Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžká investiční dilemata při sázkách na uživení příštích generací

Těžká investiční dilemata při sázkách na uživení příštích generací

01.06.2017 18:34

Celkově to vypadá jako těžko zpochybnitelná investiční teze: Lidí na světě bude pravděpodobně ještě nějaký čas přibývat, k tomu se stravovací zvyky spotřebitelů v rozvíjejících se zemích posouvají směrem k tomu, na co jsme zvyklí na Západě. Půda ovšem neomezeným zdrojem není. Tudíž by se mělo dlouhodobě vyplácet vše, co souvisí se snahou uživit svět. Čína si je tohoto problému dobře vědoma a snaží se podle toho jednat – viz Víkendář: Čína se snaží vyhnout potravinové krizi, změní tím celý svět. Co na to vše akciové trhy?

V následujícím grafu je zeleně vyznačen vývoj cen akcií společnosti Mosaic, oranžově akcií Agria a šedě Potash Corp. Tyto firmy se zaměřují na výrobu zemědělských hnojiv a podle výše uvedené logiky by si ceny jejich akcií měly vést hodně dobře. Spíše ale vidíme, že Potash a Mosaic se vezly na komoditní horečce a to jak směrem nahoru, tak dolů poté, co komodity vyšly z kurzu. Agrium se se svým širším portfoliem služeb a produktů tomuto mustru vymyká (akcii jsem se krátce věnoval už na začátku tohoto roku). Nicméně po roce 2015 už velkou radost investorům také nedělá:

1

Zdroj: Financial Times 

Investor Reuben Gregg Brewer na stránkách Motley Fool poukazuje na to, že světová populace by se podle odhadů měla během následujících 40 let zvednout na 10 miliard lidí (teda asi o 2,5 miliardy více, než nyní). Jeho favoritem na související investiční sázku je Agrium a příčinou je zmíněné širší portfolio a následně menší citlivost na výkyvy v poptávce a další šoky. Poukazuje například na to, že Potash Corporation čelila v roce 2016 poklesu hrubé marže na polovinu, Agrium trpělo mnohem méně. Jenže dilema „která z těch dvou je lepší“ se nyní elegantně řeší, protože tyto dvě společnosti by měly fúzovat. Motivací jim je slabý trh s hnojivy a nízké ceny potaše – viz následující obrázek: 

2

Potash Corp. by prý měla být na konci svého investičního cyklu a investice v letošním roce by už měly klesnout na 60 % investic z roku 2013. Fúzující společnosti také hovoří o tom, že by měly dosáhnout nákladových úspor ve výši 0,5 miliardy dolarů. A následující graf ukazuje, že portfolio nové entity bude diverzifikovanější než u obou předchozích společností:

3

Agrium dokázalo v roce 2016 udržet provozní tok hotovosti na úrovni 1,6 miliard a zároveň znatelně omezilo investice. Po investicích mu tak zbylo asi 600 milionů dolarů, z toho vyplatilo asi 400 milionů na dividendách (odkupy ukončilo, což jsem mu ve svém předchozím příspěvku „radil“).  O 200 milionů dolarů tak v roce 2016 mohlo ještě snížit své dluhy a mělo by se tohoto mustru držet dál, protože rozvaha není v kritickém stavu, ale nějak zvlášť silná také není.

Společnost Mosaic bych investorům nedoporučoval, vyjma těch, kteří mají vyloženě dobrodružnou povahu. Její výsledky se totiž v minulém roce znatelně zhoršily, to jí ale neodradilo od další výplaty dividend a od odkupů, které dohromady znatelně převyšují to, co firmy vydělala. A to vše ve stavu, kdy zadlužení rozvahy dosahuje hodně vysokých úrovní. Na druhou stranu by akcie mohla hodně citlivě reagovat v případě, že by se ukázalo, že rok 2016 byl jen výjimkou. V opačném případě hledíme na propadák v přímém přenosu.

Potash Corp. čelí poklesu tržeb už od roku 2012 (předchozí dvě společnosti „teprve“ třetím rokem). Připomíná Mosaic v tom, že v roce 2016 prudce kleslo provozní cash flow na 1,2 miliardy dolarů a po investicích firmě zbylo asi 400 milionů dolarů. To ale firmě nebránilo vyplatit dividendy v dvojnásobné výši, na což si musela půjčit. Pokud by přitom měl být rok 2016 obrazem věcí příštích, i rozvaha této společnosti je předlužená (a moc nepomůže ani výše zmíněný pokles CapEx). Kombinace Agria a Potash tak může mít řadu pozitivních stránek, ale procházkou růžovou zahradou nebude. 

Investoři tu tedy čelí těžkému dilematu: Na jedné straně stojí onen poměrně přesvědčivý příběh o uživení budoucích generací. Na straně druhé současný útlum cyklického charakteru a to, že nejedna společnost v odvětví výroby hnojiv má hodně „americký“ přístup ke korporátním financím: Do poslední chvíle předstírat, že zdroje pro výplatu peněz akcionářům jsou. Shodou okolností jsem zde včera ve „Švýcarském dně“ psal o společnostech, kterým také současné prostředí moc nepřeje, ale jejich přístup k tomu, jak překlenout zlé časy, je úplně jiný. Takový švýcarský. A ona těžká „potravinová“ investiční dilemata se nepojí jen s tímto odvětvím. Stačí se podívat třeba na to, jak byla až do roku 2015 devastována rozvaha společnosti Deere. 

 

Čtěte více:

Hollywood našel nový zlatý důl. Které akcie z toho mohou nejvíce těžit?
18.05.2017 19:03
Z Hollywoodu se podle mne stává stále prázdnější nádoba, která se snaž...
Pád amerického prezidenta a trhliny v Číně proti ziskovému optimismu
19.05.2017 18:48
Na trzích je už nějaký čas podivuhodný klid a nabízí se tak otázka, zd...
Co by nyní poslalo akcie do kolen
22.05.2017 18:58
Tak to vypadá, že na trzích se může opět objevit jeden paradoxní jev. ...
Firmy budoucnosti a skrytá hra na ještě většího hlupáka
23.05.2017 17:57
Hodně se nyní hovoří a píše o technologických gigantech jako je Google...
Jediná firma, která může porazit Amazon?
24.05.2017 19:38
Amazon ničí tradiční maloobchody v USA a ve Velké Británii a pravděpod...
Na trh míří další „Ferrari“, to skutečné jede možná až příliš rychle
25.05.2017 19:11
K akciím automobilky Ferrari se tu vždy po čase vracím již od doby, kd...
Index utrpení roste, valuace akcií také. Něco tu nehraje?
26.05.2017 19:48
Vysoká inflace nám škodí přímo i nepřímo. Přímo v době, kdy sevře eko...
Tři čínské scénáře
29.05.2017 18:49
Jsou grafy, které by měly být v každé učebnici ekonomie, či financí, p...
Co stojí za největšími akciovými propadáky letošního roku
30.05.2017 15:21
Index S&P 500 si zatím ani letos nevede zle, ne všechny akcie se ale ...
Švýcarské dno
31.05.2017 19:06
O tom, že výrobce luxusních hodinek drtí nová doba chytrých mobilních ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data