta.

Navzdory oslabení koruny vlivem devizových intervencí ČNB by se letošek měl vyznačovat velmi nízkou inflací. Na rozdíl od předchozích let by totiž během celého letošního roku měly administrativní vlivy, zejména pokles cen elektřiny, působit protiinflačně. Míra inflace by tak letos mohla podle MF činit 1,0 procenta. V roce 2015 by se růst spotřebitelských cen mohl v souvislosti s oživením ekonomiky a zpožděným působením oslabené koruny zrychlit na 2,4 procenta.

Snaha zaměstnavatelů o zvyšování produktivity práce racionalizací počtu zaměstnanců by měla vést k faktické stagnaci zaměstnanosti v tomto i příštím roce. "Dopad předpokládáme též na míru nezaměstnanosti, která by se v obou letech měla i přes pozvolný růst ekonomiky pohybovat okolo sedmi procent," upozornil úřad.

Objem mezd a platů by se letos mohl zvýšit o 2,2 procenta. Pro příští rok MF počítá se zrychlením růstu na 4,3 procenta. Očekává, že přesun dvou procentních bodů sazby zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance bude zaměstnancům zčásti kompenzován zvýšením mzdy.

Ministerstvo odhadlo, že deficit vládního sektoru loni dosáhl 2,5 procenta HDP a ani letos by neměl převýšit tři procenta HDP. Schodek očištěný o vliv hospodářského cyklu a jednorázových operací přitom loni patrně činil jen 1,2 procenta HDP. Strukturální saldo se tak poprvé v historii dostalo téměř na úroveň střednědobého rozpočtového cíle pro ČR. "Očekáváme, že zejména díky příznivému vývoji salda zahraničního obchodu bude v letech 2014 i 2015 deficit běžného účtu platební bilance zanedbatelný," uzavřelo MF. 

Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z říjnové predikce):
2012 odhad 2013 odhad 2014 odhad 2015
HDP - 1 % - 1,4 % (-1 %) 1,4 % (1,3 %) 2,0 %
Průměrná míra inflace 3,3 % 1,4 % (1,4 %) 1,0 % (0,7 %) 2,4 %
Spotřeba domácností (vývoj) - 2,1 % -0,2 % (0,2 %) 0,6 % (0,9 %) 1,5 %
Nezaměstnanost 7 % 7 % (7,1 %) 7 % (7,3 %) 6,9 %

 
(Zdroj: MF ČR, Reuters, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data