Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU plánuje revoluci digitálního trhu v Evropě

EU plánuje revoluci digitálního trhu v Evropě

20.07.2015 5:30
Autor: Lukáš Hoder, KSB

Digitální trh v EU se potýká s 28 různými regulacemi a opatrnými on-line zákazníky. Jen asi 15 % Evropanů tvrdí, že při nákupech on-line překročí hranice svého státu. Pouze 4 % internetového provozu pocházejícího z jedné země EU využívá on-line služeb z jiné země EU, ale až 54 % směřuje k americkým poskytovatelům. Evropská komise pod vedením Jean-Clauda Junckera proto považuje oživení jednotného digitálního trhu v Evropě za svoji prioritu, a to v rámci tří široce definovaných pilířů. Ty lze popsat jako (i) harmonizace on-line byznysu v EU, (ii) ochrana práv uživatelů evropského internetu a (iii) podpora technologického rozvoje.

Ochrana osobních údajů

Zásadní součástí strategie EU má být posílení práv evropských uživatelů internetu. V polovině června Rada EU podpořila návrh Komise na přijetí nového nařízení na ochranu osobních údajů, které má do konce roku 2015 nahradit dvacet let starou směrnici. Má především dojít ke skutečné harmonizaci ochrany osobních údajů v EU, posílení práv jednotlivců a posílení tzv. práva být zapomenut.

O právu být zapomenut jsme již na Patrii psali (zde a zde). Před rokem Soudní dvůr EU rozhodl, že Evropané mohou po webových vyhledávačích jako Google požadovat, aby ve výsledcích vyhledávání pomocí osobního jména neodkazovaly na některé citlivé údaje. Pokud tedy například do Googlu zadá jistý Jan Novák své jméno a mezi výsledky vyhledávání se objeví odkaz na patnáct let starou informaci, že se stal obětí trestného činu, může požadovat, aby na tuto informaci Google neodkazoval.

Nově by právo být zapomenut mělo být více posíleno, a to nejen v oblasti výsledků vyhledávání na webu, ale ohledně všech osobních údajů. Budou-li uživatelé chtít, aby se jejich osobní údaje už nezpracovávaly, jejich správce bude v zásadě muset tyto údaje vymazat. Uživatelé by také měli být lépe informováni o tom, zda se jejich údaje nestaly předmětem hackerského útoku a mělo by být snadnější údaje převádět mezi různými poskytovateli služeb.

Mimoevropští poskytovatelé služeb na internetu budou svázáni přísnějšími pravidly a vnitrostátní úřady na ochranu osobních údajů získají větší pravomoci, včetně možnosti uložit vysoké pokuty v řádech procent celkového ročního obratu provinilé společnosti. Měl by také platit princip, že se uživatelé budou obracet pouze na svůj vnitrostátní úřad pro ochranu osobních údajů, a to ve svém jazyce, a dokonce i v případě, že se jejich osobní údaje zpracovávají v jiné evropské zemi.

Bourání hranic

Kromě vysoce ambiciózních cílů jako reforma práva duševního vlastnictví nebo sjednocování daní si EU klade i další široké cíle, které ale zatím nejsou příliš jasné. Již dnes je nicméně evidentní snaha Evropské komise omezit vliv velkých technologických společností z USA v Evropě.

Komisař Oettinger zodpovědný za digitální trh se nedávno překvapivě přiznal, že se EU snaží skrze zvýšenou regulaci amerických gigantů pomoci jejich evropským konkurentům. Například soutěžněprávní kontrola poskytovatelů on-line služeb je ostatně jedním ze základních cílů EU v této oblasti a kupříkladu společnost Google již ví, že se nejedná o prázdné hrozby.

Základním principem v plánech Evropské komise pro jednotný digitální trh je “bourání hranic”, tedy pravidlo “jeden kontinent = jednotná právní úprava”. Není to přitom jen prázdné heslo. Vždyť podstatou tzv. start-upů, a to nejen na internetu, je schopnost přijít s nápadem, který je nejen originální, ale také jednoduše, rychle a ve velkém množství použitelný i jinde (“scaling”). Zářným příkladem jsou třeba americké projekty Uber nebo Airbnb. To však v Evropě s 28 národními právními řády není úplně jednoduché a Evropa tak nikoliv překvapivě žádný globálně úspěšný internetový start-up doposud nevyprodukovala. Snad s výjimkou švédské hudební služby Spotify, což je ale poněkud málo.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2022
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  
6:13Měnové intervence nahrávají spekulantům, dolar obvykle sílí až do vrcholu u krátkodobých výnosů obligací
26.09.2022
22:02Na trhu převládají obavy, pozitivní zprávy pouze pro provozovatele kasin  
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
  16:00USA - Prodeje nových domů