Aktualizováno Index ZEW sledující názory německých finančních expertů ukazuje na další zhoršení nálady během června. Hlavní index očekávání dosáhl svého letošního maxima v březnu a od té doby setrvale klesá. Konkrétně v červnu padá na 31,5 bodu, čímž posunuje minimum za letošní rok. Zároveň je horší než konsensus nastavený na 37,3 bodu. Na náladu Němců doléhají hlavně externí faktory - podle zprávy je to Řecko a horší dynamika světové ekonomiky. Příznivější než očekávání je hodnocení aktuální situace - příslušný index klesá na 62,9 z 65,7 bodu a i po snížení zůstává vysoko nad nulou (neutrální hodnota).
Vyhlídky pro celou eurozónu hodnotí Němci v červnu rovněž o něco hůř, ale zhoršení nálady není tak výrazné jako v případě německé ekonomiky. Index očekávání pro eurozónu klesá na 53,7 bodu. Zlepšení naopak vidíme u očekávání spojených s americkou ekonomikou, skoro beze změny zůstávají názory na Británii a Japonsko.
Mírně směrem vzhůru se posunuly názory na krátkodobé sazby v hlavních ekonomikách, přičemž jejich růstu respondenti věří hlavně v případě USA. Výrazný nárůst pak vidíme u očekávání dlouhodobých sazeb, zřejmě pod vlivem posledního vývoje na trzích.
V posilování eura Němci stále nevěří. Proti jenu či franku by mělo podle nich stagnovat, zatímco vůči dolaru a libře slábnout. Očekávání pro ropu jsou naladěna spíše na její růst a hodně pozitivní zůstávají názory na akciové trhy napříč vyspělým světem. Banky, pojišťovny a utility podle respondentů vypadají na pokles, naopak preferovanými sektory zůstávají farmacie, maloobchod a spotřební zboží nebo strojírenství.
Zpráva ZEW za červen ukázala, že Řecko a nepříznivé zprávy ze světa na náladu v Německu doléhají více, než se čekalo. Jako zátěž může stále částečně fungovat americká ekonomika, ačkoli odsud už jsme dostali několik povzbudivých zpráv. Dále je to Čína, jejíž statistiky se zhoršují. Zhoršení nálady pak souvisí také s vývojem na finančních trzích, kde sledujeme korekci u německých akcií i dluhopisů.