Země ropného sdružení OPEC+ jednají o dalším možném navýšení těžby ropy. Pokud producenti ropy návrh odsouhlasí, tak dojde již ke třetímu zvýšení v řadě. Těžba by se v červenci mohla navýšit o 411 tisíc barelů denně, což je třikrát více než původní návrh. Ke konečnému rozhodnutí a schválení dojde nejpozději prvního června.
Ropný kartel minulými rozhodnutími o navýšení v květnu a červnu tlačí cenu ropy dolů. Na počátku května se cena ropy dostala na letošní minima a obchodovala se na hranici 60 dolarů za barel. Po mírném růstu a následné další korekci se dostala na 64 dolarů. Od počátku roku cena černého zlata klesla o 14 procent.
Přestože OPEC+ obhajuje zvýšení produkce touhou uspokojit rostoucí poptávku, podle lidí z okolí sdružení je motivů více, od potrestání nadměrně produkujících členů, přes získání většího tržního podílu až po uspokojení Donalda Trumpa.
Cena ropy byla podle analytiků jedním z důvodů, proč se Trump vydal na svoji první zahraniční cestu na Blízký východ. Prezident dlouhou dobu tlačil na producenty ropy, aby navýšily těžbu a snížily tak cenu pro americké spotřebitele.
Lídr ropného kartelu Saudská Arábie varovala na posledním zasedání Kazachstán a Irák, jelikož země nedodržují slíbené kvóty a těží až příliš. Další navýšení těžby by sice potrestalo neposlušné členy, ale zasáhlo by i Saudskou Arábii.
Nižší cena ropy a investiční ambice dostaly rozpočet země do deficitu. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu potřebují Saudové cenu ropy nad 90 dolary za barel. „Očekáváme, že deficit státního rozpočtu Saudské Arábie se může zvýšit z 35 na 75 miliard dolarů, pokud se cena ropy bude pohybovat kolem 62 dolarů,“ řekl Farouk Soussa, ekonom .
Podle Martijna Ratse, ropného stratéga , se červencové navýšení těžby uskuteční. „Věříme v další nárůst o avizovaných 410 tisíc barelů denně podobně jako v květnu a červnu,“ řekl analytik a dodal, že předchozí růst nabídky trh absorboval.
Množství analytiků nemá na trh s ropou v letošním roce dobré vyhlídky. Mezinárodní energetická agentura minulý týden uvedla, že očekává po zbytek letošního roku nižší poptávku po ropě. S tímto názorem koresponduje pohled banky , která se domnívá, že červencové navýšení bude v letošním roce to poslední.
Klesající cena ropy se odráží na výkonnosti těžařských společností. S&P Global Oil index, který sleduje 120 největších ropných společností, po prudkém propadu na přelomu března a dubna sice mírně rostl, ale i tak je letos stále půl procenta v mínusu.
Ztráty zaznamenaly v letošním roce také investoři do velkých amerických těžařů. Akcie společnost Mobil od počátku roku poklesly o 3,6 procenta. Negativně reagovaly na tržní vývoj také těžaři, které do svého portfolia zařadil Warren Buffett, akcie Chevronu klesly o 6,4 procenta a v případě se propadly o téměř 17 procent.

Zdroj: Bloomberg, Patria