Jaké budou dopady opuštění kurzového závazku České národní banky, týkajícího se koruny na její směnný kurz k euru a měnám východní Evropy? Je region střední a východní Evropy podle Fidelity International nadále pro investory atraktivní i v roce 2017? Jaké příležitosti a jaké hrozby čekají tento region? Odpovídá Adam Lessing, ředitel investiční společnosti Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.
Patria Online: Co je podle vás klíčovým faktorem při rozhodování o opouštění kurzového závazku ČNB?
Klíčovým faktorem stojícím za možným zrušením kurzového závazku týkajícího se zastropování kurzu koruny, bude pravděpodobně inflace v České republice. Vzhledem k tomu, že Česká republika jako první ze čtyř zemí střední a východní Evropy dosáhla svého inflačního cíle, objevují se nyní otázky týkající se načasování a vlastního mechanismu pro odstranění spodní hodnoty směnného kurzu. Přičemž termínový trh v současné době generuje negativní předpokládané výnosy ve výši okolo 2 % vůči euru.
Patria Online: Co z toho vyplývá?
S ohledem na tuto skutečnost je možné, že budeme svědky určitého zhodnocení české koruny v případě, že fixace spodní hodnoty bude odstraněna (jako forma zpřísňování měnové politiky). Hodně bude záležet na způsobu a na rychlosti, s jakou centrální banka uvolní svou kontrolu nad devizovým kurzem. Pokud bude tento krok trhu předem dostatečně naznačen, bude to mít jen omezený dopad na jiné měny v tomto regionu.

Ale vzhledem k tomu, že Česká republika je relativně malou a otevřenou ekonomikou, její inflace je silně ovlivněna zbytkem eurozóny. A zejména situací v Německu. Jakýkoli krok týkající se české koruny by se tak mohl odrazit na trzích, jako je Maďarsko, které je také úzce spojeno s německou ekonomikou prostřednictvím obchodních vazeb. Ty pak zpětně ovlivňují domácí inflaci a měnovou úroveň. Inflace v Polsku také překvapila svým nedávným nárůstem a polský zlotý by mohl profitovat z tohoto reflačního trendu.
Patria Online: Jaký je postoj Fidelity k české koruně?
Z hlediska valuace je naše pozice ve velké části regionu CEE neutrální. Ačkoli naše kvantitativní modely naznačují určitou hodnotu české koruny z hlediska dlouhodobé reálné hodnoty, positioning je komplikovaný, protože investoři již zaujali pozice v očekávání odstranění stropových hodnot kurzu a následného zhodnocení měny. Maďarský forint a polský zlotý se v našem žebříčku vůči koruně umisťují výše, a to díky snazšímu hledání pozic u forintu a atraktivní dlouhodobé valuaci u zlotého.
Když však do úvah zahrneme výsledky našeho základního výzkumu a obchodních dat, jsme opatrnější. Politická rizika v Evropě narostla a je možné, že letos způsobí další nárazovou volatilitu. To se často nejdříve projeví právě na měnových trzích. Z lokálního hlediska si region střední a východní Evropy vedl v průběhu minulého roku dobře, takže postupně redukujeme své pozice, protože se zdá, že narůstají proinflační rizika a rizika spojená s politikou centrálních bank.
Patria Online: Jaký to bude mít dopad pro investory?
Přestože ve srovnání s jinými oblastmi rozvíjejících se trhů zůstává růst v regionu CEE silný, jsme toho názoru, že tyto dobré zprávy byly již z velké části zakalkulovány do spreadů tvrdých měn. Proto nyní preferujeme pozice v jiných regionech, jako je například Latinská Amerika, kde vidíme více potenciálních příležitostí.