Rok 2016 byl opět rokem pasivního investora. Jeden z největších investičních trendů uplynulého desetiletí se od aktivního investování se liší tím, že jednotlivé složky portfolia nevybírá jeden nebo skupina odborníků, ale jsou navázány na nějaký reprezentativní ukazatel. A investoři tomu zřejmě přišli na chuť.
Podle společnosti Morninigstar zaznamenaly letos aktivní fondy odliv kapitálu ve výši 285,2 miliardy dolarů. Pasivní fondy naopak investice přilákaly, a to v objemu 428,7 miliardy dolarů. Pokračuje tak trend, který se zrodil před necelými deseti lety, uvádí společnost EPFR Global.
Výkonnost a poplatky
Pokud jde o držbu kapitálu, nachází se více aktiv i nadále v aktivních strategiích než v pasivních. Konkrétně jde o 9,3 bilionu dolarů versus 5,3 bilionu dolarů, tvrdí Morningstar. Změna je ale jasná a důvody také. Strategie na bázi pasivního investování jsou obvykle levnější než aktivní, a historicky se chlubí větší výkonností.
O rozdílech mezi aktivní a pasivní investiční strategií si můžete přečíst na příklad ZDE.
Rozhodnout o definitivním vítězi mezi nimi může být těžké. Pasivní strategie už z definice nemohou překonat (nebo zaostat) za sledovaným podkladovým indexem. Jenže aktivní strategie, které dokážou i z dlouhododobého hlediska vytrvale „porážet trh“, v podstatě neexistují, píše Market Watch.
Pasivní strategie se obzvláště vyplácejí na býčím trhu, kdy se zisky týkají širokého spektra titulů. Aby měl aktivně spravovaný akciový fond letos lepší výkonnost než americký trh, musel by překonat letošní výkonnost širšího akciového index S&P 500, který letos přidal zatím zhruba 11 procent (viz graf níže, S&P 500 je zachycen bíle, index Dow Jones pro srovnání žlutě). A musel by to dokázat v takovém rozsahu, aby zisky překonaly jeho výnosnost i po započítání poplatků.

V příštím roce by měl přesun do pasivních fondů nejenom pokračovat, mohl by dokonce ještě zrychlit. Katalyzátorem by zde mohla být nová regule amerického ministerstva práce. Podle ní musejí finanční poradci a makléři, kteří se starají o individuální penzijní účty a účty s důchodovými příspěvky od zaměstnavatelů, jednat v nejlepším zájmu svých klientů, spíše než doporučovat investice, které nemusí být nejlepší volbou nebo být nejlevější, přestože si je jejich svěřenci třeba i mohou dovolit. Regule vstoupí v platnost v dubnu.
Stratégové předvolební kampaně Donalda Trumpa sice uváděli, že Trump pravidlo prohlásí za neplatné. Většina pozorovatelů ale takovýto krok považuje za nepravděpodobný. Finanční poradci v USA budou tudíž asi mnohem pravděpodobněji doporučovat pasivní strategie než aktivní fondy nebo fondy se smart beta strategií. Navíc je možné očekávat, že ani se zrušením zmíněného amerického pravidla by trend směrem k pasivnímu investování hned tak neskončil.
Zdroj: Market Watch, BBG