Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Překvapivě slabý trh práce dává Fedu za pravdu a úroky jdou brutálně dolů

Rozbřesk - Překvapivě slabý trh práce dává Fedu za pravdu a úroky jdou brutálně dolů

05.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Růst amerických sazeb v říjnu je mrtvý projekt a budeme rádi, pokud Fed zvedne sazby v tomto roce. Takový je převládající dojem z pátečních čísel z amerického trhu práce. I když si jako hlavní scénář stále ponecháváme prosincový růst sazeb, pravděpodobnost odsunu prvního kroku až do příštího roku (březen) narůstá.

I největší optimista měl totiž problém v zářijových amerických číslech hledat alespoň nějaké světlé body. Přírůstek pracovních míst oproti očekávání prudce zpomalil (pouze 142 tisíc), revidovány směrem dolů byly i předešlé měsíce a obrázek byl ještě horší, pokud bychom si odmysleli přírůstky pracovníků ve veřejném sektoru. Růst mezd namísto očekávaného zrychlení stagnoval a počet odpracovaných hodin poklesl. Jen nezaměstnanost dál zůstává na 5,1 %, to ovšem ale do velké míry díky tomu, že opět narostl počet lidí, kteří práci nehledají. Míra participace (podíl těch, kteří práci mají nebo ji aktivně hledají) poklesla na nejnižší úroveň od roku 1977 (62,4 %).

Z čísel je patrné, že se dál nedaří těžařům, kteří zápasí s propadem cen ropy, a průmyslovým exportérům, na které dopadá silný dolar a slábnoucí poptávka na řadě zahraničních trhů. Těžaři v USA zrušili v uplynulém měsíci 10 tisíc pracovních míst (od začátku roku přes 100 tisíc). Na druhé straně se dál daří službám, které jsou převážně orientované na domácí americký trh a těžily do této chvíle z poklesu nezaměstnanosti. Nabírají obchodníci v maloobchodě, restaurace, hotely, ale také stavbaři. Zářijové statistiky nicméně ukázaly, že nehledě na to tvorba pracovních míst v největší světové ekonomice viditelně zpomalila. Americký Fed tak rozhodně nemá v prostředí slabé inflace, zpomalujícího trhu práce a poklesu nálady v průmyslu důvod růst sazeb uspěchat.

V tomto týdnu bude zajímavé sledovat, jak na poslední čísla zareagují někteří členové amerického Fedu. Především umírnění zastánci růstu sazeb jako Bullard a Williams. Vedle toho se v slabším ekonomickém kalendáři pozornost stočí k poslednímu zápisu ze zasedání Fedu. Pro trhy bude zajímavé vidět, jak blízko se Fed v debatě dostal ke skutečnému zvýšení sazeb.

Region

Slabší data z amerického trhu práce se v pátek projevila i v regionu. Zlotý s forintem nejprve oslabily, avšak vzápětí se vůči euru přehouply do plusu. Trhy začaly sázet na uvolněnější měnovou politiku i v regionu a například polský trh začal již zcela spoléhat na pokles sazeb NBP v devítiměsíčním horizontu (z čehož měly radost polské dluhopisy).

Nadcházející týden je v regionu tradičně zajímavý. Kromě záplavy českých dat zasedá i polská centrální banka. Důležitější však bude zpočátku týdne dohra amerických pátečních čísel, která zamíchala se sázkami na růst sazeb v USA (a svým způsobem i na zpřísňování měnové politiky jinde ve světě).

EUR/USD

Velké zklamání z výsledku na americkém trhu vystřelilo okamžitě eurodolar k hranici 1,13, kde se však nakonec neudržel a vrátil se pod úroveň 1,125.

I dnes sice budou na pořadu důležitá data v podobě podnikatelských nálad ve službách (ISM a PMI), ale výsledek zářijového trhu práce byl z pohledu dat důležitým momentem, neboť nedovolí minimálně do dalších důležitých amerických dat (HDP na konci měsíce?) dolaru sázet na zvýšení sazeb Fedu. Co se týká ostatních událostí, tak výsledek víkendových parlamentních voleb v Portugalsku by trh měl přijmout neutrálně, neboť umírněná vládnoucí pravice sice zvítězila ve volbách, ale bude muset postavit koaliční vládu.

Dluhopisy

Výnosy amerických dluhopisů výrazně popadaly po celé délce křivky po překvapivě slabých číslech z trhu práce. V závěsu se nesly i evropské trhy, když výnosům německého bundu (-2,8 bps) pomohla dolů i nižší výrobní inflace. Přes víkend skončily relativně dobře volby v Portugalsku, kde sice vládní středo-pravá koalice ztratila parlamentní většinu, ale volby vyhrála a opoziční socialisté podporují pro-evropskou orientaci země. Španělsku zase hraje do karet zlepšení ratingu od S&P (na BBB+).

Komodity

Cena ropy Brent v pátek rostla asi o procento, i když slabší data z trhu práce v USA poslala cenu ropy pod 47 USD/barel. Zajímavé zprávy přišly o víkendu, kdy Saúdská Arábie (SA) prudce srazila cenu své ropy pro své asijské zákazníky (na listopad oproti říjnu). Trh však na zprávu příliš nereaguje, neboť podobnou možnost očekával. Krok nicméně potvrzuje, že Saúdové patrně na své dosavadní politice nehodlají nic měnit.

Slabý výkon trhu práce v USA prospěl v pátek prostřednictvím sázek na odklad růstu oficiálních sazeb Fedu zejména zlatu, jehož cena vzrostla o 2,3 %.


Čtěte více:

Klíčová americká data přichystala hodně nepříjemné překvapení – zaměstnanost roste nečekaně pomalu
02.10.2015 14:45
Report z amerického trhu práce přichystal na závěr týdne trhům slušný ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa