Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská a čínská ekonomika mají předpoklady v roce 2016 překonat nepříznivá očekávání, říká expert

Japonská a čínská ekonomika mají předpoklady v roce 2016 překonat nepříznivá očekávání, říká expert

11.02.2016 14:22
Autor: Pavel Daniel

Čínská a japonská ekonomika mají, podle Jamese Batemana, ředitele správy portfolií (Head of Portfolio Management) ve společnosti Fidelity International, dobré předpoklady k tomu, aby překonaly skeptická očekávání pro rok 2016. „Makroekonomická data z Číny naznačují, že očekávání o „tvrdém přistání“ jsou převážně neopodstatněná. A v Japonsku čekáme, že se ekonomický růst v roce 2016 mírně zlepší,“ řekl Patrii Online Bateman.

Patria Online: Co čekáte od japonské a čínské ekonomiky v roce 2016?

Začnu Japonskem. Makroekonomické údaje země v roce 2015 nebyly příznivé. Průmyslová výroba zažívala v listopadu 2015 propad, přičemž se po dvou kladných hodnotách meziměsíčně snížila. Maloobchodní prodeje byly velkým zklamáním, meziročně se prudce propadly až na -1,0 %. Údaje o růstu nominální mzdy byly mnohem slabší, než se očekávalo, nyní jsou meziročně na poklesu. Jde však o obzvlášť kolísavou řadu v důsledku časového stanovení bonusů; plánované nominální příjmy zaznamenaly meziročně zrychlení na 0,5 %, nejrychlejší tempo od roku 2005.

Jádrová inflace se v listopadu i nadále držela, japonská centrální banka (Bank of Japan) dala přednost opatření, díky němuž se sazba meziročně držela na 1,2 % třetí měsíc po sobě. Základní hodnota „v západním stylu“ předstihla veškerá očekávání, když se vyhoupla na 0,9 %. Důležitý index CPI zůstává nižší, na meziroční nezměněné úrovni 0,3 %, a to především v důsledku poklesů v souvislosti s energiemi.

Patria Online: Co tedy můžeme čekat letos?

Japonský růst by se měl v roce 2016 mírně zlepšit a odrazit se ode dna, na němž byl v roce 2015. Očekáváme, že dojde k posílení makroekonomických hodnot a ty by se měly promítnout do konkrétních údajů. Signály růstu mezd se budou muset zlepšit, aby se spotřeba v Japonsku významně zrychlila. Stabilizace v Číně byla v poslední době vzpruhou, ale to by se později v letošním roce mohlo změnit.

Patria Online: A jak vůbec hodnotíte čínské makroekonomické údaje?

Čínské údaje i nadále vykazují známky stabilizace, vývoj je však nepochybně utlumený. Oba výrobní indexy PMI vykazovaly slabé hodnoty – pod hodnotou 50. Přehled Caixin byl zklamáním, jelikož změnil tvrzení z předchozího měsíce, že dochází ke vzdalování se od klesajících nových vývozních zakázek, zatímco „oficiální“ index PMI stoupl, i když složka zaměstnanosti i nadále prudce klesá. Index PMI pro služby se výrazně odchýlil od normálu. Společnost Caixin si pohrávala s rekordními minimy, která spadla o celý bod až na 50,2. „Oficiální“ služby však vyskočily na dvouleté maximum – 53,7, přičemž hodnota ve stavebnictví zaznamenala třetí vzestup po sobě.

Patria Online: Jaká další makrodata z Číny hodnotíte příznivě?

Prosincové údaje k čínskému obchodu se zlepšily a výrazně předčily prognózy. Vývoz je meziročně kladný poprvé za šest měsíců, vyjádřeno v jüanech. Dovoz rovněž zaznamenal nebývalý meziměsíční nárůst a zdá se, že zaznamenává slušné oživení. Ceny domů se v listopadu i nadále zlepšovaly, jelikož růst průměrných cen domů se meziročně zrychlil na 4,2 % (graf 7). Ceny nových domů stouply ve 33 městech ze 70, což představuje oproti říjnu nárůst z hodnoty 27. Zisky zůstaly soustředěné ve městech s ukazateli Tier 1 a 2.

Devizové rezervy Číny však v prosinci klesly znepokojivým tempem a propadly se o 108 miliard amerických dolarů, největší zaznamenanou částku. Odhaduje se, že to odpovídalo prodejům centrální banky v přibližné výši 140–200 miliard dolarů po úpravě pro oceňovací účely.

Patria Online: Co tato makrodata naznačují pro čínský ekonomický vývoj?

Během několika posledních měsíců se objevily signály ekonomické stabilizace, a proto jsou obavy z „tvrdého přistání“ převážně neopodstatněné. Obecná tendence ke zpomalování bude v průběhu roku 2016 pokračovat jako přirozená součást opětovného hledání rovnováhy v Číně, a to mimo průmyslové sektory směrem ke spotřebě/službám. Přes volatilitu trhu není významná devalvace jüanu přebytku na běžném účtu Číny, její značně kladné obchodní bilanci nebo jejímu vyvažování směrem k růstu podnícenému spotřebou.

Patria Online: Sehrály ve vašem výhledu nějakou roli lednové intervence čínské centrální banky?

Je pravděpodobné, že při obraně renminbi (jüanu) během ledna centrální banka (People‘s Bank of China) znovu vyčerpala podstatnou část svých devizových rezerv. Rovněž velice intenzivně manipulovala s likviditou a sazbami přes noc na offshore trhu, aby zabránila spekulacím. Přes obrovské devizové rezervy (3,3 bilionů USD) je důležité sledovat, aby se tyto intervence a odlivy kapitálu obecně nestaly důvodem k nárůstu obav, jak Čína usiluje u své měny o přechod k „přístupu vycházejícího z měnového koše“.

Patria Online: Jaké jsou ekonomické prognózy rozvíjejících se trhů?

Mám za to, že pro rozvíjející se trhy existují nyní tři klíčové důvody pro jejich zlepšení: Prvním je stabilizace Číny. Již jsme zaznamenali, že dřívější úsilí o uvolnění se promítá do ekonomických dat, ale pocit na trhu zůstává negativní a není v žádném případě dané, že se pokračuje vpřed. Zadruhé: Oživení či zrychlení rozvinutých trhů zůstává utlumené a obchod je i nadále slabý, což naznačuje, že tento kanál možná nebude silným hnacím motorem. A nakonec - pro lepší vývoj na rozvíjejících se trzích nehraje ani zlepšení cen komoditropa, která i nadále atakovala nová minima, v tomto ohledu nepochybně nijak neprospěla a komoditní trhy možná nezískají nezbytnou rovnováhu dříve než v nejlepším případě ke konci letošního roku.


Čtěte více:

Matthew Sutherland: Čína již má za sebou období orientované na kovy a budování infrastruktury
01.02.2016 13:58
Hrozba další devalvace čínské měny je podle Matthewa Sutherlanda, ředi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y