Steven Holden z Copley Fund Research se věnuje sledování toho, jak investují akciové fondy zaměřené na rozvíjející se trhy. V říjnu tvrdil, že velké fondy se v říjnu většinou vyhýbaly Číně a čínské akcie byly v jejich portfoliích podvážené relativně k indexu MSCI Emerging Markets. Portfolia byla naopak nadvážená směrem k akciím indickým. Data z listopadu ukazují, že ruské akcie mají ve fondech v průměru stejnou váhu jako ve zmíněném indexu.
Co se týče jednotlivých fondů, existují ale velké rozdíly. To naznačuje, že investoři mají ve skutečnosti velmi rozdílné názory na krizi na Ukrajině a na to, jak jí svými investicemi čelit. Graf ukazuje váhu, kterou mají ruská aktiva v portfoliu každého fondu. Modře je pak vyznačena váha průměrná a je patrné, že v podstatě odpovídá tomu, jakou váhu mají ruské akcie v indexu MSCI:

Zdroj: Copley Fund Research
Obrázek ukazuje, že zhruba polovina investorů se kloní k podvážení ruských akcií, zatímco druhá k jejich nadvážení. Zdá se, že největší váhu mají ruské akcie u investorů, kteří preferují „top down“ přístup, opak platí u těch, kteří spíše hledí na jednotlivé firmy. Následující tabulka ukazuje, jak významní investoři měnili své pozice v období mezi březnem a říjnem letošního roku. Poslední číselný sloupec ukazuje, jak se změnila váha ruských akcií v portfoliu a poslední sloupec udává jména titulů, které se na zvýšení či snížení váhy ruských akcií podílely. Například Templeton ve zmíněném období zvýšil váhu ruských akcií o 3,31 %, a to zejména díky nákupům akcií Gazpromu, Yandexu a Mail.ru. Naopak Fidelity Funds váhu ruských akcií významně snížily, a to o 5,46 %. Došlo tak zejména k prodejům akcií Sberbank, Magnit a MTS.

Zdroj: Copley Fund Research
Fondy, které sázejí na ruské akcie, se domnívají, že konflikt na Ukrajině bude brzy vyřešen a valuace se vrátí na běžné úrovně. Čím déle bude krize pokračovat, tím více roste pravděpodobnost dalších prodejů ruských akcií ze strany fondů zaměřených na rozvíjející se trhy. Růst bude naopak váha, kterou v jejich portfoliích mají jiné země vykazující větší stabilitu.
V tuto chvíli drží fondy ruské akcie v hodnotě 14 miliard dolarů. To je výrazně méně než hodnota akcií jiných zemí ze skupiny BRICS, částka odpovídá zemím, jako je Tchaj-wan, Jižní Afrika a Mexiko. Holden k tomu říká, že fondy jsou ochotny držet podvážené pozice po velmi dlouhou dobu a potvrzuje to například jejich postoj k Číně. Pokud tedy na Ukrajině nedojde k viditelnému pokroku, dá se čekat, že fondy budou své pozice v Rusku nadále omezovat. Ti, kteří chtějí profitovat na nízkých cenách a valuacích, si tak možná budou muset projít bouřlivými časy předtím, než se situace zlepší.
Zdroj: BeyondBrics, Copley Fund Research