Čínské zpomalení růstu spotřebitelských cen může vytvořit další prostor pro mimořádná opatření Číny kvůli obavám před rizikem deflace.
Spotřebitelské ceny v listopadu rostly nejpomalejším tempem od roku 2009. Přidaly pouze 1,4 %, když v říjnu přidaly 1,6 %.

Samozřejmě k tomu přispěly padající ceny ropy a dalších komodit podstatných pro produkci v Číně. To vede k nižším cenám exportu, což přispívá k dezinflačním ohrožením napříč trhy.
Tato rizika zvedají náklady na půjčování výše a výše, což přináší obtíže pro subjekty, které si potřebují půjčit a obsluhovat tak svůj dluh bez rizik defaultu. Zvedá se tak tlak z podnikatelského sektoru na centrální banku, aby znovu zakročila podobně jako minulý měsíc, kdy překvapivě snížila úrokové míry s dalším monetárním uvolňováním v zádech.
Jediným možným krokem podle Liu-Li Ganga, hlavního ekonoma jedné z australské bankovní skupiny je snížení RRR. To by umožnilo znovu získat kredibilitu a efektivitu kroků centrální banky.
Čínské trhy se vyhrabaly z jedné z největších ztrát za posledních několik let díky spekulacím, že by vláda mohla poskytnout další ekonomické stimulanty.
Ropa se propadala posledních několik týdnů a tím pomohla vytáhnout čínskou obchodní bilanci do přebytku. Ta se tak zotavila po překvapivém poklesu importů. Nižší ceny ropy by měly podpořit ekonomický růst a pomoci udržet inflaci na uzdě a přitom přivodit další snížení úrokových měr.
Pokles cen komodit do značné míry přispěl i k propadu průmyslových cen, ty tak stlačily i exportní ceny čínského zboží a živí tak rizika deflace nejen v Číně ale i v dalších ekonomikách, které hojně obchodují s Čínou.
Řada centrálních bank považuje za hodnotu inflace 2 % za číslo, které nejlépe vyjadřuje cenovou stabilitu. Bohužel řada ekonomik se pohybuje pod 1 % a některé jsou dokonce již v deflaci.
Je jasné, že deflace reálně začíná ohrožovat řadu světových ekonomik. A hlavním zdrojem problémů je slabá reálná ekonomika, alespoň podle Xu Gao, hlavního ekonoma Everbright Securities Co.
Navíc trh práce ukazuje známky toho, že by mohl spustit druhou vlnu ekonomických problémů v dalším roce také díky zpomalujícím výdajům na spotřebu domácností čišící z nejasné situace právě na trhu práce. Příští rok se tak zdá být klíčovým pro řadu ekonomik včetně té čínské.
Zdroj: Bloomberg, Reuters