Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nervozita na dluhopisovém trhu pokračuje. Investoři vysílají varovné signály

Nervozita na dluhopisovém trhu pokračuje. Investoři vysílají varovné signály

05.06.2025 13:36
Autor: Teodor Kolář, Patria Finance

Dlouhodobé financování státních rozpočtů dělá vrásky vládám po celém světě. Neúspěšné aukce státních dluhopisů v Austrálii, Jižní Koreji a Japonsku ukázaly, že delší splatnosti přestávají být pro investory atraktivní. Zrak investorů se nyní upírá na USA, kde se aukce uskuteční příští týden.

Slabý čtvrteční prodej japonských dluhopisů byl již třetím v řadě, který jasně ukázal nižší poptávku investorů po dluhových cenných papírech. „Japonské dluhopisu ukazují na celosvětový trend – emise s dlouhou splatností, přestávají být pro investory zajímavé,“ řekl investiční stratég Martin Whetton z australské Westpac Banking Corp.

Nízká poptávka trápila v úterý i australské dvanáctileté dluhopisy, které zaznamenaly nejnižší prodeje za posledních šest let. V Jižní Koreji se o den později upsalo nejméně třicetiletých dluhopisů od roku 2022.

Výsledky aukcí z tohoto týdne nasměrovaly pozornost investorů na dluhopisový trh USA, kde příští týden dojde k emisím desetiletých a třicetiletých dluhopisů. Ty jsou poslední dobou pod tlakem. Investoři vzhledem ke geopolitické situaci a politiky opomíjenému zadlužení požadují za poskytnutí financování vyšší úroky.

Výnosy ve středu mírně stlačila dolů slabší makroekonomická data, která naznačují zpomalení ve službách a ochlazení trhu práce. Investoři by se tak mohli dočkat v letošním roce dvou snížení sazeb. Další výnamné zprávy z trhu práce budou zveřejněny v pátek. Momentálně se výnos na desetiletých amerických dluhopisech pohybuje kolem 4,37 procenta u třicetiletých se výnos dostal na 4,89 procenta, což je o 47 bazických bodů více než před rokem.

Klíčovým ukazatelem, který se z každé aukce sleduje, je pro trh bid-to-cover, neboli míra převisu poptávky. Tento poměr v podstatě ukazuje, jaký byl zájem o nové státní dluhopisy. V USA se zatím drží u průměru minulých let.

„Poslední aukce znamenaly pokles a další snižování hodnot by bylo nepříjemné, neboť by ukazovalo chladnoucí poptávku po americkém dluhu," napsal analytik Patria Finance Tomáš Vlk. 

BTCDluhopisy podle něj nejsou v příliš dobré pozici. „Na jejich ceny doléhá přetrvávající inflace, která drží inflační prémie výš a zároveň odrazuje Fed od brzkého snížení sazeb," uvedl a dodal, že ještě větším problémem je zhoršující se kondice amerického rozpočtu.

„Narůstající deficity znamenají, že vláda bude muset letos upsat nové dluhopisy zhruba za 2 biliony dolarů a kvůli novému daňovému zákonu možná i víc," řekl Vlk. Během druhého pololetí navíc půjdou na trh cenné papíry za osm bilionů dolarů, které budou potřeba k refinancování stávajícího dluhu.

Vlk proto očekává, že nabídka dluhopisů bude vysoká. Zároveň upozorňuje, že politika Donalda Trumpa vede investory ke snižování váhy amerických aktiv v portfoliích. „O poptávce panují pochybnosti a aukce dluhopisů, zejména v druhé polovině roku, budou ostře sledovány," uvedl analytik.

Trumpův daňový zákon Big Beautiful Bill podle očekávání zvýší během deseti let státní dluh o 2,4 bilionu dolarů a Rozpočtový výbor Kongresu varoval, že úroveň zadlužení do roku 2029 pravděpodobně překoná hranici 107 procent HDP.

Návrh kromě demokratů a některých republikánů tvrdě kritizuje také klíčový Trumpův spojenec, miliardář Elon Musk, který na své platformě X volal po zrušení zákonu odkazem na film Kill Bill.

kilbill

Deficit federálního rozpočtu Spojených států se blíží ke dvěma bilionům dolarů ročně, což představuje zhruba 6,4 procenta hrubého domácího produktu. Agentura Moody’s očekává, že se deficit rozpočtu do roku 2035 přiblíží k devíti procentům HDP.

Rozpočtové ambice však nemají pouze Spojené státy. Evropské země plánují výrazné zvýšení výdajů na obranu, které podnítila stále trvající válka na Ukrajině a Japonsko se zavázalo zmírnit dopady zámořských cel. Náklady na financování těchto kroků se vládám výrazně prodraží, zejména pokud budou chtít získat prostředky pomocí instrumentů s dlouhou splatností.

Globální ukazatel výnosů státních dluhopisů s delší splatností agentury Bloomberg se vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2008.

bbg index

Rostoucí úrokové sazby jsou zdviženým prstem, který vládám naznačuje, že si nemohou půjčovat stejným tempem jako v období téměř nulových tržních sazeb. „Vidíme potenciál pro další záchvěvy nejistoty ohledně dlouhodobé poptávky po celém světě,“ uvedli stratégové JP Morgan.

Situace na trhu již donutila některé vlády k přehodnocení jejich finanční strategie. Japonské ministerstvo financí například rozeslalo dotazník ohledně názorů investorů na dluhopisové emise. Ve Spojeném království vláda v dubnu omezila plánované prodeje dluhopisů s dlouhou splatností na rekordní minimum.

 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Směrem do dalšího ziskového boomu?
04.06.2025 17:13
Pokud by se naplnila současná očekávání pomyslného konsenzu, letos doj...
Akciové trhy míří k rekordům, S&P 500 se blíží hranici 6000 bodů
04.06.2025 16:23
Americké i evropské akciové trhy pokračují v růstu a přibližují se his...
Trump znovu vyzval šéfa americké centrální banky, aby snížil úrokové sazby
04.06.2025 16:57
Americký prezident Donald Trump znovu vyzval šéfa centrální banky (Fed...
Slabší makroekonomická data stlačila výnosy dolů
04.06.2025 22:01
Americká makroekonomická data dnes tlačila výnosy dluhopisů dolů. Data...
Indexy v USA se nacházejí poblíž historických maxim
05.06.2025 10:56
Americký akciový index S&P 500 dnes, 5. června 2025, v pre-marketu po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data