Skupina zveřejnila své výsledky za 1Q15. Tržby dosáhly solidní výše 53 mld. Kč a mírně tak předčily konsensuální odhad ve výši 51,8 mld. Kč. Meziročně tedy zůstaly prakticky beze změny. Provozní zisky EBITDA ovšem za tržními odhady naopak mírně zaostaly (19,1 mld. Kč vs. 20,1 mld. Kč) a v porovnání s loňskem o 10 % poklesly. V 1Q15 totiž ještě nedošlo k významnější kompenzaci nižší realizované ceny elektřiny (-2,8 mld. Kč mzr) ze strany vyššího objemu výroby v uhelných a jaderných elektrárnách (+0,4 mld. Kč mzr). Čisté zisky byly navíc dále staženy vyšším, než námi očekávaným, negativním vlivem vývoje kurzu USD/TRY na podíl na výsledku hospodaření v Turecku (-0,8 mld. Kč).
Společnost ovšem své cíle pro letošní rok potvrdila (EBITDA 70,0 mld. Kč a upravený čistý zisk 27,0 mld. Kč), včetně cíle pro růst výroby v uhelných elektrárnách o 19 %.
* CEZ Kons. (14)
Konferenční hovor: úterý, 12. května, 16:00 (CET); +420 203 043 2440; PIN: 546385#
Domníváme se, že spíše než samotná čísla, by pozornost investorů mohl přitáhnout návrh vedení vyplatit 40ti korunovou dividendu, stejně jako v loňském roce, s čímž souvisí i návrh na zvýšení výplatního poměru do pásma 60-80 % (z původních 50-60 %). Navržená výše dividendy i výplatního poměru jsou v souladu s našim očekáváním, pro trh by nicméně měly být mírně pozitivním překvapením (konsensuální odhad dle Bloomberg počítal s dividendou ve výši 32 Kč na akcii).
Celkově tak očekáváme mírně pozitivní reakci na zveřejněné zprávy, resp. návrh dividendy. (Poměrně štědrá) dividenda by sice mohla akciím dodat oporu do nejbližších týdnů, když poslední den s nárokem na ni by měl připadnout na 16. června (navrhovaný rozhodný den je 18. června). Nicméně, s ohledem na poslední vývoj akcií doporučujeme raději postupně zamykat zisky z posledních týdnů, když katalyzátory pro další růst ceny akcie se nám hledají jen velmi těžko. Ceny uhlí a elektřiny zůstávající na relativně nízkých úrovních, což tlačí na budoucí tržby z nezajištěné části plánované produkce v následujících letech. Navzdory letos plánovaným úsporám tak zůstává výhled pro vývoj zisků v následujících třech letech jedním z nejslabších mezi evropskými výrobci elektřiny. V sektoru tak v tomhle ohledu preferujeme spíše francouzský , německý , či španělský . Naše 6M doporučení i cílovou cenu pro akcie ponecháváme beze změny (625 Kč, DRŽET)