Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína možná objevila ekonomický všelék, Evropou šumí jestřábí křídla

Čína možná objevila ekonomický všelék, Evropou šumí jestřábí křídla

17.7.2017 18:53

Na hlavní straně dnešních Financial Times se můžeme dočíst dvě zajímavé věci týkající se Číny. První z nich poukazuje na mimořádně silný ekonomický růst dosažený v druhém čtvrtletí. Jeho tahounem má být starý čínský známý: sektor nemovitostí. Druhá zpráva nás informuje o tom, že státní internetová cenzura „zakázala medvídka Pú“. Interpretovat to můžeme mnoha způsoby, ten můj je následující:

Čínští komunisté se dál snaží udržet relativně vysoké tempo růstu a zároveň finanční a ekonomickou stabilitu. Jelikož je ale růst tažen zejména dluhy a realitním boomem, jde o cíle neslučitelné. Rychlejší růst znamená vyšší nestabilitu, větší stabilita znamená nižší růst. Jak ukazuje následující obrázek, ceny nemovitostí v Číně rostou stále dost vysokým tempem. Veškeré snahy o ochlazení trhu, které doposud probíhaly a které měly v předchozích čtvrtletích znatelně brzdící dopad na ekonomický růst, dokázaly jen to, že růst cen nemovitostí už dál neakceleruje. O nějakém ochlazování přehřátého trhu ale podle tohoto grafu z WSJ lze hovořit jen těžko. Zrovna tak těžko se tedy podle mne dá radovat z toho, že růst celé ekonomiky dosáhl v druhém čtvrtletí vysokých hodnot.

cn1

Čínská vláda to určitě nemá jednoduché a já bych nerad hodnotil její snahy a výsledky zkratkovitě a černobíle. Ale selský rozum mi přece jen říká, že pokud stojím před podobnými výzvami a překážkami, o medvídka Pú bych se asi nestaral. A pokud tak činím, je to možná známka toho, co tu občas opakuji: Skloubit vládu jedné strany a vládu trhu (tedy vládu všech) lze jen těžko. A tato země podle mne naráží na hranice systému, ve kterém šlo předstírat, že to jde. Ale možná se mýlím a třeba my bychom měli v době, kdy se naší ekonomice nepovede dobře, zakázat krtečka. Ekonomický všelék byl možná nalezen...

Z Číny do Evropy...

Neméně pozoruhodný začíná být vývoj v Evropě. Připomeňme si nejdříve krátce, že když Fed začal hovořit a jednat ve směru utahování monetární politiky, roztočilo se pro něj nezáviděníhodné kolečko: Náznaky monetárního utažení vedly k posílení dolaru a následně znatelnému utažení domácích finančních podmínek. Následně začalo chladnout ekonomické oživení a Fed musel začít vysílat hrdličtější signály. Podmínky se pak uvolnily, oživení posílilo. Fed začal hovořit o utažení a vše se opakovalo znovu. V roce 2017 se ale prozatím zdá, že americká ekonomika dosáhla „únikové rychlosti“ v tom smyslu, že toto kolečko se neroztáčí.

ECB začala směrem k trhům a veřejnosti v poslední době také pouštět relativně jestřábí kouřové signály. A euro posiluje, výnosy vládních obligací rostou, finanční podmínky se utahují. Evropská ekonomika zatím upaluje slušným tempem, takže konečná fáze „amerického kolečka“ se nedostavuje. V ideálním případě se ECB i přes absenci mzdových a inflačních tlaků do obratu ve své politice pouští tak akorát včas, protože tyto tlaky by se jinak záhy objevily, a to s velkou razancí. Jinak řečeno, ECB se domnívá, že Phillipsova křivka v eurozóně stále funguje, klesající nezaměstnanost stále vede k vyšším mzdovým a následně inflačním tlakům, a proto je třeba jednat už nyní. Ideálem tohoto scénáře pak je hladké přistání na dráhu potenciálního růstu (ten je ale v eurozóně dosti nízký).

Alternativním scénářem je pak ono „americké kolečko“, kdy by jestřábi máváním svých křídel udusili probíhající oživení příliš brzy. Příčinou by mohlo být jak ono utahování finančních podmínek, tak naše evropské specifikum, kterým je periferie a v tomto případě zejména Itálie. Tedy země, která je dost velká na to, aby v extrému rozložila celou eurozónu. A která má dost problémů, aby jí dokázal citelně uškodit růst výnosů vládních dluhopisů.

