Aktualizováno Index cen výrobců v eurozóně se v červenci nepatrně snížil o 0,1 procenta po 0,2procentním růstu v červnu. Meziroční deflace ve výrobních cenách se o něco zvýraznila, změna indexu činí -1,1 procenta. To je plně v souladu s očekáváními, čísla jsou tedy neutrální pro finanční trhy.
Výrobní inflaci drží v záporu především energie, které jsou meziročně levnější o 3,5 procenta. Navíc jejich meziroční pokles se v červenci zvýraznil. Jádrový index, který je bez energií, se meziměsíčně nezměnil a meziročně svou dynamiku drží. Oproti loňskému červenci je o 0,1 procenta níž.
Co se týče dalších složek, ceny kapitálového zboží jsou meziročně o 0,4 procenta výš a ceny zboží dlouhodobé spotřeby stoupají o 1 procento. O mírných 0,1 procenta jsou výš i ceny zboží běžné spotřeby, zatímco výrobní ceny meziproduktů meziročně o 0,7 procenta klesají.
Data o výrobních cenách nepřinesla překvapení. Deflace v této cenové oblasti se sice zvýraznila, ale kvůli levnějším energiím. Dynamika jádrového indexu se letos má tendenci zlepšovat, tedy deflace postupně polevuje. Celkový index by proto mohl výhledově začít vykazovat kladnou změnu. Negativní efekt energií by mohl odeznívat; technicky bude důležitý přelom roku, kdy u energií klesne srovnávací základna. Vývoj cen na úrovni výrobců je samozřejmě centrální bankou průběžně sledován, pro aktuální rozhodování o nastavení politiky ale není zásadní. I proto PPI nevolá pro nějaké tržní reakci.