Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skuteční oblíbenci a zatracenci trhu

Skuteční oblíbenci a zatracenci trhu

28.12.2015 17:45

Trhy mistrně matou tělem. Tedy ani ne tak tělem, jako cenami. Vyhlášení vítězných a poražených sektorů roku 2015 tak není ani zdaleka tak jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát.


Cenoví vítězové a poražení

Fidelity přináší jednoduchý přehled toho, jak si vedly jednotlivé sektory v indexu SPX za poslední měsíc, rok a posledních pět let. Bráno od nejdelšího období, jasným vítězem dlouhodobých investorů je zdravotní péče. A návratností převyšující 100 % se pyšní i sektor zboží dlouhodobé spotřeby. Na třetím místě pak najdeme technologie a čtvrtém zboží krátkodobé spotřeby. Toto pořadí v podstatě kopíruje výkony v roce 2015 – tyto čtyři sektory jsou totiž jedinými, které v tomto roce dokázaly generovat pozitivní návratnost.

Největším dlouhodobým propadákem je energetika a to samé platí o posledním roce. Nijak zářně na tom nejsou ani materiály a telekomunikace s utilitami. A opět se tu dochází k tomu, že pětiletý vývoj hodně kopíruje vývoj během posledního roku.

tab

Výše popsaný cenový vývoj ale hodně mate tělem. Povrchní interpretace by totiž naznačovala, že sektory jako energetika a materiály jsou v nevoli investorů. Pro takové hodnocení je ale mnohem lepší podívat se na valuace. A právě pohled na (forward) PE poskytuje rozdílný obrázek.


Skuteční oblíbenci a zatracenci trhu

Energetika se nyní obchoduje s PE nad 28 (data podle Thomson Reuters), což je úplně mimo jakýkoliv historický standard. V tomto smyslu je skutečným oblíbencem investorů právě energetika, protože v ní vkládají obrovské naděje: Takové PE je totiž ospravedlněno buď očekávaným prudkým poklesem rizika, nebo růstem zisků. Což v tomto případě pravděpodobně znamená, že investoři tak nějak stále doufají, že ceny ropy v dohledné době zase prudce vzrostou. Pokud by tyto naděje padly, energetiku by i bez dalšího poklesu cen ropy (a zisků) čekal ještě velký cenový propad. Například snížení PE ze současných hodnot na (stále dost vysokých) 15 by znamenalo korekci odvětví o 46 %!

S relativně vysokým PE se obchodují i další dva propadáky – utility a materiály. I zde tedy investoři stále věří ve znatelný obrat. Jinak řečeno, současné období považují z hlediska zisků za výjimečně zlé a udržují tak ceny na úrovních, které relativně k současným utlumeným ziskům generují relativně vysoké PE. Zde by ale návrat valuace na jakýsi dlouhodobější standard znamenal pouze posun PE o jednotky, takže ceny by pak korigovaly také jen o jednotky procent.

Atypické jsou v tomto smyslu telekomunikace, které patří do skupiny cenových „loserů“, ale PE jejich posun do této skupiny nebrzdilo tak, jako u předchozích členů. Naopak je tam hodně nakoplo, protože nyní dosahuje hodnoty kolem 12,4, což je znatelně pod historickým standardem. Jinak řečeno, předchozí sektory trpí díky vývoji zisků, cenové utrpení ale brzdí valuace - relativní optimismus investorů. U telekomunikací tomu tak ani zdaleka není a hovoříme tak o sektoru, který investoři skutečně nemají rádi.

A pojďme k opačnému konci pelotonu. Valuačně skromný není ani „vítězný“ sektor zboží dlouhodobé spotřeby. Jeho PE ve výši 18,4 odpovídá vysokým valuacím roku 2007. Jenže zde by korekce na konzervativnější hodnoty pouze umazala z pozoruhodných cenových zisků, ztráty by dlouhodobý investoři určitě neutrpěli. Důvod je jednoduchý – cenová rally byla do značné míry tažena růstem korporátních zisků. Při všech hovorech o technologických bublinách pak může být překvapivé, že PE IT sektoru se nyní pohybuje kolem 16,3, což je sice nejvýše od roku 2010, ale stále znatelně pod valuacemi před tímto rokem.

Vedle PE bych se krátce zmínil i o PEG (poměr PE a očekávaného růstu). I zde nás do očí uhodí zejména energetika a materiály, utility už na tom tak zle nejsou (jejich valuace tak našponované nejsou). U telekomunikací se potvrzuje valuační skepse. I technologie zde vypadají podobně jako u jednoduchého PE – levné určitě nejsou, ale bývaly znatelně výše. Valuace zdravotní péče pak v posledních týdnech a měsících znatelně klesla jak na úrovní PE, tak na úrovni PEG a nyní se s hodnotou 1,41 pohybuje na úrovni roku 2011.

 

Čtěte více:

Index PX přidal +0,5 % na malém objemu; králem opět ČEZ +1,53 %
28.12.2015 17:24
Pražská burza dnes obchodovala celou seanci v plusu. Index PX si přip...
Summary: Walt Disney
28.12.2015 17:28
USA: Akcie Walt Disney dnes navzdory plošně negativnímu sentimentu př...

Váš názor
  •  
    29.12.2015 14:05

    Vycházet z čísel, které odkudsi vyhrabal Reuters, mi nepřijde úplně rozumný. Když se podíváte na P/E sektorů XL- (například XLE má P/E 19), které zastupují ty největší společnosti, tak jsou ty čísla trochu jiná. Odkud Reuters vzalo 28 na energetický setkor nechápu, ale asi tam hodně počítali s malými společnostmi a dali jim stejnou váhu jako velkým. Nebo nedejbože vytvořili podíl sumy ceny akcií a vydělili to sumou hospodářských výsledků (včetně těch záporných). Sorry, ale tvrdit, že jsou do energetického sektoru vkládány naděje, když ceny ropy, zemního plynu a uhlí jsou na několikaletých minimech, bankrotuje jedna společnost za druhou a další stojí před krachem na ultra-nízkých valuacích, je teda největší pitomost, kterou jsem od vás kdy četl. Ale tak i mistr tesař se někdy utne...
    Nyk Lísn
    •  
      29.12.2015 14:20

      Jen pro doplnění, vycházet z P/E pro hodnocení valuace je pitomost sama o sobě. Když jsou na tom společnosti špatně, tak je jasný, že hospodářský výsledky se pohybují kolem 0, tím pádem P/E vystřelí třeba na 100-3000. Pokud chcete hodnotit valuace objektivně, vycházejte raději z P/B či ještě lépe P/S. Tady můžete vidět, že ty valuace podle P/S moc vysoké nejsou na rozdíl od ostatních odvětví... http://finviz.com/screener.ashx?v=121&f=ind_majorintegratedoilgas&o=-marketcap
      Nyk Lísn
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů