Aktualizováno Zářiová revize spotřebitelské důvěry (University of Michigan) v USA posílá hlavní index dolů na 87,2 bodu ze srpnových 91,9 b., tržní konsensus počítal s hodnotou 86,5 b. Finální data potvrdila zhoršení proti minulému měsíci u obou hlavních ukazatelů, hodnocení současné situace i budoucích vyhlídek. Revize však vyznívá lépe, než prvotní odhad. Spotřebitelskou důvěru nahlodává zvýšená tržní volatilita a obavy o čínský/globální růst. Revize současně vymazala positivní vývoj v inflačních očekáváních a vrátila cenový výhled na srpnové úrovně.
Subindex hodnocení současných podmínek m/m klesá na 101,2 b. ze srpnových 105,1 bodu, ukazatel měřící očekávání do budoucna spadnul na 78,2 bodu (m/m -5,2 b.). Inflační očekávání v konečném zúčtování v září zůstala beze změny na úrovni 2,8 % pro příští rok a 2,7 % pro horizont 5-10 roků. Prvotní odhad počítal s růstem cen v obou časových obdobích o 0,1 p.b., což bylo přičítáno obavám o pozvolný růst cen ropy/energií. Revize tento scénář však nepotvrdila.
Nepříjemnou zprávou je očekáváný pomalejší růst příjmů domácností. Ten byl revizí ponížen o půl procentní bodu na zvýšení o 1 % (v horizontu 1-2 let). Lehce horší jsou též vyhlídky respondentů na nákup zboží dlouhodobé spotřeby. Co se týče osobních financí, tak září přináší mírné zhoršení jak na úrovni aktuální situace, tak budoucích očekávání. Hospodářský výhled pro příštích dvanáct měsíců se zhoršil jen kosmeticky, větší pokles hlásí 5letý výhled.
Již předběžná zářiová data ukázala, že (čínský) akciový propad a zvýšená volatilita nahlodaly důvěru Američanů a to jak v současnou situaci, tak v budoucí vývoj, což dnešní revize potvrdila. Důvěra Američanů v domácí ekonomiku však zůstává silná, vrásky přidělává především vývoj v zahraničí, zejména v Číně. Dnešní revize současně vylepšila původně uváděný pokles, což značí, že Američané, zejména ti bohatší, již část pesimismu ztratili. Dolar nechávají data bez reakce.