Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko prostě musí být velmocí, protože Rusové to mají v genech

Rusko prostě musí být velmocí, protože Rusové to mají v genech

24.07.2016 7:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Sergej Karaganov je poradcem Kremlu v oblasti zahraniční politiky. V rozhovoru pro Der Spiegel uvedl, že vztahy mezi Západem a Ruskem se dostaly na bod mrazu už během války v Gruzii. Zhoršování těchto vztahů probíhalo během přezbrojování ruské armády a poté, co Rusko varovalo Západ, aby „nepostupoval směrem k hranicím s Ukrajinou“. Rusko následně „zastavilo postup Západu tímto směrem a můžeme tak doufat, že hrozba velké války byla v Evropě ve středně dlouhém období eliminována“. Podle poradce ale stále „koluje propaganda, která připomíná období, po kterých přišla válka“.

Na otázku, zda ve vztahu s touto propagandou hovoří o ruských médiích, Karaganov odpověděl, že tato média jsou naopak zdrženlivější než ta západní. „Je ale třeba chápat, že Rusko je v otázce obrany velmi citlivé a musí být připraveno na vše. Kvůli tomu může i tam docházet k vlnám propagandy. Jenže co dělá Západ? Pouze Rusko očerňuje a pomlouvá. Domnívá se, že hrozíme útokem. Celou situaci lze porovnat s krizí na konci sedmdesátých let.“

Tehdy se Evropa obávala, že se z ní stáhnou americké jednotky. Sovětský svaz byl podle poradce tou dobou už „vnitřně prohnilý“, ale vojensky se cítil silný učinit kroky, kvůli nimž vznikla „nesmyslná krize“. Dnes je ale podle Karaganova situace opačná, protože v zemích, jako je Polsko, panuje strach, že NATO tam přesouvá rakety. Takový krok ale Rusko vnímá jako provokaci a v případě krize zničí právě tyto zbraně. „Rusko už nikdy nebude bojovat na svém vlastním území,“ dodává poradce.

Ohledně některých prohlášení Vladimira Putina Karaganov říká, že „určitě došlo k přehánění, ale američtí politici otevřeně uváděli, že sankce mají za cíl změnu režimu v Rusku a to je dost agresivní“. Zároveň však přiznává, že „politické elity v Rusku nechtějí reformy, nejsou na ně připraveny. Proto vítají, pokud se objeví vnější hrozba. Rusko stojí na dvou konceptech: Obraně a suverenitě. Otázku bezpečnosti bereme mnohem vážněji než jiné země.“

Karaganov tvrdí, že Rusko chce zabránit další destabilizaci situace ve světě a zároveň chce dosáhnout postavení velmoci. „Toho se bohužel nemůžeme vzdát. Během posledních 300 let se toto postavení stalo součástí naší genetiky. Chceme být srdcem Euroasie, regionu míru a kooperace. Do něj bude patřit i subkontinent Evropa.“ V současné situaci je přitom Rusko v pozici, kdy Západu vůbec nevěří, protože bylo v posledních letech několikrát zklamáno. Využívá tedy taktiky překvapení a „Západ by si měl uvědomit, že je chytřejší, silnější a rozhodnější“.

„Rusové nejsou dobří v obchodu, nezajímá je moc podnikání, ale jsou výjimečně dobří bojovníci,“ tvrdí poradce v souvislosti s ruskými vojenskými intervencemi v Sýrii. V Evropě podle něho existuje politický systém, který není schopen vypořádat se s výzvami nového světa. „Německá kancléřka o našem prezidentovi řekla, že žije v nějakém jiném světě. Podle mého názoru je to ale svět reálný,“ říká Karaganov. Řada jeho spolupracovníků se přitom podle jeho slov dívá na evropské partnery s výsměchem a on je musí varovat, aby nebyli arogantní a namyšlení.

Karaganov v rozhovoru tvrdí, že řeči o ruské invazi do baltských zemí jsou „idiotské“ a jestliže tam NATO přesunuje jednotky, jde o provokaci. „Pokud NATO začne zasahovat do našich práv, pak jej jaderná mocnost, jako jsme my, potrestá,“ dodává poradce. Podle jeho slov jej „děsí“, když Západ volá: „Více demokracie!“ Je to prý totiž to samé, jako když se dříve volalo: „Ještě více socialismu!“ „Domníváme se, že Rusko stojí z morálního hlediska na té správné straně. K žádným větším ústupkům z naší strany nedojde. Psychologicky jsme se stali euroasijskou mocností. Já sám jsem byl jedním z intelektuálních otců plánu na orientaci na Východ. Nyní se však domnívám, že bychom se neměli od Evropy odvracet. Musíme najít cestu, jak obnovit naše vztahy,“ ukončil rozhovor Karaganov.

Rozhovor vedl Christian Neef.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

JPMorgan: Problém italských bank je řešitelný. Krizi ale vyloučit nelze
21.07.2016 12:00
Italské banky jsou problémem samy o sobě, ale po Brexitu má toto téma ...
Unipetrol v 2Q16: Silná čistá cash pozice (komentář analytika)
21.07.2016 10:07
Unipetrol dnes ráno před otevřením trhu reportoval výsledky za 2Q16. ...
ECB po Brexitu vyčkává, ale je připravena jednat
21.07.2016 14:49
ECB ponechala beze změny nastavení úrokových sazeb i ostatních měnověp...
ECB nepřekvapila, jenem zamával starý rozhovor s guvernérem BoJ
21.07.2016 16:56
Událostí dne bylo zasedání ECB, na kterém se však podle předpokladů ni...
O podvádění s emisemi se v Evropě vědělo dlouho před skandálem VW
23.07.2016 7:30
Evropská komise má už od roku 2010 konkrétní důkazy podvodů, které pác...

Váš názor
  •  
    24.07.2016 19:31

    "Rusové nejsou dobří v obchodu, nezajímá je moc podnikání, ale jsou výjimečně dobří bojovníci,“ - jinými slovy my jsme debi love, vyjednávat neumíme , umíme pouze vadit a tupě vydírat válkou.
    Mikval
  •  
    24.07.2016 10:52

    Milý Peté. Politika a ekonomika sú tak spojené, že sú od seba závislé ako siamske dvojičky. Ak sleduješ vývoj na trhoch tak musíš vidieť, že keď sa len niečo šustne v politike, hneď to má vplyv na ekonomiku.
    Petrík
  •  
    24.07.2016 8:31

    Proč publikujete tyto "názory", když mi váš zaměstnanec ohledně vaší cenzury napsal, že online diskuze na www.patria.cz slouží k diskuzím ohledně finančních instrumentů, investic a ekonomiky a redakce netoleruje záměrně vydávané politické názory ? Co je potom vážení toto ? Proč zveřejňujete ideologicky zaměřené výplody, které s investicemi a ekonomikou nesouvisí ? Jakou online diskuzi k tomuto očekáváte ?
    Peté13
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.