Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Aleš Prandstetter pro Patrii Online: Trhy a investoři změnili přístup k nepříznivým zprávám

Aleš Prandstetter pro Patrii Online: Trhy a investoři změnili přístup k nepříznivým zprávám

21.01.2017 17:06
Autor: Pavel Daniel

V roce 2017 investory čeká „velká rotace“ neboli přesun peněz z dluhopisů do akcií. Podle Aleše Prandstettera, hlavního stratéga ČSOB Asset Management, jde o termín, na který investiční svět trochu zapomněl.

Patria Online: Jaký byl fondový byznys v roce 2016?

Rok 2016 považuji z pohledu hodnocení vývoje trhů za velmi zajímavý. Celý rok v podstatě ovlivnily dvě události, kterých se trhy bály, a to byl brexit, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie, a americké prezidentské volby. Obojí dopadlo pro trhy podle negativního scénáře, nakonec ale vedlo k jejich růstu. Naopak největší tržní propad nastal v reakci na hrozbu, která se nakonec vůbec nezhmotnila – pochybnosti o tom, že v Číně není všechno tak, jak by mělo, a že výrazné zpomalení její ekonomiky prudce dopadne na trhy. To však nebyla pravda, čínský růst HDP sice zpomalil, ale jen mírně, z čehož se trhy dokázaly vzpamatovat. Pokud zmíněné události vztáhneme k fondovému byznysu, šlo o těžké období, a to kvůli zvýšené volatilitě.

Patria Online: A co bude ovlivňovat fondy v roce 2017?

I přes zmíněné události nakonec výkonnost fondů dokáže přesvědčit investory k tomu, že letos zaznamená byznys růst. Soudím, že investoři se nebudou bát vkládat peníze do rizikovějších fondů, tedy investičních nástrojů, které v sobě mají spíše akcie než pevně úročené investice a v rámci dluhopisového tématu spíše „kredity“ než státní dluhopisy. Nálada v roce 2017 může být podle mého mínění více než dobrá, nejen co do výkonnosti fondů, ale i přílivu nových investic. Neznamená to ovšem, že zde nečíhá řada nebezpečí, která, když se materializují, mohou vést k nějakému zakolísání.

Patria Online: Bude rok 2017 nakloněn dluhopisově orientovaným fondům?

Segment dluhopisů připomíná doslova Čekání na Godota. Je jím dlouho vyhlížený obrat v trendu úrokových sazeb. V roce 2016 jsme se ho však již částečně dočkali. Hlavní dění se letos bude pravděpodobně točit kolem plánovaného ukončení kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Dál také pravděpodobně porostou úrokové sazby v USA. Spektrum nejbezpečnějších dluhopisů je ve velkém ohrožení a pravděpodobně nedokáže podat kladnou výkonnost.

Patria Online: Jak je na takovou prognózu připravena skupina ČSOB?

Všechna naše dluhopisová portfolia mají krátkou duraci, tudíž by je rostoucí úrokové sazby neměly ve výkonnosti tolik postihnout. Měli bychom tedy být dobře připraveni. K dispozici máme také investiční fond ČSOB Úrokové strategie, který reaguje na změny na dluhopisovém trhu. Jednoduše řečeno, dokáže být „short“ na úrokové nástroje a krátké durace (dluhopisová splatnost je tedy de facto záporná), a tudíž benefituje z růstu sazeb, protože reaguje opačně než klasické dluhopisy. Tento produkt je založen na algoritmickém modelu, který vyhodnocuje řadu signálů z trhů. V současné době funguje, jak má, protože se do krátké pozice přenastavil právě v době obratu trendu úrokových sazeb. Momentálně tak u něj můžeme vidět zajímavou výkonnost, přestože historie fondu je relativně krátká – fond jsme na trh uvedli v listopadu 2016.

aleš 

Patria Online: A co akciové fondy, kde mohou investoři najít příležitosti?

Musím říct, že vůči akciovým investicím letos nejsem skeptický. K očekávání dalšího úspěšného roku pro akcie mě vedou racionální důvody. Pravdou je, že jsou trhy již poměrně vysoce oceněny a americké akcie se dokonce obchodují na historických maximech. Když se ale podíváme na historii valuací, obojí nám nemusí zase tolik vadit, protože alternativy v podobě dluhopisů jsou ještě daleko dražší. Relativně vysoká cena akcií tak odpovídá úrokovému prostředí.

Patria Online: A jaké zaměření akcií bude v roce 2017 atraktivní?

Za velmi nadějný sektor považujeme bankovnictví. V našem hlavním scénáři pro rok 2017 počítáme s tím, že budou finance ze sektorového hlediska vítězem. Bankovní sektor v Evropě se sice nachází pod tlakem, nicméně i tady se dá, pokud mluvíme o italských bankách či Deutsche Bank, problém řešit. A nezapomínejme, že akcie evropských bank jsou neporovnatelně levnější, takže potenciál tu je. Z defenzivních sektorů považujeme za perspektivní oblasti zdravotní péči, respektive farmacie, případně zdravotnické technologie a biotechnologie. Pozitivně překvapit by mohl i spotřebitelský a stavební sektor. Pokud se totiž podíváme na program Donalda Trumpa, nastupujícího prezidenta USA, najdeme v něm mnoho o investicích do infrastruktury.

