Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomika přepíná na staronový mustr, zesiluje prvek tragikomična

Ekonomika přepíná na staronový mustr, zesiluje prvek tragikomična

02.03.2016 17:45

Vlastně až do poslední finanční krize se poměrně často hovořilo o takzvaném Velkém umírnění. Ve vyspělých ekonomikách a i v ekonomice globální totiž docházelo k postupnému zklidnění hlavních makroekonomických proměnných. Zdálo se, že jsme na cestě k ekonomické blaženosti – ke stavu, kdy je práce dost a hlavně je na ní klid. S rokem 2008 se vše změnilo a stále není ani zdaleka jasné, zda jsme se na cestě k dalšímu zklidňování vydali jen menší odbočkou, či zda tato cesta prudce otočila a „lépe už bylo“.

To, že klidnější časy máme alespoň na čas za sebou, je jasně patrné i z toho, jak často jsou v posledních letech znovu a znovu rozdávány globální ekonomické karty. Rychle se mění zejména aktéři na postech tahounů a naopak brzdičů a destabilizátorů světové ekonomiky. Ještě nedávno byla zdrojem stability a růstu Čína, nyní se obáváme jejího tvrdého přistání a dokonce jejích vysokých dluhů. Ještě nedávno se hovořilo o úpadku Spojených států, pak se zdálo, že naopak budou jediným tahounem světové ekonomiky. Na konci minulého roku se ale na toto místo začal tlačit kandidát dříve nemyslitelný – eurozóna.

A zase je vše jinak

Na začátku tohoto týdne bylo možná rozdáno do dalšího kola této karetní hry s nenulovým součtem (mohou vyhrát i prohrát všichni). Byly totiž zveřejněny čerstvé PMI, které kolegové na FT graficky zobrazují následovně:

s

Zdroj: FT

Na první pohled by se zdálo, že poslední čísla budou důvodem k dalšímu návalu pesimismu. S občasným nesmělým poskočením nahoru totiž směřují PMI už dlouhou řadu měsíců v podstatě všude dolů, někde se už dostaly pod kritickou hranici 50, která značí kontrakci. Pozornější pohled ale ukazuje, že v jedné ekonomice přece jen dochází k obratu a není to nikde jinde než ve Spojených státech. Roste tedy pravděpodobnost, že předchozí problémy byly skutečně jen škobrtnutím a my se vracíme zpět ke globálnímu nastavení, které tu bylo ke konci minulého roku: V USA dobře, jinde problémy.

Toto přehození polarit by se mělo v první řadě projevit na měnových trzích. Pokud by totiž začaly panovat pochyby o oživení US ekonomiky, zvolnilo by tempo očekávaného monetárního utahování v USA a dolar by oslaboval. Což by pak samo o sobě monetární podmínky obratem částečně uvolnilo. Pozice dolaru ve světě totiž mimo jiné implikuje, že funguje jako samoutahovací, či naopak samouvolňovací nástroj a Fedu tak ještě více než jiné centrální bance stačí „jen naznačovat“.

Opět se štědrou pomocí FT můžeme pohlédnout na vývoj eurodolaru a rozdílu ve výnosech německých Bundů a amerických vládních dluhopisů. Tento strojek funguje obvykle jednoduše: Čím větší je výnosový rozdíl (v grafu červeně), tím méně atraktivní je euro a tím větší tlaky na posilování dolaru. Před únorem 2016 se výnosový rozdíl prudce zmenšoval a dolar oslaboval – obojí bylo odrazem nejistoty ohledně toho, jak vážné zpomalení v USA vlastně je. V únoru se ale začal směr otáčet přesně v souladu s rostoucí pravděpodobností toho, že USA jen škobrtly a eurozóna se centrem globální stability nakonec nestane.

r

Opět tedy prudce roste pravděpodobnost relativně prudšího utažení monetární politiky v USA a posilující dolar bude k tomuto utažení zároveň sám o sobě aktivně přispívat. K tomu bude silnější dolar opět tlačit na ceny komodit a zvyšovat tlaky na destabilizaci EM. Rizika se tedy poměrně rychle přesouvají do staro-nových EM center.

Novým významným rysem tohoto kolečka pak asi bude stále více D. Trump. V této oblasti se situace totiž posouvá směrem od komična k tragikomičnu, následně tragédii, velké naléhavosti a pocitu neřešitelnosti. V rámci tohoto tragikomična by v konečné fázi mohlo dojít i na to, že by se volby v USA staly na politické úrovni globálním destabilizátorem, tím vyvolaly hlad po bezpečí, z kterého nebude paradoxně těžit žádná měna více než právě americký dolar!


Čtěte více:

ECB: Banky v EMU zvládají nízké sazby dobře
02.03.2016 14:45
Banky v eurozóně dobře zvládají negativní dopady mimořádně nízkých úr...
Zaměstnanost v USA stále slušně roste, ukazují data z firem
02.03.2016 14:26
Zpráva o zaměstnanosti v soukromém sektoru americké ekonomiky, kterou ...
Ztráta nezávislosti centrální banky? Naprostý nesmysl!
02.03.2016 15:55
Jak známo, zásadním cílem centrální banky je udržování cenové stabilit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.