Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nulové sazby – budou tu dlouho, přestaňme se jich bát, začněme je mít rádi

Nulové sazby – budou tu dlouho, přestaňme se jich bát, začněme je mít rádi

25.09.2015 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Na zvyšování amerických sazeb v září můžeme zapomenout, nyní to spíše vypadá, že k tomu dojde v novém roce, možná dokonce až v březnu. Ve Velké Británii sice Mark Carney opakovaně varoval, že sazby půjdou nahoru, ale postupně to vypadá, že k tomu nakonec nikdy nedojde. A u ECB je vysoce nepravděpodobné, že Mario Draghi v dohledné době utáhne monetární politiku. Čekání na Godota se jeví jako jednoduchý úkol ve srovnání s čekáním na vyšší sazby.

Je tedy stále pravděpodobnější, že nízké sazby nás budou doprovázet ještě dlouho. V Japonsku jsou realitou už dvě desetiletí. V ekonomii ale nelze takový vývoj hodnotit jednoznačně špatně. Nulové sazby mohou napáchat hodně škod, ale mají také své přínosy. Jaké? Motivují lidi a společnosti k tomu, aby byli ohledně svých peněz inovativní. Ve financích vedou k vytváření úplně nových trhů. A zrychlují úpadek produktů, které měly vždy pochybnou hodnotu. Možná bychom se měli řídit stejným doporučením, jaké Dr. Strangelove navrhoval u jaderných zbraní: „Přestaňme se jich bát, začněme je mít rádi.“

Japonsko snížilo sazby na 0,15 % v roce 1999. V roce 2000 tam sice došlo k jejich mírnému zvýšení, ale rychle přišel obrat směrem dolů. Proč by v zemích, jako je Velká Británie, měl být vývoj odlišný? Nalezneme řadu důvodů, proč se na nízké sazby dívat negativně. Snižují motivaci ke spoření, pokřivují ceny na kapitálových trzích, motivují investory k rizikovým spekulacím. Možná nejhorší je pak to, že udržují při životě řadu zombie firem, kterým by mnohem více prospěl bankrot.

To vše je pravda, ale existují i pozitiva. Jednoduchý fakt, že vám vaše úspory téměř nic nevynášejí a vynášet jen tak nebudou, nás nutí do dosud nezvyklých projektů. Investoři se snaží najít vyšší výnosy a například ve Velké Británii dochází k boomu institucionálních investic do realit, které jsou budovány s cílem jejich následného pronájmu. Platí to i o stavbě studentských kolejí, které by měly těžit z prudce rostoucího počtu vysokoškolských studentů. Institucionální investoři totiž už nic nevydělávají na nákupu vládních dluhopisů, investice do bydlení k pronájmu jim zajistí vyšší výnosy. Rizika jsou přitom omezená, protože v případě nezájmu o pronájem je budovy možné prodat.

Patrný je rovněž nárůst popularity peer-to-peer půjček. Investoři v tomto případě hledají alternativu ke spořícím účtům. Těchto služeb využívají jak spotřebitelé, tak malé firmy, a tím vzniká reálná konkurence zavedeným bankám. Pokud by jednoroční depozitní sazby dosahovaly 5 %, nikdo by neměl zájem provádět finanční experimenty. Nulové sazby jim ale prospívají a je pravděpodobné, že nový systém bude nakonec umožňovat lepší tok financí než tradiční banky. Platit to bude zejména u malých firem, k nimž banky často přistupují velmi pochybným způsobem.

Nízké sazby mohou mít i další výhody. Patrný je například prudký růst počtu nově vznikajících firem. I zde se možná projevuje větší odvaha lidí, co se týče investování jejich prostředků. V budoucnu se může samozřejmě ukázat, že nízké sazby byly velkou chybou. V Japonsku to určitě nevypadá, že by nějak významně pomohly. Ale to neznamená, že jsou pouze škodlivé. Zdá se, že tu s námi budou delší dobu, než jsme původně čekali. Tak využijme i toho dobrého, co nám nabízejí.

Autorem je Matthew Lynn.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

Summary: Blackberry, Nike
25.09.2015 15:50
USA:Mobilní výrobce Blackberry reportoval za druhé čtvrtletí fiskálníh...
Zářijová revize mírní pokles spotřebitelské důvěry v USA
25.09.2015 16:11
Zářiová revize spotřebitelské důvěry (University of Michigan) v USA po...
Týden technicky - Dolar zakončuje týden vítězstvím, akciím se opět nedařilo a zlato využívá situace
25.09.2015 16:37
EURUSD Dolar dokázal posílit pod hladinu 200 a 100denního exponenciáln...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data