Když Janet Yellenová po posledním zasedání FOMC oznámila, že zatím ke zvýšení sazeb nedojde, řada ekonomů se začala domnívat, že Fed se významně posunul směrem k hrdliččí filozofii. Trhy ale zatím podobný názor nesdílí, což se projevilo i posílením dolaru a slabostí akciového trhu. Investoři se tak pravděpodobně domnívají, že jde jen o pozdržení nevyhnutelného zvýšení sazeb v letošním roce.
Naprostá většina členů FOMC se stále přiklání k názoru, že sazby půjdou nahoru už letos. Například James Bullard ze St. Louis Fedu uvádí, že ekonomika se nachází blízko svého normálu, zatímco monetární politika je mu hodně vzdálena. A zdá se, že Yellenová se také přiklání k názoru, že došlo pouze k odkladu nutného kroku.
Někteří členové FOMC se ale přece jen obávají utažení finančních podmínek v USA, ke kterému došlo v posledních několika měsících. Ti budou se zvedáním sazeb váhat až do chvíle, kdy se tento trend obrátí. I Yellenová utahování finančních podmínek několikrát zmínila. Rozsah tohoto problému je patrný z grafu, kde je tmavě modře vyznačen vývoj indexu finančních podmínek v americké ekonomice (FCI). Světle modře je pak vyznačen kurz dolaru, který je hlavním faktorem stojícím za utažením podmínek na finančních trzích:

Za výzkumem, který vedl k používání FCI, stál v devadesátých letech i současný prezident New York Fedu William Dudley. FCI vedle kurzu dolaru odráží i vývoj na akciovém trhu, vývoj úvěrových spreadů a krátkodobých sazeb. tvrdí, že popsané utažení FCI se už projevilo na růstu americké ekonomiky, který podle banky klesl o 0,5 procentního bodu. Na konci roku pak pokles dosáhne 0,8 procentního bodu a banka tvrdí, že takový efekt by mělo trojnásobné zvýšení sazeb ve výši čtvrt procentního bodu. Finanční podmínky jsou tak nyní utaženější, než by měly být s ohledem na cíle Fedu týkající se inflace a nezaměstnanosti. Námi odhadované tempo růstu americké ekonomiky je vyznačeno v druhém grafu (vyhlazená modrá křivka ukazuje odhad provedený na základě všech dat dostupných k 22. září a černá linka ukazuje odhad dlouhodobého růstu):

Jak tedy celá tato hra skončí? Pokud máme věřit projekcím z Fedu, většina jeho zástupců se domnívá, že letos začne série postupného zvyšování sazeb. Jestliže ovšem vezmeme do úvahy vývoj v Číně a poslední data z trhu práce jsou takové projekce příliš optimistické. A trhy se obávají toho, že Fed nevěnuje dostatečnou pozornost ani tomu, k jak velkému utažení finančních podmínek v americké ekonomice došlo.
Autorem je ekonom a investor Gavyn Davies.
Zdroj: FT, Fulcrum AM