Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nebuďte překvapeni, pokud eurozóna spadne do další recese

Nebuďte překvapeni, pokud eurozóna spadne do další recese

06.08.2014 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá ekonomika si nevede špatně, Patrick Artus z banky Natixis ale dovede i na ní najít vady na kráse, které mají potenciál změnit její růst ve stagnaci, či dokonce pokles. Ekonom uvádí následující: „Německo si nyní užívá poměrně silného růstu a panuje přesvědčení, že tomu tak bude i nadále. Je to ale jisté? Na opačný vývoj poukazuje hned několik faktorů.“

První v řadě podle Artuse figuruje stárnutí populace. To není slučitelné s klesajícími úsporami a boomem na trhu s bydlením. Bylo by tomu tak pouze v případě, že by stárnutí populace bylo vyváženo imigrací a boom realitního trhu by byl při životě i nadále udržován nízkými sazbami. Negativně by měl působit rovněž slabý růst reálných mezd, který přetrvává i přesto, že trh práce je v dobré kondici. Příčinou by měla být opatrnost firem, které se snaží o udržení své konkurenceschopnosti. Výsledkem je ale to, že disponibilní příjmy nyní rostou jen asi o 1 % ročně.

Německu nepomůže slabost zbytku eurozóny, ani ruské ekonomiky, velkých rozvíjejících se ekonomik a obecně ani slabý mezinárodní obchod. Tyto faktory doléhají zejména na exportní ekonomiky, mezi které Německo patří. Meziroční růst německých exportů (jejich objemu a hodnoty) shrnuje následující graf:

preklad

Exporty přitom v Německu vykazují obvykle silnou korelaci s investicemi firem. Růst investic je tedy pouze mírný a průzkumy naznačují, že tomu tak bude i nadále. Využití výrobních kapacit se rovněž pohybuje pod běžnou úrovní.

Artusův pesimismus se neomezuje pouze na Německo, ale je rozšířen na celou eurozónu. „Poslední ekonomické indikátory z eurozóny jsou negativní. Je možné, že značí další pokles ekonomiky? Existují reálné faktory, které by ho mohly vyvolat?“ ptá se ekonom. Tyto faktory pak skutečně nachází a není jich málo: Konec stimulačního efektu dezinflace, potřeba dalšího posílení snah o snížení fiskálních deficitů, pokračující oddlužení a nevyřešené problémy na nabídkové straně ekonomik Francie a Itálie. K tomu přidává již uvedené hrozby v Německu. Pokud tedy vezmeme v úvahu poslední data z eurozóny i jmenované faktory, neměli bychom být podle hlavního ekonoma Natixis překvapeni tím, kdyby eurozóna spadla do další recese.

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Hussman: Nenechte se zmást, toto je značně pokročilá akciová bublina
05.08.2014 14:35
Po recesi let 2000–2002 držel Fed sazby nízko a snažil se stimulovat s...
Ministr financí Andrej Babiš uvažuje o změně zdanění zaměstnanců
05.08.2014 13:21
Ministr financí Andrej Babiš zřídil pracovní skupinu, která by měla an...
Nerovnost příjmů vede k distorzi kreditního cyklu; odskáče to americká ekonomika, tvrdí agentura S&P
05.08.2014 16:16
Když ve třicátých letech zasáhla americkou ekonomiku nejhorší hospodář...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data