Z Hollywoodu se podle mne stává stále prázdnější nádoba, která se snaží sama sebe zaplnit ještě větší bombastičností. Ve filmech nabízených masám je tak objevuje ještě více výbuchů, speciálních efektů a „hlášek“. Zobrazuje se ještě více všeho a ještě méně „něčeho“. Zdá se ovšem, že většina diváků má jiný názor a investor Daniel B. Kline na stránkách Fool.com tvrdí, že „spotřeba“ filmové a s ní související zábava se sice změnila, ale výroba filmů je stále velkým byznysem, který víc a víc stojí na „blockbusterech“. Tedy na trefách do černého, které jsou většinou přesně tím typem filmu, o kterém jsem hovořil v úvodních větách.
Podle investora bude stále sílit trend, v jehož rámci velká studia rozvíjí a investují do existujících frančíz – tedy vyzkoušených a doposud úspěšných filmů, respektive jejich pokračování, růzých ság a podobně. Smysl to na jednu stranu dává – je bezpečnější investovat do něčeho, co za sebou má nějaké úspěchy, než zkoušet něco úplně nového. Ke každému dalšímu dílu Kung Fu Panda, či Star Wars pak lze samozřejmě prodat fůru dalších věcí, včetně triček, figurek, či plakátů. Zda to nutně dává smysl z hlediska uměleckého je otázka, ale tím se opět vracím k úvodu.
Pokud bychom hodnotili investiční atraktivitu akcií v odvětví na základě zmíněné síly frančíz, můžeme se odrazit od následujícího seznamu:
• Disney může dál těžit a ždímat zejména Star Wars, Pixar, Marvel, či Disney Animation.
• Comcast/Universal má k dispozici zejména Jurassic World, Fast & the Furious, tedy Rychle a zběsile. K tomu přidejme Mimoně a Padoucha (Minions/Despicable Me), Jasona Bourna a řadu titulů od DreamWorks.
• Fox pak má esa zejména ve formě X-Menů, Deadpoola, Kung Fu Pandy a Planety opic.
Podle Klina je na tom tedy v tomto ohledu nejlépe Disney, protože jeho frančízově filmová palebná síla je největší. Pro úspěch mu stačí jeden další díl Hvězdných válek, jeden či dva Marvely a jeden slušný film od Pixaru ročně. na tom není tak dobře, ale jeho dalšími kartami v rukávu jsou kabelové kanály a tématické parky Universal. Fox je podle investora na místě posledním, ale i on má dobré karty a mezi ně je nutno přidat i Simpsonovi.
Trh má ohledně relativního potenciálu těchto firem, respektive jejich akcií možná trochu jiný názor. Podle vývoje cen akcií je na tom totiž poslední dobou zdaleka nejlépe – jak z pohledu návratnosti roční, tak zejména z pohledu posledních týdnů. Ty mu totiž přinesly další posílení, zatímco akcie Disney (v grafu vyznačena zeleně) a Fox utrpěly znatelné ztráty:

Zdroj: Financial Times
Všechny tři společnosti se již několik let drží toho, co bych nazval typicky americké pokrizové korporátní finance. Vyjma Foxu jsou schopny navyšovat své provozní cash flow, po investicích jim něco zbývá, ale akcionářům na dividendách a zejména odkupech vyplácí mnohem, mnohem více. V případě Foxu se to projevuje zejména tak, že klesá zásoba hotovosti v rozvaze, v případě Disney a Comcastu se znatelně zvyšují dluhy. Pokud se podíváme, kam až tato strategie firmy dovedla, obrázky se začnou lišit: Disney má totiž stále dosti konzervativní rozvahu – poměr jejího čistého dluhu k EBITDA se pohybuje zhruba kolem jedné. U zbylých dvou společností už je rozvaha znatelně napjatější.
Z dlouhodobé perspektivy dané silou rozvahy a silou frančíz by tak na tom měla být nejhůře společnost Fox, nejlépe naopak Disney. O ní jsem tu v poměrně pozitivním duchu naposledy psal v říjnu minulého roku. Nyní je potřeba vzít do úvahy, že titul je i přes korekci posledních týdnů o téměř 20 % výše (jeho PE se zhruba pohybuje na úrovni Comcastu, ale to je jen hodně hrubé měřítko).