Dlouhým textem unavenému čtenáři ještě nabídnu následující graf, který ukazuje, že v USA, eurozóně, Německu i UK se nezaměstnanost skutečně blíží, či se již dostává pod NAIRU (tedy nezaměstnanost, která ještě nezvedá inflaci). Z tohoto pohledu jedná ECB správně. Otázkou je, zda nejde o pohled příliš zjednodušený. Mimo jiné proto, že NAIRU je v eurozóně obludně vysoko a, jak dobře ukazuje Německo, nejde o něco, co je vytesáno do kamene:

cn2

 

Čtěte více:

Tržní ticho před bouří?
10.7.2017 18:12
V sousední vsi mají ručně psanou kroniku v které jsou popsána i předvá...
V poptávce po akciích dochází k výrazným změnám. Jaký signál vysílají?
11.7.2017 18:44
Americké akcie se obchodují s hodně vysokými valuačními násobky, výraz...
Nejkvalitnější akcie na trhu
12.7.2017 17:01
Warren Buffett je vzorem nejednoho investora, pokusy o doslovné kopíro...
Na povrchu adrenalinová akcie, pod povrchem čokoládový dluhopis
13.7.2017 18:48
Občas se tu snažím poukázat na tituly, které jsou v nějakém ohledu hod...
Co se vlastně děje?
14.7.2017 11:43
Americké akcie jsou už od počátku června nerozhodné, německý DAX pomě...

Váš názor
 •  
  18.7.2017 7:26

  Nevím, odkud jste tenhle článek zase opsali, ale nechápu proč tu musí být jen propagandistické bláboly. Jestli v Číně zakazují medvídky, tak to určitě nesouvisí s podporou ekonomiky. Kritizovat, že růst je tažen dluhem, je ze strany Evropanů (dvojnásobně zadlužených a přitom s mnohonásobně nižším růstem) vtipné. Stejně jako tvrdit, že ceny nemovitostí rostou dost vysokým tempem, když tempo růstu cen klesá a hodnota 10 procent je zhruba poloviční ve srovnání s Prahou. Mě jako investora zajímají čísla a seriozní analýzy, až si budu chtít přečíst propagandu, můžu kdykoli jít na idnes nebo novinky.
  MrBurnes
  •  
   18.7.2017 9:02

   Tak jestli chceš seriózní čísla musíš jít na sputnik nebo aeronet. Jinak je propaganda všude s tím se smiř.
   ..
Aktuální komentáře
21.11.2017
7:04Abychom to s tou kritikou svobodného trhu nepřehnali…
20.11.2017
22:00Wall Street si připsala mírné zisky
18:43Stačilo málo a mohlo být všechno jinak: příběh pokrizového monetarismu
17:23Šance na další růst sazeb koruně příliš nepomohla  
17:00Evropa roste, Prahu do červeného stáhla Erste
16:35Bitcoin znovu na rekordech, měna s buldočí razancí ignoruje snad úplně všechny ekonomické zákony
15:28Německé banky. Investiční past, nebo příležitost?
14:35Nový odhad MF: Česká ekonomika letos poroste o 4,1 procenta
14:29Výhercem soutěže s Patrií o vstupenku na Českou investiční konferenci se stává...
14:28Pražská burza, zahraniční akcie, finanční trhy: Diskutujte s analytiky a makléři Patrie 22. listopadu v Českých Budějovicích!
13:35První schůze nové Sněmovny po volbách ŽIVĚ: Jak dopadne nejen volba předsedy?
12:29Rusnok: Vidím poloviční šanci na další růst sazeb ČNB už v prosinci
12:15Co by investor měl vědět, než se začne obávat vysokých valuací
11:10Týdenní výhled: Řešení německé nejistoty, americké daňové reformy a trh s ropou  
11:07Evropa na počátku týdne bez jasného směru, Altice +13 %
10:57Euro zaskočily zprávy z Německa, kurz se však vrací na 1,18  
10:15Dolfin Real Estate Second Fund, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejňuje informace o nové emisi akcií emitenta
9:53Pražské služby, a.s.: Generální obnova a ekologizace ZEVO Malešice
9:14Rozbřesk: Krach německých koaličních jednání potápí euro, koruna zatím zůstává bez „šrámů”
8:57Německá nejistota straší evropské burzy, jak si poradí Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů