Poté, co jsme si v předchozích dvou příspěvcích udělali výlet do světa „Big Pharma“, bych se dnes rád vrátil k tématu hodnotových akcií, kterému jsem se věnoval minulý týden. Mimo jiné jsme konstatovali, že dnes už ani zdaleka neplatí, že každá akcie s nízkými valuačními násobky je akcií hodnotovou a měli bychom tak spíše hovořit o akciích nízkonásobkových. Čtenář by mi pak ve vztahu k nadpisu mohl vytknout, že hodnotová akcie nemůže být jiná, než levná. „Drahá hodnotová akcie“ je totiž protimluv asi jako ztrátová výnosná investice. Ale k tomu se ještě vrátím.
Investoři z Fool.com se domnívají, že třemi atraktivními hodnotovými tituly jsou nyní , a . U všech tří se domnívají, že nabízí zajímavou hodnotu a jelikož jsem se zde a již před časem věnoval, zaměřím se dnes na .
Pohled na následující mozaiku grafů není zrovna nejradostnější. Zisky na akcii dosáhly vrcholu v roce 2013, letos se čeká další pokles, v příštím roce by snad měl přijít mírný obrat. Tržby klesají dlouhodobě, rok 2016 na tom nic nezmění, v roce 2017 se dá doufat ve stagnaci. Vývoj ceny akcie tomu odpovídá: zatímco index SPX si za posledních pět připisuje asi 70 %, je hluboko v záporu:

Zdroj: Financial Times
Zajímavá investiční teze může v takto nastavené situaci hovořit buď o tom, že firma bude dobře prodána, rozprodána, nebo jí čeká znatelný obrat k lepšímu. Nepřekvapí, že investor Tim Green v takový obrat skutečně věří a podle jeho slov má také nejvyšší váhu v jeho portfoliu. Věří konkrétně tomu, že se podaří přesun do nových oblastí jako je cloud computing a její schopnost adaptace na nové prostředí světa technologií nakonec ponese své ovoce.
Máme tu tedy další titul, u nějž jeho příznivci čekají, že snaha managementu povede k obratu v hospodaření a cena akcie na to zareaguje odpovídajícím způsobem. Toto čekání naštěstí není tak stresující, jako u firem, které prodělávají, či tak tak vystačí se svými zdroji na pokrytí investic. v roce 2015 vydělala na provozu 17 miliard dolarů (v roce 2014 16,8 miliardy dolarů) a její investice do provozu dosáhly 4,1 miliardy dolarů. Pro další investice a akcionáře toho tedy zbývá hodně. A dividendový výnos ve výši 2 % může být lákavý a již naznačuje, že valuace tu skutečně nebudou na nijak vysokých úrovních.
V předchozím příspěvku jsem hovořil o tom, že je dojnou kravkou, která sice mírně, ale stále roste. je v této dikci dojnou kravkou, která se zmenšuje, ovšem nemusí tomu tak být navždy. Tento růstový profil se samozřejmě projevuje na valuaci – například ve srovnání s diskutovanými Big Pharma má poměr kapitalizace k volnému cash flow dost nízko (kolem dvanácti) a PE odvozené ze zisků posledních 12 měsíců dosahuje hodnoty 13,6. Pokud budeme za (do jisté míry) porovnatelnou společnost považovat třeba takovou , o které jsem se tu před dlouhou řadou měsíců vyjadřoval v pozitivním světle, tak zjistíme, že PE jejích akcií je nad 17.
Podobná velmi jednoduchá měřítka tedy potvrzují, že je skutečně nízkonásobkovou akcií. Nicméně o tom, zda jde o hodnotovou investici, se vlastně dá hovořit až zpětně. Vývoj akcie v roce 2016 ukazuje, že podobně jako Green začíná uvažovat stále více investorů a rok 2017 může být ve výsledcích firma rokem dna.