Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomické důsledky prezidenta Obamy, díl I. – HDP, zaměstnanost a dluh

Ekonomické důsledky prezidenta Obamy, díl I. – HDP, zaměstnanost a dluh

04.01.2017 15:16
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Skoro se tomu ani nechce věřit, že už je to osm let, co se Barack Obama stal americkým prezidentem. Proto je vhodná chvíle na to zhodnotit jeho funkční období z hlediska stavu americké ekonomiky.

Kvůli kontextu se musí začít samozřejmě událostmi bezprostředně předcházejícími nástupu Obamovy administrativy. Klíčovými momenty roku 2008 bylo snižování úrokových sazeb Fedu, objevující se trhliny v americkém finančním sektoru a na podzim kolaps investiční banky Lehman Brothers, po němž následoval chaos na finančních trzích a další uvolňování měnové politiky. Index S&P 500 si na krizové dno sáhl až v březnu 2009, tedy po Obamově inauguraci.

HDP se propadl a pak stabilně rostl

Finanční krize roku 2008 odstartovala ve Spojených státech recesi. Zatímco v roce 2007 reálný HDP meziročně rostl o 1,80 procenta, v roce 2008 už se se projevily důsledky kolapsu finančního systému a ekonomika se zmenšila o -0,30 procenta. S krizí se americká ekonomika potýkala i v roce 2009, když HDP klesal o -2,80 procenta. Pak už se vše otočilo a do roku 2015 se dařilo držet meziroční růst HDP na hodnotách okolo 2 procent.

Mnozí za otočením situace vidí uvolnění měnové politiky Fedu pod vedením jejího tehdejšího šéfa Bena Bernankeho, kterého si vybral ještě republikánský prezident George W. Bush. Fed totiž snížil cíl úrokové sazby na nulu a představil program kvantitativního uvolňování, který pak ještě dvakrát zopakoval. V jeho rámci začal americký Fed za „čerstvě natisknuté“ peníze nakupovat dluhopisy a další finanční instrumenty, aby zvýšil objem peněz v ekonomice. Společnosti si tak mohli dovolit více si půjčovat na investice, neboť monetární expanze snížila úroky.

Meziroční růst reálného amerického HDP od roku 1989, začátek Obamova funkčního období označen červeně

obamagdp
Zdroj: Bloomberg


Jak k růstu přispěl Obama? Především masivními několikasetmiliardovými stimulačními balíčky hned na začátku svého funkčního období. Pomohly opět „nakopnout“ skomírající americký automobilový průmysl, jehož se finanční krize dotkla obzvláště. To přispělo i k záchraně mnoha pracovních míst.

Za podotknutí stojí, že daleko větší investice do infrastruktury si podle svých slov přeje i nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Nezaměstnanost je nižsí, prací na plných úvazek je ale méně

Za jeden z největších ekonomických úspěchů v období prezidentování Obamy se označuje snížení nezaměstnanosti. Když vrcholila finanční krize a Obama přebíral úřad, nezaměstnanost byla na úrovni 10 procent. Nyní je lehce pod 5 procenty a americká ekonomika je na tom nyní podobně, jako v období před krizí. A to vše i přes stále probíhající technologický pokrok a pokračující automatizaci.

Jak však podotýkají republikáni, včetně zvoleného prezidenta Trumpa, jde také o to, jaká pracovní místa vznikla. Jednalo se v podstatě výlučně o pozice ve službách – skoro 3 milióny ve zdravotnictví, 2 milióny v gastronomii a 1,4 miliónu na administrativních pozicích. Jak uvedl server CNN Money, ve zdravotnictví i administrativě si jen někteří mohou přijít na dobré peníze, v gastronomii téměř nikdo.

Americký pravicový server Breitbart (který před volbami podporoval Trumpa) dále upozorňuje, že nová pracovní místa často nejsou práce na plný úvazek a nenabízí tak takovou jistotu a stabilitu, jako předkrizová povolání. Výzkum Harvardovy univerzity a Princetonské univerzity tuto tezi podporuje – mezi lety 2005 a 2015 se podíl „alternativních“ povolání (dočasná zaměstnání, práce na živnostenský list, freelancing, demand economy jako Uber, atd.) zvýšil z 10,7 procenta na 15,8 procenta. Drtivá většina nově vytvořených pracovních míst za poslední dekádu spadá do této kategorie.

Míra nezaměstnanosti v USA od roku 1989, začátek Obamova funkčního období označen červeně

obamaempl
Zdroj: Bloomberg


Kromě toho, že pracovní místa vznikala, jiná také zanikala. Zhruba 360 tisíc pracovních míst ubylo ve státní administrativě, 150 tisíc míst zmizelo z obchodů napříč USA (zákazníci se přesunují na internet) a o práci přišlo i 120 tisíc „modrých límečků“, tedy pracovníků ze zpracovatelského sektoru. Právě k těm se Trump ve své kampani obracel nejvíce.

Státní dluh se skoro zdvojnásobil

Řešení finanční krize štědrými záchrannými balíčky a Obamova snaha zajistit všem Američanům zdravotní pojištění prostřednictvím programu Obamacare však pochopitelně něco stála. Prezidentování Obamy se tak projevilo dalším růstem vládního dluhu. Když jeho administrativa přebírala státní pokladnu, její dluh činil něco přes 10 biliónů dolarů. Nyní je dluh těsně pod 20 bilióny.

Dvakrát kvůli zadlužování došlo k politické krizi. Republikáni v Kongresu totiž nechtěli zvýšit strop státního dluhu, poprvé v roce 2011 a podruhé v roce 2013. Na grafu jsou krize patrné. I proto se možná od této poslední krize tempo zadlužování zvolnilo.

Jak se republikánský Kongres postaví k Trumpovým megalomanským plánům na zvýšení investic do infrastruktury a obrany je zatím nejasné, nicméně v případě podpory takovýchto rozpočtů by se republikánská strana mohla dostat pod palbu kritiky a jejich blokace Obamových rozpočtů v letech 2011 a 2013 by jim určitě byla předhazována opozicí.

Růst amerického vládního dluhu (bíle) a poměr dluhu k HDP (oranžově) od roku 2005, začátek Obamova funkčního období označen červeně

obamadebt


Čtěte více:

Americké HDP překvapilo nejrychlejším čtvrtletním růstem za 2 roky
28.10.2016 15:49
Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky....
Jaký bude osud Fedu za Trumpova vládnutí?
25.11.2016 12:30
Trhy již nějakou dobu věří v reflaci, výnosy dluhopisů rostou, nahoru ...
Minulost vrátit nelze: Ekonomika už nepotřebuje chlapáky, ale jemné muže
22.12.2016 7:07
Donald Trump chce, aby se ve Spojených státech opět vyráběly věci. Slí...
Krugman: Zapněte si pásy, řítíme se do světové obchodní války
03.01.2017 10:36
Donald Trump byl zvolen americkým prezidentem díky obrovské podpoře, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data