Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád amerického prezidenta a trhliny v Číně proti ziskovému optimismu

Pád amerického prezidenta a trhliny v Číně proti ziskovému optimismu

19.05.2017 18:48

Na trzích je už nějaký čas podivuhodný klid a nabízí se tak otázka, zda nejde o onen pověstný klid před bouří. Pokud se zaměříme na „známé neznámé“, jsou hlavními kandidáty na její spuštění černé labutě v Bílém domě a Čína.

Ohledně politiky (dá-li se to tak nazvat) a dalších kroků amerického prezidenta se diskuse pomalu a snad až nevyhnutelně přesouvá k pravděpodobnosti jeho odvolání. Jak ukazuje následující graf od Predictit, pravděpodobnost tohoto odvolání do konce letošního roku v posledních týdnech hodně narostla. Příčiny bez dlouhého hledání najdeme v rostoucí kreativitě a bezuzdnosti prezidenta USA:

1

V jednom dílu SNL mohli diváci této show slyšet vtip o tom, že viceprezident Mike Pence je důvodem, proč současný prezident nebude nikdy odvolán. Výše uvedený graf ukazuje, že tak jednoduché to nebude. Nicméně tento vtip jasně ukazuje, že „impeachment“ by mohl být pouhým přešlápnutím z bláta do louže. Navíc je zřejmé, že jádrem problému není konkrétní osoba na prezidentském křesle, ale síly a postoje voličů, které jí tam dostaly (což evidentně neplatí jen pro USA). Pokud nedojde k upuštění tlaku ve společnosti, škatulata na vrcholu ledovce toho moc nezmění. S výjimkou možnosti, že by se tam dostal skutečný vůdce, který je schopen měnit věci shora. Asi se stále hledá...

Akciové trhy se z nového amerického prezidenta radovaly a ukázaly tak, že jsou schopny značně selektivního výběru faktů. V podstatě počítaly s tím, že dojde k naplnění všeho, co akciím může pomoci a upuštění od všeho, co jim může uškodit. Pokud si trhy tuto selektivní schopnost uchovají, mohly by získat další impuls k růstu díky tomu, že roste pravděpodobnost prezidentova doprezidentování. Vždyť by se tím přece eliminovala možnost dalších skandálů, globální obchodní války a tak. Postfaktická iracionalita nás asi jen tak neopustí. 

Trhliny v čínském maskování

Číně sice nebyla v posledních měsících věnována taková pozornost, ale pokud budeme stále věřit dlouhodobé síle americké demokracie, je právě země draka tou největší hrozbou trhům a globální ekonomice. Důvody jsou stále stejné: Přechod na novou rovnováhu stojící na domácí spotřebě probíhá pomalu a pokaždé, když se objeví větší problémy, vláda v rámci pudu sebezáchovy použije model starý. Ten stojí na stimulaci, která dál a dál navyšuje dluhy, brání odstranění přebytečných kapacit a efektivní alokaci zdrojů. V jádru věci pak samozřejmě stojí diskuse o tom, zda lze skloubit efektivní ekonomický systém s totalitním politickým systémem. Podle mne je evidentní, že ne. Takže nějaký dlouhodobý čínský optimismus hledám marně. 

To nejlepší, v co můžeme bez hlubších změn doufat, je, že Čína nebude globální ekonomice a finančnímu systému škodit. Toto doufání trhům donedávna ulehčovala dalším kolem popsané stimulace a následným cyklickým oživením, které již poněkolikáté zamaskovalo hlubší problémy. Jenže nyní tato kamufláž dostává podle řady indikátorů trhliny. Pro demonstraci se nejdříve podívejme na první graf srovnávající vývoj na EM trzích, v USA a eurozóně na straně jedné a na čínském trhu na straně druhé. Jednoduše řečeno, tady něco nesedí:

11

A vyprchávání optimismu je ještě lépe patrné z grafu druhého. Podle vývoje PMI nepostihlo jen Čínu, ale i USA (i když tady to není tak jednoznačné – viz předchozí příspěvek „Cyklus akciím stále nahrává, mizí s ním ale investiční příležitost naší generace“). Mimořádně dobře si vede eurozóna, ale je poměrně nepravděpodobné, že by dokázala vytáhnout zbylé dvě ekonomiky za sebou nahoru, Mnohem pravděpodobnější je, že se vydá za „předstihovými“ USA a za Čínou:

