Tváří v tvář stárnoucí populaci, hrozícímu nedostatku pracovní síly a zpomalení ekonomického růstu, mění Čína zavedená pravidla. Jedno z nich, zavedené v roce 1979, které nařizovalo rodičům mít jen jedno dítě, přestává od roku 2016 platit. Místo politiky jednoho dítěte ale politika dvou dětí nemusí být podle čínských ekonomů dostatečně velká a schopná odvrátit dlouhodobé následky politiky jednoho dítěte v Číně. Platí přitom ale pravidlo, že více dětí znamená více „byznysu“. A jak si všímají některé světové zpravodajské servery, obrovskou příležitost z nové politiky „dvou dětí“ cítí výrobci hraček.
Podle veřejně dostupných statistik porodnost v Číně dosáhla právě v roce 1979 2,8 dítěte na ženu. V současné době vykazuje porodnost hodnotu 1,7 dítěte na ženu a ve velkých městech, jako je Peking a Šanghaj, je číslo dokonce ještě nižší – vykazuje hodnotu 0,7 dítěte na ženu. Některé odhady čínských institucí uvádějí, že uvolnění politiky jednoho dítěte bude znamenat, že by se každý rok mohlo narodit o 2,4 milionu dětí více.
Obchodní organizace Hong Kong Trade Development Council k tomu uvedla, že díky většímu počtu narozených dětí by výrobci hraček mohli inkasovat navíc až 75 miliard jüanů (11,5 miliardy USD) ve výdajích pro hračkářský průmysl. Ten má v Číně roční obrat v hodnotě stovek miliard dolarů.
Optimisticky naladění jsou k nové politice i výrobci hraček. Například společnost Kingswood Toys & Novelties čeká, že by se její příjmy z prodeje hraček na pevninské Číně mohly zvýšit až trojnásobně, a to během příštích pěti let. Hongkongský výrobce NiceToys díky změně politiky jednoho dítěte čeká nárůst prodejů o 30 %. Pravdou ale je, že podobně naladěni jsou i další hračkářští výrobci, konkurence bude tudíž velmi velká.
Příznivý scénář pro výrobce hraček se ale nemusí naplnit. Henry Cheng z Nice Toys varuje před tím, že páry ve velkých městech velký zájem o to, aby měli druhé dítě, moc nemají. A to kvůli ekonomickým důvodům. V Pekingu si úřady před účinností nových pravidel daly tu práci, aby zjistily, jak veřejnost vnímá nové předpisy. Výsledek? Jen 10 procent párů uvedlo, že by chtělo mít druhé dítě.
Podle ekonomů však může být na změnu rodinné politiky novou podobou „dvou dětí“ pozdě a nemusí být dostatečně velká k tomu, aby odvrátila následky politiky jednoho dítěte. Čínské odhady ale uvádějí, že nová politika podpoří ekonomický růst o půl procentního bodu za neurčitý časový horizont. Podle výrobců hraček je ale jedna věc jistá – rodiče prý nebudou příliš utrácet za sebe, ale budou ochotně utrácet peníze za nákupy pro své děti.