Patria Online: Dobře, jaká rizika mohou tyto výhledy ohrozit?

Jednoznačně největším rizikem pro fondový byznys v domácím prostředí je ukončení devizových intervencí ČNB na české koruně. Zajištění proti měnovému pohybu je dnes velmi drahé a ten, kdo se nezajistí, utrpí s velkou pravděpodobností určitou ztrátu. Výnosy jsou proto zatíženy jednorázovým rizikem.

Patria Online: Které klíčové faktory tedy budou rozhodovat, co se atraktivity fondů týče?

Velmi nízké úroky na spořicích účtech povedou investory k tomu, že budou i letos hledat investiční alternativy nabízející větší zhodnocení. Dále očekáváme příliv dobrých zpráv z firemního sektoru. Náš základní scénář počítá s tím, že růst ziskovosti firem dosáhne deseti procent a celkové prostředí bude optimistické.

Patria Online: A co Čína či USA a rizika s nimi spojená?

Problém Číny nezmizel, má zejména podobu zadlužení čínského korporátního sektoru v amerických dolarech. Je to pořád latentní problém. Číně se navíc zatím nedaří transformovat model ekonomiky z převažujících investic na spotřebu. Investoři navíc velmi citlivě vnímají, že čínská ekonomika nestojí na zdravých základech a je centrálně řízena.

Dalším rizikem je chování Trumpovy administrativy. Některé záměry, které Donald Trump v prezidentské kampani plánoval uskutečnit, se mohou stát rizikem. Jde o probouzející se protekcionismus, který negativně dopadne na globální obchod. Za velmi závažný také můžeme brát záměr masivní investiční podpory „státu“, který by mohl vést k nekontrolovanému utrácení nebo zavádění různých bariér.

Patria Online: Jakou roli bude hrát ve výhledech na rok 2017 pro investory evropská politika?

Lidé si začínají zvykat, že výsledky voleb neodpovídají jejich očekávání. Můžeme tudíž počítat s tím, že ani reakce trhů nebude na případné překvapení v podobě negativního výsledku tak nepříznivá, jak by se zprvu zdálo. Trhy budou spíše vyhodnocovat až reálné kroky politiků.

Patria Online: Stává se hybatelem všeho dění v investičním segmentu inflace?

V poslední dekádě můžeme po celém světě pozorovat, že když inflace tzv. nefunguje, hned se to projeví. Všichni sice říkají, že když nastane deflace, tak se s tím dá žít, všechno bude krásně zlevňovat… Jenže některé ceny, jako třeba cena práce, které jsou velmi rigidní směrem dolů, mají v prostředí deflace spíše negativní následky. A co víc, v prostředí deflace se obecně špatně investuje. A to nejen ve fondovém byznysu, ale třeba i ve firmě. Pokud provedu nějakou kapitálovou investici (například koupím stroj), bude v prostředí deflace ztrácet na hodnotě a nedokáže vydělat dost na to, aby se zaplatila. Centrálním bankám tak nezbývá, než udržovat míru inflace v nějakém rozumném mantinelu. Změny ve vnímání inflace nebezpečně mění zažitá pravidla a vztahy mezi cenami aktiv, výnosností a nákladovostí.

Patria Online: Můžeme počítat v brzké době, že by do fondového byznysu v ČR pronikli tzv. „virtuální asistenti“?

Pokud uvažujeme o nějakých „robo-advisorech“, tak takové aplikace se už vyvíjejí. Jejich masové nasazení vidím ale až v horizontu několika let, jde tedy spíše o vzdálenější budoucnost.

 

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE


Čtěte více:

Pavel Diviš, jednatel TGS pro Patrii Online: Pozitiva se dají najít na krizi i na brexitu
25.12.2016 11:13
V devadesátých letech začínal se svým bratrem s podnikáním na stole š...
Miroslav Kalousek exkluzivně pro Patria.cz: S nákupem dluhopisů či akcií bych byl v současnosti zdrženlivý
09.12.2016 12:07
Pokud bych vkládal své úspory do cenných papírů, pak do akcií dlouhod...
Alojz Ryšavý, majitel ALO diamonds pro Patrii Online: Kvalitní šperk je bezpečná investice
15.12.2016 18:11
Alojz Ryšavý prodává diamantové šperky již více než dvacet let. Většin...
Rusnok pro Patria.cz: Jsme odolní a zůstaneme pevní jako kámen
22.12.2016 17:53
Změna nebude, rozhodně není zájem prodlužovat tvrdý závazek za hranici...
John Baffes, ekonom SB pro Patria.cz: Ropné sliby mohou zůstat v polovině, svět z nich tolik profitovat nebude
05.01.2017 14:07
Ropa se po kolapsu cen otřepala a zdražila loni o desítky procent. Opo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data