111

Je těžko říci, jestli padne americký prezident a i to, jaký dopad by to na trhy vlastně mělo. U Číny je to jednodušší – strukturální problémy zůstávají, cyklická kamufláž dostává trhliny a trhy tu další potravu pro býka najdou jen těžko. Zatím ale nejsou ani náznakem ochotny vzdát se svých vysokých valuací (zejména v USA). A je nutno uznat, že v tomto postoji je zatím notně podporuje vývoj očekávaných zisků. Jak ukazuje poslední graf z dnešní štědré nadílky, zatím se čeká jejich utěšený růst - více než 11 % u indexu SPX 500 v roce 2017 i 2018. A ještě více u menších společností (SPX 400 a 600). Taková zisková revolta proti americké politice a Číně. Vydrží?

1111 

(Ilustrační foto: Lednové protesty proti rozhodnutím Trumpa ohledně imigrantů, Wikimedia)


Čtěte více:

Nákladová výhoda Číny a spol. je pryč, vstupujeme do nové éry
05.05.2017 18:12
Z Asie a některých dalších vyspělých ekonomik se během posledních něko...
Neměl by Fed utahovat rychleji?
08.05.2017 12:30
Když Fed během krize a v pokrizových letech prováděl masivní monetární...
Jedna z největších bublin historie a firma, co dává naději všem opovrhovaným
09.05.2017 18:58
Christopher McDougall ve své knize Zrozeni k běhu celkem přesvědčivě t...
Humanizační investiční sázka
10.05.2017 19:11
Pokud se současná generace skutečně stane facebookovými humanizátory, ...
Čísla jsou venku. Půjde to nahoru, nebo dolů? A jak moc?
11.05.2017 11:03
Kdysi jsem četl jednu zajímavou studii týkající se chování akcií po zv...
Cyklus akciím stále nahrává, možná ale mizí investiční příležitost naší generace
12.05.2017 19:44
Naděje na reflaci globální ekonomiky sice v poslední době trochu opadl...
Čím jsme si vytvořili a zničili investiční příležitost naší generace
16.05.2017 13:15
Pokud bude dál pokračovat globální oživení a víra investorů v reflaci,...
Hurá na dovolenou a tři růstové akcie pro adrenalinové investory
16.05.2017 20:04
Investory, kteří hledají atraktivní růstové akcie a jsou ochotni čelit...
Co nám říkají biotechnologie svou 55procentní korekcí?
17.05.2017 18:29
Jen velmi výjimečně se centrální bankéři pustí do takového dobrodružst...
Hollywood našel nový zlatý důl. Které akcie z toho mohou nejvíce těžit?
18.05.2017 19:03
Z Hollywoodu se podle mne stává stále prázdnější nádoba, která se snaž...

Váš názor
 • Čína
  19.05.2017 21:42

  Domnívám se, že lze skloubit totalitní systém s efektivním systémem ekonomickým. Navíc ona - "míra totality" je už dnes v případě Číny velmi pochybná ! V Číně nikdo nezakazuje soukromé podnikání, neustále tam přibývá milionářů a miliardářů, všichni cestují do zahraničí kam chtějí, kdo se chce usadit v zahraničí, tak může, kdekoli a kdykoli, mobil tam má každý, internet každý druhý, asi 500 000 čínských vysokoškoláků studuje v USA, Anglii a Francii ....atd. V USA mají dvě politické strany ,v Číně jednu. Méně je někdy více. Čínští politici jsou rozhodně mnohem schopnější, jak ti američtí.Trump + Clintonová ?? Děs a hrůza.
  xiluodu
  • Re: Čína
   21.05.2017 10:15

   Ta svoboda je jak ten internet, se zakázanými stránkami.
   Velkamedvědice
  • Re: Čína
   21.05.2017 7:52

   "...500 000 čínských vysokoškoláků studuje v USA...." zajimavy postreh. A kolik jich studuje v Rusku u jejich nejvetsiho pritele. Tam by se ucili jen montovat tanky a chodit ve velkych poctech po namesti.
   chop suei
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD