Aktualizováno Měnový výbor americké centrální banky Fed se rozhodl na svém květnovém jednání nezvýšit úrokové sazby z pásma 0,75 až 1,00 procenta. Takový krok byl trhy široce očekáván. Důvodem je zejména zvolnění růstu americké ekonomiky, na pouze 0,7 procenta v první letošním čtvrtletí, a nepříliš otevřené peněženky Američanů, jejichž výdaje rostou jen velmi pozvolna.
Fed už v březnu naznačil očekávání, že fiskální politika administrativy Donalda Trumpa – snížení daní, méně regulace a balík fiskálních výdajů v celkovém objemu kolem jednoho bilionu amerických dolarů – přispějí k oživení růst americké ekonomiky. V dnešním zápise Fed vyjadřuje očekávání, že v dalším průběhu letošního roku růst ekonomiky USA zrychlí. „…aktivita v ekonomice zesílí, dále se zlepší podmínky na trhu práce a inflace se stabilizuje kolem 2 procent na střednědobém horizontu“, stojí mimo jiné v zápise Fedu.
Samotná administrativa Donalda Trumpa očekává, že její program dokáže podpořit růst americké ekonomiky do pásma 3% až 4% ročního růstu. Fed v březnu v nových projekcích naznačil, že za konsistentní s vývojem ekonomiky považuje dvojí další zvýšení sazeb. Dnešní zápis opakuje stanovisko, že Fed bude zvyšovat sazby „pozvolna“.
Zesílení vnímá Fed u podnikatelských investic, naopak spokojen není s tempem růstu výdajů spotřebitelů. Tvorba nových pracovních míst v USA v březnu sice výrazně zpomalila, míra nezaměstnanosti nicméně klesla na téměř desetileté minimum 4,5 procenta. Zprávu o dubnovém vývoji situace na trhu práce zveřejní americká vláda v pátek.
Americký dolar po rozhodnutí Fedu posiluje k euru v rámci dne o 0,3 procenta a prolomil 1,0900 eura k americkému dolaru směrem k pevnějším hodnotám. Vývoj EURUSD online můžete sledovat na připojeném grafu.

V polovině března Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,75 až 1,00 procenta. Ke druhému zpřísnění měnové politiky za tři měsíce centrální banku přiměl růst inflace a příznivý vývoj na trhu práce.