Evropa:
Problémy (DIP) zatím stále neberou konce. Dokazuje to zveřejnění profit warning, v němž se německá banka nechala slyšet, že ztráta za 4Q15 dosáhne -2,1 mld. EUR. Konsensus vyhlížel „pouhých“ -0,6 mld. EUR. Varování má dvě primární příčiny. Jednou z nich jsou neprovozní náklady. Mezi ně patří zejména náklady na soudní urovnání, ale také náklady spjaté s restrukturalizačními iniciativami. Jakkoliv tyto položky ubližují hospodářským číslům, z povahy se jedná o mimořádné náklady (ačkoliv se sluší přiznat, že jsou v posledních letech poněkud pravidelnější) a akciím škodí relativně méně. Horší zprávou je nicméně druhé ostří varovného meče v podobě tržeb. Ty měly ve čtvrtém kvartále vyšplhat na 6,6 mld. EUR, zatímco odhady pracovaly s hodnotou 7,4 mld. EUR. Viníkem má být údajně investiční divize, na kterou ostatně cílí významná část restrukturalizačního úsilí banky. Akcie odepisují 5 %.
Britská banka (DIP) hodlá propustit 1200 zaměstnanců a uzavřít některé operace v Asii, Brazílii a Rusku. Taktéž hodlá osekat své operace v oblasti obchodování se vzácnými kovy. Akcie připisují 2 %.
USA:
ve čtvrtém kvartále loňského roku hospodařil s upraveným ziskem na akcii ve výši 89c, což meziročně představuje nárůst o 25,4 %. Výsledek o cent předčil konsensuální očekávání. Operátor pak překonal odhady také v sledované kolonce přírůstku paušálních zákazníků, jichž ve čtvrtletí přibylo 1,5 mil (vs kons. 1,4 mil). Opět se taktéž potvrdila solidní klientská spokojenost, když tzv „churn rate“ tedy podíl zákazníků, kteří od odešli, zůstává pod jedním procentem.
Tržby ve čtvrtletí meziročně narostly o 3,2 % na 34,3 mld. USD (vs kons. 34,1 mld. USD). Zhruba 200 mil. USD pak přihrály aktivit v oblasti IoT (Internet of Things), která do budoucna může představovat významný zdroj příjmů. Kouzlo segmentu pak tkví zejména v schopnosti propojovat věci a výrazně tím usnadňovat řízení každodenních záležitostí člověka. Pro budoucí rozvoj je pak nezbytná silná a dostatečně kvalitní konektivita umožňující rychlý přenos dat. Právě v tomto směru je poměrně vhodně exponován. V posledních letech investuje do vlastních sítí (například namísto tradičních měděných kabelů pracuje na pokládání optických kabelů – ty jsou schopny výrazně rychleji přenášet data v síti), zároveň pracuje na rozšíření „chytrých“ technologií mezi spotřebitele. Jedním z projevů je výrazný nárůst prodejů v oblasti hardwarových zařízení (smartphony, tablety…) - ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku tržby meziročně narostly o 29 % na 5,4 mld. USD. Nicméně s prodeji hardwaru jsou spojeny i určité nevýhody. Velká většina aktivací zařízení probíhá s využitím splátkových plánů (67 % ve 4Q), či/a za zvýhodněných podmínek, což negativně doléhá na průměrnou výši faktury (ARPA meziročně klesla o 6,6 %).
Verizon v minulém roce navýšil vygenerovaný provozní peněžní tok o 8,3 mld. USD na 39 mld. USD, když většina nárůstu míří za růstem čistého zisku. Kapitálové výdaje zůstávají stabilní okolo 17 mld. USD (s obdobnou hodnotou počítá společnosti i v roce letošník), díky čemuž dokáže generovat poměrně solidní volný peněžní tok. I proto si společnost v loňském roce mohla dovolit vyplácet nadstandardní dividendu (za celý rok při současné ceně dividendový výnos ve výši 5 %) a realizovat akciový odkup. Čistý dluh loni mírně stoupl, vůči provoznímu zisku EBITDA nicméně poklesl (na 2,2x násobek). Akcie připisují necelá 3 %.