Kvůli případu úniku informací z roku 2012 v úterý večer odstoupil šéf richmondského Fedu Jeffrey Lacker, čímž se urychluje obměna členů úzkého vedení americké centrální banky. Patřil spíše k zastáncům utahování měnové politiky.
Jakou Lacker hrál v úniku informací roli? Vlastně daleko menší, než někdo úplně jiný. V říjnu 2012 v telefonickém rozhovoru s analytikem společnosti Medley Global Advisors dospěl k názoru, že dotyčný analytik má k dispozici veřejně nepřístupné informace ohledně zvažovaných nástrojů měnové politiky – a místo toho, aby záležitosti dále nekomentoval, v analytikovi prý vyvolal pocit, že neveřejné informace potvrzuje.
Incident prověřovala jak inspekce Fedu, tak americké ministerstvo spravedlnosti. Právník Lackera uvedl, že se proti bývalému šéfovi richmondského Fedu nechystá žádná žaloba. Kdo však nechal uniknout dokument, jehož pravdivost Lacker při telefonátu potvrdil, se neví.
Podle agentury Reuters se mělo zřejmě jednat o informace o plánovaném třetím kole programu kvantitativního uvolňování, v jehož rámci Fed začal na podzim 2012 skupovat hypoteční cenné papíry. Tím centrální bankéři sice značně snížili rizika spojená s hypotečním trhem, ale na rozvahu Fedu se tak dostala aktiva horší kvality.
Jak podotýká deník Financial Times, Lackerův předčasný odchod (původně měl odejít až na podzim) urychluje obměnu šéfů Fedu. Tento týden totiž v Radě guvernérů končí i Deniel Tarullo, který měl na starosti otázky regulace. Volná jsou i další dvě místa v Radě. V únoru odešel navíc Dennis Lockhart, šéf atlantského Fedu, kterého nahradil Raphael Bostic, bývalý člen Obamovy administrativy.
Nové členy nejvyšších orgánů Fedu bude nominovat administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Na začátku příštího roku bude také končit mandát předsedkyni Fedu Janet Yellenové, přičemž to zatím vypadá, že Trump bude chtít jmenovat někoho nového.