Akcie se v minulém týdnu projely doslova po horské dráze. Po několika vysoce rozkolísaných dnech se však jejich hodnota víceméně vrátila zpět na začátek a na historické míře volatility nakonec týdenní obchodování uzavřely pouze se ztrátou 2,3 procenta. Jedná se o poměrně nepatrný pohyb z pohledu společnosti, která ztratila od počátku letošního roku 42 miliard dolarů hodnoty. Na svém vrcholu v roce 2014 měla přitom po převzetí největšího světového vývozce uhlí Xstrata za 29 miliard dolarů hodnotu 85 miliard dolarů. Nyní se tržní hodnota společnosti pohybuje okolo 20 miliard dolarů.
Horská dráha v Londýně za poslední více než týden.
Nový týden zahájily akcie komoditního giganta raketovým vzrůstem na hongkongském trhu až o 72 procent. Za tímto rekordním růstem stály pravděpodobně spekulace, že jedná s potenciálními zájemci o prodeji zemědělského podnikání. Hodnota zemědělské divize by mohla dosahovat až 10 miliard dolarů, její příjmy dosáhly v loňském roce téměř 26 miliard dolarů a tvořily tak zhruba desetinu zisků společnosti. Zemědělská divize dodává vše od bavlny až po sójové boby.
Těžařská společnost se tak vyšplhala na nejvyšší úroveň od konce srpna a prodloužila období vysoké volatility než umazala zisky v Hongkongu na necelých 18 procent. Ve srovnání se 100denním průměrem vylétla obchodní aktivita na akciích komoditního giganta nejvýše ze všech titulů v Hongkongu. na tento výrazný pohyb akcií reagovala prohlášením, ve kterém uvedla, že společnost si není vědoma žádných důvodů pro tento pohyb ani informací ke zveřejnění.
Trend růstu akcií v Hongkongu následoval i Londýn, kde hodnota akcií vylétla nejprve o 20 procent až na 114,45 pencí, poté však většinu zisků titul umazal a aktuálně připisuje na denní bázi něco přes 4 procenta.
Společnost se v rámci opatření cílených na snižování zadlužení chystá prodat akcie v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, omezit výdaje nebo pozastavit výplatu dividend. Mezi zájemci o koupi menšinového podílu v zemědělském podnikání jsou údajně i Singapurský státní fond majetku, japonský obchodník Mitsui & Co nebo kanadský penzijní fond. Akciím komoditních a těžařských společností zároveň pomohla data z amerického trhu práce ze závěru minulého týdne, které snížila očekávání zvyšování útkových sazeb tamní centrální bankou a oslabila tak americkou měnu.
Podle deníku The Daily Telegraph by byl ochoten naslouchat i v případě nabídky na celou společnost. Management komoditního giganta však prý nevěří, že na trhu jsou potenciální zájemci, kteří by byli za současné situace ochotni zaplatit její reálnou hodnotu.
Zdroj: BBG