Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Mohou evropské banky zachránit EU?

Project Syndicate: Mohou evropské banky zachránit EU?

26.10.2016 12:00

Pokuta v řádu miliard dolarů, již nedávno vláda USA vyměřila německé Deutsche Bank za vnucené prodeje hypotečních cenných papírů ve Spojených státech, nepomohla příliš ke zlepšení důvěry v Evropskou unii, již nadále tíží pomalý hospodářský růst, vysoká nezaměstnanost, těžkosti s přistěhovalectvím a narůstající nejistota. Skandál Deutsche Bank ovšem zaměřil reflektory na možnost krajního východiska z nouze – určitou „přihrávku Ave Maria,“ řečeno pojmoslovím amerického fotbalu –, které by teoreticky mohlo evropský projekt zachránit.

Přestože na eurozónu připadá kolem 20 % světového HDP, nemá banku ani jiný ústav finančních služeb v první desítce globálního žebříčku FT 500. Dominové účinky tak roztříštěné a zranitelné bankovní soustavy se zřetelně promítají do relativně chabého výkonu Evropy v dalších sektorech, třeba technologiích a energetice, které mají zásadní význam pro ekonomickou budoucnost členů EU.

Evropa netrpí nedostatkem bank: Německo jich má přes 1500, Itálie přes 600. Mnohé z nich jsou ale takzvané „zombie banky,“ typické příliš vysokým počtem poboček, nízkým počtem vkladů a náklady na financování, jimiž dalece převyšují své úspěšnější protějšky.

Podle Mezinárodního měnového fondu zůstává slabá a neschopná vytvářet udržitelné zisky asi třetina evropského bankovního sektoru, představující aktiva v hodnotě 8,5 bilionu dolarů. To vše představuje významná rizika negativního vývoje pro hospodářství EU a v posledku pro celý evropský politický experiment.

K obnovení stability v evropské bankovní soustavě bude zapotřebí, podle vlastního odhadu MMF, zavřít nebo fúzovat nejméně třetinu evropských bank. U Deutsche Bank se zdá, že fúzi, například s Commerzbank, jiným německým ústavem, už spekulanti na trhu očekávají.

Má-li se však taková fúze stát prvním krokem ke konsolidaci evropského bankovního sektoru a posílení EU, mělo by se jednat o přeshraniční záležitost, která by Deutsche Bank spojila s významným francouzským a/nebo italským finančním ústavem. Takový přístup by mohl znamenat přelom ve hře o politickou věrohodnost EU, která je pro zachování snu EU při životě možná nejpodstatnější.

Přeshraniční fúze evropských bank by měla několik přínosů. Tak jako u každé fúze by konsolidace slabých bank s nedostatečnými výsledky umožnila posílit bilance bank a restrukturalizovat nesplácené půjčky – podle odhadu v hodnotě asi bilionu eur, zhruba třikrát víc než v jiných globálních jurisdikcích –, čímž by prospěla širší ekonomice.

Přeshraniční fúzí k superbance?

Ještě účinnější při řešení ustavičných operativních potíží (konkrétně s likviditou a kapitálem) by však byla přeshraniční fúze, která by vytvořila určitou evropskou superbanku. Důležitější je, že taková finanční restrukturalizace by otevřela úvěrové kanály se zásadním významem pro financování investic a roztáčení hospodářského růstu.

Přeshraniční evropská fúze by také klíčovému regionu světové ekonomiky dala banku úměrnou jeho globálnímu významu. Evropský bankovní přeborník by měl globálně mnohem lepší konkurenční schopnost, byl by rivalem moci dominantních amerických bank.

Vytvořit takový ústav je dnes obzvlášť naléhavé, jelikož řada zemí po celém světě se podle všeho rostoucí měrou odvrací od hospodářské otevřenosti k výrazněji ochranářským politikám a balkanizované regulaci. Ve fragmentovanějším, méně globalizovaném světě, kde přeshraničních kapitálových toků ubývá – Institut mezinárodních financí uvádí, že loni byly čisté kapitálové toky pro rozvíjející se trhy poprvé od roku 1988 záporné – se evropská bankovní infrastruktura bude muset rozrůst do šíře a do hloubky, aby prosperovala.

Třetí – a možná nejdůležitější – důvod, proč by přeshraniční fúze mohly být klíčem k záchraně evropského bankovního sektoru, spočívá v tom, že by jak účastníkům trhu, tak evropským občanům vyslaly signál, že političtí lídři věrně stojí za evropskou integrací. Opět platí, že naléhavost takového postupu zesilují politické a ekonomické poměry. Pokrok směřující k fiskální integraci uvízl. Přednost před spoluprací mají často národní agendy. Spojené království se chystá zahájit vyjednávání o svém úplném odchodu z EU – což je rozhodnutí, které lze smysluplně považovat za obžalobu současného evropského integračního modelu.

Z pohledu finančních trhů a investorů by byla přeshraniční fúze vnímána jako býčí postup, posilující důvěru. I pro obyčejné občany by jakákoli známka toho, že EU jednoduše nesměřuje k rozpadu, měla podstatné přínosy, neboť by nabídla zdání záruky v nesmírně nejistém prostředí.

Ovšemže, přeshraniční fúze je radikální návrh. Nebude snadné shromáždit dostatek politické vůle, již by vyžadoval.

Jenže hrát bez odvahy je vždycky snadné. Pravda je taková, že bez věrohodných a transparentních důkazů o prohlubování vazeb – nejen ve fiskálních otázkách, ale i v podnikání a finančnictví (opoře moderní ekonomiky) – zůstane EU jen volně propojeným a nepříliš věrohodným souborem zemí. Jak jsme viděli v posledních několika letech, takové uspořádání hospodářské těžkosti těchto zemí nevyřeší.

Lze prohlásit, že nastal čas usilovat o větší integraci. Situace je příliš křehká a všeobecný odpor příliš silný. Kdyby byl růst aspoň průměrný, řeknou možná skeptici, politické prostředí by bylo mnohem přístupnější. Jenže současná vykloubená struktura EU nevydrží. Nezačne-li se brzy rázně jednat, trhliny se jedině rozšíří, budou vytvářet čím dál silnější politický nesoulad a v posledku odsoudí k zániku celý evropský projekt.

Dambisa Moyo, ekonomka a spisovatelka, zasedá v představenstvech několika globálních korporací.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Jak zachránit Itálii před ní samotnou
30.09.2016 14:00
Důvěryhodnost italského premiéra Mattea Renziho doma v současné době o...
Project Syndicate: Budování BRICS
04.10.2016 16:30
Letos je tomu 15 let, co jsem zavedl termín „BRICs“ coby společné ozna...
Project Syndicate: Mayday ve Velké Británii
13.10.2016 12:30
Konzervativní „brexitýři“ – lidé, kteří vedli kampaň za vystoupení Vel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba